Upchaný nos, obmedzené dýchanie, vodnatý výtok. To sú príznaky, ktoré všetci dobre poznáme.
Niektorých „prepadnú“ častejšie, iných iba občas, ale sú aj takí, ktorí sa nádchy nevedia zbaviť vôbec. Ako toto nepríjemné ochorenie vzniká?
„Príčin býva viacero. Napríklad infekcia alebo vírusová nádcha. Prejavuje sa opuchom slizníc a sekréciou hlienu. V prípade baktérií je hlien hnisavý,“ vysvetľuje praktický lekár Peter Lipták.
V jarnom a letnom období bývajú nádchy spôsobené napríklad alergickými reakciami, v lete je častou príčinou klimatizácia.
Problémom nie je len prechod z vychladenej miestnosti do tepla a naopak, ale aj schopnosť klimatizácie prenášať baktérie a alergény.
Kvapky iba týždeň
Nádcha môže mať rôzne formy. Takzvaná akútna infekčná patrí k nealergickým nádcham a šíri sa priamym kontaktom alebo kvapôčkovou infekciou. Spôsobuje ju vírus alebo baktéria. Zvyčajne prebieha bez zvýšenej teploty a príznaky doznievajú zhruba po týždni.
Chronická môže byť podľa lekára prejavom nedoliečenej akútnej infekcie, ktorej dôsledkom sú zápalové alebo dráždivé zmeny na sliznici nosa: „O chronickej nádche môžeme hovoriť, ak trvá dva až tri týždne. Ak nevymizne ani po preliečení infekcie, môže to byť alergia. Alergická nádcha je niekedy ťažko rozoznateľná od infekčnej, preto lekár vždy berie do úvahy obe možnosti.“ Podľa Liptáka sú najvhodnejším liekom kvapky do nosa. Mnohí ľudia však nevedia, že sa majú podávať maximálne týždeň. „Ak sa užívajú dlhšie, samy začnú nádchu vyvolávať.
Dôležité je tiež naučiť sa nosné kvapky správne ovládať a užívať. Kým siahneme po niektorých voľne predajných produktoch, lepšie je poradiť sa s lekárom, pretože ten má možnosť predpísať na mieru aj miešané kvapky, ktoré pripravia v lekárni.“ Okrem kvapiek existujú mnohé ďalšie, voľne dostupné lieky. Ako však hovorí doktorka farmácie Monika Fedorová, treba si vždy pozorne prečítať príbalový leták: „Vyhneme sa tak nepríjemným vedľajším účinkom. Najmä pri dlhšom užívaní kvapiek je to vznik a pretrvávanie chronickej nádchy, môžu tiež dráždiť žalúdočnú sliznicu.“
Kedy k lekárovi
Podľa Fedorovej chodí v letnom období do lekárne množstvo ľudí s prejavmi nádchy: „Viacerí však berú príznaky na ľahkú váhu a návštevu lekára s takým podľa nich banálnym problémom ani nepripúšťajú.“ Ak však nádcha trvá dlhšie ako týždeň, lekára určite treba vyhľadať. „Dôvodom by mala byť najmä hnisavá nádcha, teda infekcia. Tým skôr, ak je spojená s ďalšími celkovými príznakmi, ako zvýšená teplota alebo zápal dutín. Ten sa prejavuje bolesťami hlavy v oblasti čela. Ak sa pacient predkloní, bolesť sa zintenzívni,“ opisuje typické príznaky Lipták.
Na odborníka sa treba obrátiť aj vtedy, ak pri nádche začne tiecť z nosa okrem sekrétu krv, i keď nemusí ísť o vážnu komplikáciu: „V nose existuje slabé miesto, kde môže pri zápalovom, bakteriálnom alebo mechanickom poškodení, napríklad smrkaním, prasknúť cievka. Väčšina nosových krvácaní pochádza práve z tohto slabého miesta,“ hovorí lekár.
Tehotenská nádcha
V tehotenstve sa v tele zvyšujú hladiny hormónov a spôsobujú takzvanú tehotenskú nádchu. Prípadov je veľmi veľa, ale po pôrode nádcha pominie. Môže byť však aj prejavom alergickej nádchy, ktorá sa u ženy dovtedy neobjavila, alebo infekcie. Tehotenská nádcha sa nemá liečiť bežne používanými kvapkami. „Niekedy odporúčame prípravky na bylinkovej báze. Je však dôležité, aby dieťa malo zabezpečený dostatočný prísun kyslíka. Dýchacie cesty matky by mali byť v poriadku počas celého tehotenstva, ale aj tesne pred pôrodom pre prípad cisárskeho rezu,“ objasňuje odborník, podľa ktorého musí liečbu tehotenskej nádchy individuálne posúdiť lekár.
Zraniteľný nos
Odolnosť proti infekciám, ktoré nádchu môžu spôsobiť, získame napríklad otužovaním a dostatočným oddychom. Ideálne je vyhľadávať priaznivý vlhký vzduch pri mori alebo vysokohorské ovzdušie, ktoré obsahuje málo alergénov a iných škodlivín. Podľa lekára je dnes problémom aj takzvaná suchá nádcha.
