Základný rytmus, z ktorého tento temperamentný latinskoamerický tanec vychádza, zložil kubánsky skladateľ a hudobník Enrique Jorrín, ktorý začiatkom päťdesiatych rokov viedol orchester Orquesta América. V roku 1953 zabodoval v kubánskych tančiarňach hitmi La Enganadora a Silver Star, ktoré publikum inšpirovali na vytvorenie nového tanečného kroku. Spájal sa v ňom základný mambo krok s rýchlym premenným krokom, pri ktorom vraj topánky tanečníkov vydávali zvuk ča-ča-ča. Podľa toho vznikol názov nového tanečného smeru.
Netrvalo dlho a Cha-Cha sa rozšírila rýchlo za hranice Kuby. Najprv do Mexika a Spojených štátov a odtiaľ prakticky do celého sveta. V New Yorku sa stala najmódnejším tancom roku 1955, keď ho v miestnom tanečnom salóne Palladium uviedol legendárny Mambo a Cha-Cha-Cha orchester.
Začiatkom šesťdesiatych rokov sa tanec dostal na oficiálne tanečné súťaže. K jeho zdokonaleniu prispel najmä Angličan Walter Laird, ktorý sa so svojou tanečnou partnerkou Lorraine Reynolds stal trikrát za sebou majstrom sveta v latinskoamerických tancoch. Cha-Cha je veľmi živá a plná nečakaných zvratov, pretože nikdy neviete presne odhadnúť, aký nasledujúci pohyb alebo akú figúru tanečný pár zatancuje.
Tancuje sa v štvorštvrťovom rytme, pri ktorom sa počíta: raz-dva-tri-ča-ča-raz-dva... Hudba je trochu rýchlejšia ako pri sambe a práca panvy o niečo ostrejšia. „Najčastejšou chybou, ktorú robia začiatočníci, je, že na hudbu poskakujú,“ upozorňuje tanečník Juraj Fáber. „Kubánske rytmy ich k tomu zvádzajú, hoci Cha-Cha vôbec nepoužíva skoky. Dôležité je naučiť sa pracovať s kolenami a bokmi, pričom pohyb kolien plynulo prechádza do bokov.
Z krokových variácií sa hlavný dôraz kladie na premenu ča-ča-ča, ktorá tvorí hlavnú charakteristiku tohto tanca.“ Okrem základného rytmu, pri ktorom sa kladie dôraz na štvrtú dobu, sú dôležité aj akcenty pri prvej a tretej dobe. Pri nácviku v tanečných školách sa najprv trénuje rýchla chôdza. Pri nej sa strieda na každú dobu krok, aby si žiaci lepšie osvojili rytmus. Skúsení tanečníci tvrdia, že z jednotlivých latinskoamerických tancov patrí Cha-Cha k tým najľahším. „Základ je naučiť sa počúvať rytmus a nechať sa ním viesť. A to sa dá zvládnuť za dve až tri hodiny tréningu,“ tvrdí Juraj Fáber.
Chcete sa naučiť tancovať ako hviezdy tanečných súťaží?
Nová séria tanečných DVD z Tanečnej školy denníka SME vás bude pri tom viesť krok za krokom a postupne vás oboznámi s najobľúbenejšími spoločenskými tancami. DVD so základmi latinskoamerického tanca Cha-Cha nájdete v stánkoch od 11. júla za bezkonkurenčných 69 Sk! Tanečným kurzom vás bude sprevádzať Stephen Thomas, šampión v latinskoamerických tancoch. Viac informácií získate na tel.: 02/592 33 411.
Autor: k téme sa vyjadruje tanečník Juraj Fáber