Telové zábaly patria k populárnym a dávno overeným metódam, ktoré dokážu vyriešiť alebo zmierniť mnohé zdravotné a kozmetické ťažkosti. Môžeme ich absolvovať napríklad v kúpeľoch alebo v rôznych štúdiách krásy.
Podľa toho, ktoré prísady obsahujú, pôsobia na náš organizmus relaxačne a uvoľňujúco, zlepšujú prekrvenie, zvyšujú obranyschopnosť alebo pomáhajú odstrániť rôzne bolestivé stavy. „Zo zdravotných zábalov sú veľmi účinné napríklad tepelné zábaly, ktoré priaznivo pôsobia proti popraskaným cievkam – takzvaným metličkám. Špeciálnu opateru si vyžadujú kŕčové žily – nie teplo, ale chladivé krémy,“ vysvetľuje certifikovaná masérka a špecialistka na tvarovanie postavy Viera Hüttnerová.
Klasické bahno
K najznámejším prostriedkom účinným proti bolestiam rôzneho druhu alebo svalovým napätiam patria teplé bahenné zábaly. Peloterapia – teda terapia bahnom – na ľudský organizmus pôsobí príjemne a uvoľňujúco.
„Pozitívnym efektom bahna je výrazný regeneračný a čistiaci účinok na pokožku – odstráni suché a odumreté časti a dodá jej svieži vzhľad,“ hovorí odborníčka. Bahno vo forme zábalu náš organizmus prehreje, zvýši prekrvenie, urýchli látkovú výmenu, pôsobí protizápalovo a uvoľňuje svalstvo celého tela. Pomáha pri problémoch s dýchacími orgánmi, tráviacim systémom, aj pri gynekologických a urologických ťažkostiach a posilňuje imunitu.
Terapia bahnom však nie je vhodná pre ľudí, ktorí trpia onkologickými alebo srdcovocievnymi chorobami, vysokým krvným tlakom, ani pre tých, čo prekonali mozgovú príhodu. Rašelina na chrbticu
Mimoriadne prospešná pre zdravie je podľa odborníčky oddávna rašelina, ktorej pôsobenie patrí k najuznávanejším metódam balneoterapie. Vďaka množstvu rastlín, ktoré ju tvoria, obsahuje veľa živín a prírodných látok, ktoré naša pokožka vstrebe. Jej výhodou je najmä tepelná zotrvačnosť. Posilňuje imunitu, má antibakteriálne účinky, zlepšuje stav pokožky, urýchľuje vstrebávanie výronov, priaznivo vplýva na činnosť kĺbov aj svalov a má preventívne účinky proti obezite.
V súčasnosti sú možno najčastejšou civilizačnou chorobou bolesti chrbtice, vyvolané sedavým životným štýlom, trávením množstva času za počítačom alebo nesprávnym držaním tela. V letnom období sa výskyt týchto ťažkostí zvyšuje najmä v dôsledku častého pobytu v klimatizovaných priestoroch.
„Niekedy sa stretávam s veľmi ťažkými a bolestivými prípadmi. Problémy s chrbticou sa najúčinnejšie riešia klasickými masážami, ale pred masážou je veľmi dobré urobiť práve tepelný rašelinový zábal. Ten dostatočne uvoľní svalstvo a masáž bude bezbolestnejšia,“ uvádza Hüttnerová. Upozorňuje však, že akékoľvek zdravotné problémy najskôr musí posúdiť lekár, ktorý rozhodne, či je zábal pre pacienta vhodný.
Nielen proti celulitíde
K najčastejším problémom, ktoré zábaly pomáhajú efektívne riešiť, patrí celulitída. Podľa odborníčky sú vhodné pre všetky vekové kategórie: „V poslednom období ich vyhľadávajú čoraz mladšie ženy – výnimkou už nie sú ani pätnásťročné dievčatá.“ Zábalu proti celulitíde by malo predchádzať najskôr ošetrenie pokožky kvalitným celotelovým pílingom.
Známou prísadou, ktorá vie účinne pomáhať v boji s pomarančovou kožou, je škorica. Odbúrava podkožný tuk, ale má aj výrazné upokojujúci efekt, navodí v našom tele harmóniu a pôsobí protireumaticky. Ďalším populárnym druhom zábalu je čokoládový – teda s výťažkami kakaa. Kakaový prášok obsahuje mnohé prospešné vitamíny, minerály, kyseliny a prírodné látky, ktoré telo prostredníctvom zábalu vstrebáva. Je tiež známym zdrojom látok, ktoré pokožke dodajú potrebnú výživu, hydratujú ju a omladia. Nezanedbateľným pozitívnym „vedľajším“ účinkom je aj príjemný pocit, ktorý v nás určite vyvolá intenzívna vôňa čokolády.
Nášmu telu prospejú aj medové zábaly, pokiaľ netrpíme alergiou na med alebo na včelí vosk. Med pomáha pri bolestiach hlavy vyvolaných migrénou alebo pri poruchách spánku. Ocenia ho aj športovci, pretože dokáže zmierniť bolesti svalov a urýchliť ich hojenie po natrhnutí. Medovo-mliečne zábaly zjemňujú a zvláčňujú pokožku a pomôžu napraviť následky nadmerného opaľovania. Telový zábal s výťažkom morských rias dodá organizmu horčík, draslík, viaceré ďalšie vitamíny a aminokyseliny a pomôže odviesť z tela škodlivé látky. Antioxidačné účinky majú zábaly s výťažkom hrozna.
Pozor na domáce experimentyV prípade celulitídou postihnutých partií rozhodne nie je dobré experimentovať s rôznymi zábalovými ošetreniami v domácich podmienkach. Vždy hrozí riziko, že si nesprávnym postupom skôr ublížime. Takéto procedúry by sme preto mali vopred konzultovať, alebo radšej nechať na odborníkov.
Podľa ich skúseností to ženy veľakrát so svojou snahou zvyknú prehnať. Mnohé si aplikujú zábal s termokrémom a napriek tomu, že cítia pálenie, ktoré krém vyvolá, snažia sa ešte zvýšiť a urýchliť efekt napríklad jazdením na stacionárnom bicykli, alebo inými druhmi cvičenia. Výsledky však bývajú väčšinou veľmi zlé a potom dlhší čas trvá, kým ich s pomocou špecialistov napravia.
Autor: Zuzana Zajacová