„Suchý nos je veľmi zraniteľný a človek tak oveľa ľahšie ochorie aj na klasickú ,vlhkú‘ nádchu. Proti suchému nosu sú účinné techniky z jogy – prelievanie nosa slanou vodou, čím ho tiež posilňujeme proti alergii,“ objasňuje lekár. Na tento účel existujú aj spreje s obsahom minerálnej alebo morskej vody. Vhodnou prevenciou môže byť sauna.
„Aj zápal dutín, ak je v počiatočnom štádiu, môže pacient zvládnuť sám pomocou naparovania, inhalovania alebo aplikáciou suchého tepla na čelo – napríklad nahriateho vrecka s pieskom, či použitím infražiariča, vždy však v kombinácii s nosnými kvapkami,“ odporúča Lipták.
Nepríjemné komplikácie
Mnohí z nás zvyknú nádchu podceniť a väčšinou z nej „vyviaznu“ bez následkov. Veľakrát sa stane, že človek síce má nádchu, ale nosom sa mu dýcha normálne, takže ju nepovažuje za problém. Podľa lekára by však liečba mala byť samozrejmosťou, lebo ľahostajným prístupom si môžeme privodiť komplikácie. „Nádcha postihuje nielen nos, ale aj množstvo dutín v okolí nosa. Tie sa pri nádche upchajú, hromadením hlienu sa v nich množia baktérie a môže tak vzniknúť napríklad zápal dutín,“ vysvetľuje Lipták.
Nosová dutina tiež úzko súvisí s uchom – tieto orgány sú spojené Eustachovou trubicou, ktorú opuch spôsobený nádchou dokáže upchať, alebo infekcia zasiahne aj stredné ucho. K ďalším komplikáciám patrí zápal mozgových blán alebo zápal priedušiek spôsobený hlienmi stekajúcimi do pľúc. Keď sa ložisko infekcie rozšíri do krvi, následkom môže byť aj zápal srdcového svalu, obličiek, alebo reumatický zápal kĺbov.
S vitamínmi to nepreháňajme
Ak cítime, že na nás ide nádcha, mali by sme dbať na dostatočný prísun látok, ktoré posilňujú imunitný systém a dokážu zabezpečiť, aby ochorenie neprepuklo. Významným antioxidantom je vitamín C. „Zneškodňuje voľné radikály, odstraňuje z organizmu odpadové produkty a je výborným preventívnym prostriedkom proti nachladnutiu a infekciám. Výrazné účinky v boji proti nádche má aj zinok,“ vysvetľuje Fedorová.
Nárazové megadávky vitamínu C, ktoré odborníci v minulosti odporúčali, aby zabránili rozvinutiu nádchy, však nášmu telu neprospievajú: „Vitamín C pôsobí v primeranom množstve antioxidačne, ale pri vysokých dávkach dochádza k opačnému efektu – oxidáciu podporuje. Preto pacientom odporúčam maximálne pol až jeden gram vitamínu C denne, s pomalým uvoľňovaním,“ hovorí Lipták. Pre zdravého človeka je normálna dávka vitamínu C 100 mg denne, pri zvýšenej námahe to môže byť 500 mg. „Pokiaľ sa však človek zdravo stravuje, jedáva ovocie a zeleninu, prísun vitamínu v takejto forme je preňho dostatočný,“ upozorňuje odborník. Na príjem vitamínov treba dbať u detí a starších ľudí. Z rastlín na ťažkosti s dýchacím ústrojenstvom priaznivo pôsobia napríklad účinné látky z Echinacey, šalvia, pomôžu aj byliny ako skorocel, prvosienka, dúška tymianová, podbeľ, izop alebo lipa.
Pozor na deti
Problémy s dýchaním môžu negatívne pôsobiť aj na rozvoj mentálnych schopností dieťaťa. Treba dávať veľký pozor, aby sme nádchu u detí nezanedbali. Upchaný nos obmedzuje prísun kyslíka a pokiaľ sa tento stav nevyrieši, dieťa nedostáva toľko kyslíka, koľko na zdravý vývoj potrebuje. Podobné následky sa môžu objaviť aj u detí, ktoré mali problémy so zväčšenými nosnými mandľami, ale rodičia im tento orgán nedali odstrániť. Vyrastajú tak s chronickou nádchou, ktorá môže negatívne ovplyvniť ich mentálny rozvoj.
Potraviny proti nádche
Imunitný systém dokážu posilniť aj viaceré potraviny. Infekcie dýchacích ciest vie zmierniť napríklad cvikla. Cibuľu by sme mali jesť denne, pretože brzdí zápalové procesy a uvoľňuje hlien. Významným zdrojom vitamínu C, ktorý sa neznehodnotí ani tepelnou úpravou, je paprika. K najúčinnejším stimulátorom imunitného systému patria aktívne kultúry v jogurtoch, včelia materská kašička, alebo ženšen.
Autor: Zuzana Zajacová, smeŽeny 28/2008