Po návrate nás čaká zatuchnutý byt, kopa špinavej bielizne a skazené jedlo v chladničke. Večer padneme unavené do postele a dlho do noci zízame na plafón v obavách, čo je nové v zamestnaní. Ráno vysvitne, že nervozita nebola zbytočná - v práci sa na nás škeria stovky nevybavených e-mailov, kilogramy fasciklov a nervózny šéf. Príjemný pocit z nedávnej dovolenky je v ťahu, zvykajme si na realitu.
Šoková terapia sa nevypláca
Dovolenku máme raz, maximálne dvakrát za rok. Stráviť posledné dni voľna s nervozitou v žalúdku je trestuhodné mrhanie. Okamžitý nástup do pracovnej mašinérie nás zasa ľahko zomelie. Ako teda prepnúť na normálny režim s minimálnymi ujmami na psychike?
„Na bežný chod sa treba adaptovať postupne. Rýchle vbehnutie do pracovného zhonu nám môže už v prvých dňoch v práci zničiť všetko dobré, čo so sebou priniesla dovolenka. Opačný extrém je prílišné odkladanie nástupu do zamestnania, ktoré môže vyvolávať úzkosť z hromadiacej sa práce,” hovorí psychológ Branislav Tichý. „Zdá sa, že najvhodnejším časom sú dva dni medzi návratom z dovolenky a nástupom do práce. Toto obdobie je ideálne aj na „preladenie” na oddychový režim pred odchodom na prázdniny.”
Žgrlošenie s dňami voľna sa teda nemusí oplatiť. Plán dovolenky na spôsob: prílet v nedeľu v noci a v pondelok nástup do práce sa spočiatku môže zdať ako efektívny. Verte však, že v deň „po” ho neoceníte ani náhodou. Naopak, ak priletíme napríklad v piatok a do nástupu do práce nám zostane celý víkend, stihneme sa nielen adaptovať, ale aj vybaliť a užiť si posledné chvíle voľna bez stresov.
Poriadok na stole aj v hlave
Na príchod do práce by sme mali myslieť už pred samotnou dovolenkou. Niektorí šťastlivci si môžu prácu nadbehnúť dopredu. Ak medzi nich nepatríme, snažme sa pred odchodom vybaviť všetky resty z predchádzajúcich období, aby sme strávili voľno s čistou hlavou.
„Po návrate z práce by sme sa mali sústrediť na takzvaný time manažment, teda rozdelenie množstva povinností, určenie priorít a stanovenie maximálneho objemu práce, ktoré môžeme za deň vykonať,” hovorí Branislav Tichý. Ak budeme v práci 14 hodín denne, možno stihneme vybaviť všetko. A možno nič, pretože skončíme s akútnym prepracovaním na péenke.
Leto do zásoby
Čím dlhšie si udržíme dovolenkovú eufóriu, tým lepšie pre nás. „Spomienka na príjemne strávené prázdniny môže byť naším hnacím motorom ešte dlho do jesene. Skôr či neskôr však vybledne. Vtedy nás povzbudí predstava budúcej, aj vzdialenej dovolenky. Aj preto je vhodné urobiť si voľno viackrát do roka, aj keď kratšie. Samozrejme, v prípade, že si to človek môže dovoliť,” dodáva Tichý. Patríte k väčšine, ktorá môže o dvoch - troch dovolenkách do roka iba snívať? Skúste nemyslieť na to, že najbližšie voľno vás čaká až okolo Vianoc či o rok a predĺžte si leto, ako sa len dá.
Ak vám to zamestnávateľ umožní, presuňte si pracovný čas na skoršie hodiny, aby ste stihli zájsť na kúpalisko či k jazeru. Pripravte sa na to, že po blan-kytnom mori sa vám bude zdať nedôstojnou bačorinou, no zvyknete si. K dobrej nálade nám prispeje i fyzická aktivita. Plávajte, bicyklujte, preháňajte sa na kolieskových korčuliach, robte výlety do prírody. Atmosféru leta si môžete predĺžiť aj obyčajnou zmrzlinou, ovocnými šalátmi či špecialitami pripomínajúcimi lepšie, dovolenkové časy. Kto povedal, že špagetami frutti di mare sa môžete napchávať iba na Sicílii?
Zopár pravidiel, ako prežiť návrat z dovolenky bez ujmy na zdraví a psychikePravidlo číslo 1:
Dovolenka by mala mať takú dĺžku, aby si šéf uvedomil, že vás potrebuje a zároveň si nevšimol, že sa bez vás ľahko zaobíde. Ideálny čas sú dva - tri týždne, po ktorých vás privíta s otvorenou náručou. A kopou povinností.
Pravidlo číslo 2:
Poriadok na stole = poriadok v hlave. Skúste si ešte pred odchodom na prázdniny vyčistiť stôl. Pohľad na tony fasciklov a dokumentov vám po dovolenke chuť do práce nepridá.
Pravidlo číslo 3:
Ak sa dá, zverte e-mailovú schránku spoľahlivému kolegovi, ktorý vás v nutných prípadoch zastúpi. Zvážte to len v prípade, ak ho v e-mailoch pravidelne ohovárate s ďalšou kolegyňou.
Pravidlo číslo 4:
Obložte si stôl všetkými suvenírmi, ktoré ste si priniesli z dovolenky. Kolegov, ktorí si budú pri pohľade na váš stôl ťukať po čele, si nevšímajte.
Autor: Silvia Peťková, smeŽeny, 28/2008