SME

Nohy ako gazela

Každý deň na nich strávime nemalý počet hodín a prejdeme stovky či tisícky krokov. Venujeme im však dostatočnú pozornosť?

Nohy sú nepochybne najstarším dopravným prostriedkom človeka. „Z anatomického hľadiska sa nohou rozumie dolná časť končatiny od členka k prstom, ktorú tvorí 26 kostí. Nohou prechádza 1,6 kilometra žíl, nervov a tepien,“ spresňuje beauty konzultantka Dagmar Volková. Keďže nás nohy nosia celý život, starostlivosť, ktorú im venujeme, by mala byť minimálne taká, akú poskytujeme ostatnej pokožke na tele.

Základom je pravidelnosť


Posledné roky priniesli posun v profesio-nálnej starostlivosti o nohy, a to nielen v nových technikách a prípravkoch, ale i vo vedomí ľudí, ktorí čoraz častejšie využívajú takéto služby. „Bohužiaľ, ešte stále je veľmi veľa ľudí, ktorí sa o svoje nohy vôbec nestarajú. Ich záujem sa prebudí až vtedy, ak vznikne nejaký problém,“ konštatuje na základe vlastných skúseností odborníčka. Aj v tomto prípade však platí, že starostlivosť má byť pravidelná a sústavná.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„O nohy sa staráme rovnako ako o ostatnú pokožku – po sprche používame krém, raz za týždeň masku na nohy, raz mesačne si doprajeme pedikúru,“ radí Dagmar Volková.

Najčastejšie problémy

„Medzi najčastejšie problémy, s ktorými sa pedikérka stretáva, patria zarastajúce nechty. Tento problém vo väčšine prípadov súvisí so zlou technikou strihania,“ uvádza beauty konzultantka. Medzi ďalšie frekventované problémy patria podľa nej zhrubnutá koža, ktorá sa dá odstrániť pravidelnou starostlivosťou, a plesňové ochorenia, ktoré je však potrebné konzultovať s dermatológom.

„Rozhodne však nesmieme zabudnúť na problém, ktorý trápi väčšinu populácie – potenie nôh. Nepríjemný zápach, ktorý je s tým spojený, predstavuje problém nielen pre samotného nositeľa, ale často aj pre okolie,“ dodáva odborníčka. Príčiny sú pritom neraz úplne jednoduché – nevhodná syntetická obuv a ponožky či nedostatočná hygiena.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Dagmar Volkovej pomoc predstavujú špeciálne spreje alebo krémy proti poteniu. Takisto je vhodné vystriekať obuv antibakteriálnymi prípravkami. Ak problém pretrváva a žiadny z prostriedkov nie je účinný, je potrebné obrátiť sa na dermatológa, ktorý dokáže nasadením efektívnej liečby potenie eliminovať. „Na základe vlastných skúseností môžem odporučiť kúpele nôh v zelenom čaji. Pravidelný kúpeľ potlačí nadmerné potenie,“ odporúča Volková.

Vhodná obuv

Starostlivosť o nohy je úzko prepojená aj s výberom vhodnej obuvi. „Podľa štatistík pod 80 až 90 percent poškodených nôh dospelých sa podpísalo nosenie nesprávnej obuvi v mladosti. Poškodenie nôh počas detstva sa totiž neraz prejaví až za 30 i viac rokov,“ vystríha odborníčka.

Výsledkom sú potom ploché nohy, deformácie prstov, vybočené palce či rôzne kožné ochorenia. „Pri výbere vhodnej obuvi majme na pamäti, že iné topánky sa hodia do práce, iné do prírody, iné na športovanie. Pohodlie nie je vždy najdôležitejšou známkou kvalitnej topánky,“ upozorňuje Volková.

SkryťVypnúť reklamu

Topánka by mala byť z priedušného materiálu, so spevnenou časťou v oblasti päty a dostatočnou oporou pre klenbu. „Dôležitý je aj správny výber ihličkových podpätkov, ktoré nemalou mierou prispievajú k deformovaniu nôh. Ideálne sú podpätky vo výške 3,5 cm,“ radí beauty konzultantka.

Pohladenie pre zdravie a krásu


Ak chcete podporiť správne fungovanie vášho organizmu, vyskúšajte pravidelnú masáž chodidiel. „Napríklad v Ázii patria masáže nôh medzi najžiadanejšie. Aj preto, že vďaka nim dochádza k zlepšeniu krvného obehu a k celkovému prílevu energie,“ vysvetľuje význam masáže Volková.

Dobrá pedikúra by mala podľa nej určite zahŕňať aj minimálne desaťminútovú masáž nôh. Unavené nohy po celom dni istotne ocenia aj domáci kúpeľ. Ak vás trápi problém večne studených nôh, vyskúšajte kúpeľ v čaji pu-erh. Energiu naopak získate vďaka kúpeľu s mätou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Minimálne raz za týždeň si doprajte masku na nohy. Pokojne môže ísť o takú istú, akú používate na tvár. Naneste si ju na chodidlá, zabaľte do mikroténového vrecúška a potom uteráka, nechajte pôsobiť desať minút,“ radí Dagmar Volková.

Nohy a zdravie

Zdravé nohy sú dôležité pre celkové zdravie, keďže majú vplyv na celé telo. Ploché nohy môžu spôsobiť poruchu osi končatín. Ak zle vytáčate nohu, mení sa poloha panvy a výsledkom môže byť silná bolesť. Nesprávne topánky zase môžu zapríčiniť artritídu, padnutú klenbu, ale napríklad aj bolesti chrbtice, hlavy či kŕčové žily.

Ako si vybrať vhodnú obuv?

  • Módna pohodlná obuv neznamená automaticky aj jej kvalitu! Pri nákupe dbajme predovšetkým na pocit pohodlia pri chôdzi.

  • Nezamieňajme si obuv určenú na príležitostné použitie za obuv na bežné nosenie.

  • Vyberajme si kvalitnú koženú obuv a náležite sa o ňu starajme.

  • Pri kúpe si topánky skúšajme popoludní. Ak nám počas dňa opúchajú nohy, v takomto čase vieme najlepšie rozpoznať, či sa budeme v topánkach cítiť pohodlne, alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Postrach nôh: kŕčové žily

Kŕčové žily trápia približne každého ôsmeho človeka. Ženy nimi trpia dvakrát častejšie ako muži. Ako sa im dá vyhnúť? Dostatok pohybu, obmedzenie vysokých podpätkov, dostatočný pitný režim, správna životospráva – to všetko nám pomôže predísť vzniku kŕčových žíl. Problémom môže byť aj nadváha, ktorá núti naše nohy nosiť kilogramy navyše. Dôležité je, aby sme aj pri sedavom zamestnaní dopriali nohám chôdzu. Ako prevencia kŕčových žíl účinne zaberajú aj športové aktivity, akými sú plávanie, bicyklovanie či beh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Andrea Kučerová, smeŽeny 29/2008

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 384
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 536
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 319
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 371
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 973
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 527
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 076
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy
reklama
SkryťZatvoriť reklamu