Foxtrot nemá takú dlhú históriu ako väčšina iných spoločenských tancov. V podstate nemá žiadne ľudové korene, vznikol umelo začiatkom minulého storočia. Dostal názov podľa svojho tvorcu, amerického herca Harryho Foxa. Ten mal vraj pôvodne na javisku predviesť pomerne zložitý twostep, nepodarilo sa mu však nájsť partnerku, ktorá by ho ovládala. Problém vyriešil tak, že k twostepovému základu pridal prvky jednoduchšieho onestepu a vytvoril tak základný foxtrotový rytmus pomaly-pomaly- rýchlo-rýchlo, medzinárodne známy ako slow-slow-quick-quick. Nový tanečný štýl, ktorý takto vznikol v roku 1910, dostal názov Foxov krok, čiže foxtrot.
Počas prvej svetovej vojny sa dostal z Ameriky do Európy, kde sa stal čoskoro spoločenským tancom číslo jeden. V tom čase bol populárnou módnou novinkou, akousi revoltou proti tradičným viktoriánskym tancom, ktoré boli vo svojej podstate veľmi prudérne. Jeho pôvodná americká verzia sa podstatne zmenila, keď dorazila na Britské ostrovy. Angličania z nej vytvorili vysoko sofistikované tanečné umenie, ktoré sa stalo základom pre jemný plynulý slowfoxtrot.
„Tento typ tanca sa považuje v kruhu tanečníkov za najťažší zo všetkých štandardných tancov. Vyžaduje si totiž veľmi dobrú koordináciu pohybu,“ tvrdí tanečník Tomáš Surovec. Páry tancujú v uzavretom štandardnom držaní na hudbu v štvorštvrťovom takte, v tempe približne 120 dôb za minútu. „Ide o najpomalší štandardný tanec, ktorý nepozná prísuny, len dlhé kroky. Používajú sa v ňom rôzne kombinácie onestepu a twostepu, ako napríklad perový krok, trojkrok, otáčka vľavo a otáčka vpravo. Pritom si treba dávať pozor na rytmus hudby, ktorá je taká pomalá, ako by sa nikdy nekončila. Vôbec to nie je ľahké,“ upozorňuje Tomáš Surovec.
Taneční profesionáli dokážu pri slowfoxtrote vytvoriť estetický plynulý pohyb, ktorý je pravým opakom energického trhaného tanga. Ovládnuť toto umenie si vyžaduje čas. „Kroková štruktúra sa dá naučiť asi za mesiac. Dosiahnuť správne tanečné postavenie si však vyžaduje aspoň rok učenia. Cieľom tréningu je krásny priebeh pohybu, ktorý sa dá potom zdokonaľovať donekonečna,“ dodáva Tomáš Surovec. Okrem elegantného slowfoxtrotu existuje aj jeho zriedkavejšia zrýchlená verzia, takzvaný quickstep. Vznikol v období, keď sa ragtimeová hudba vyvinula do swingu a na prvý pohľad pripomína charleston. Na rozdiel od pomalého slowfoxtrotu v ňom nie je čas na pauzy. Rýchle krokové variácie nedajú tanečníkom vydýchnuť a vyžadujú značnú dávku obratnosti. Náročnosť pohybu by mohla niektorých začiatočníkov odradiť. Preto je lepšie učiť sa ho až po zvládnutí iných, o niečo jednoduchších tancov.
Chcete sa naučiť tancovať ako hviezdy tanečných súťaží?
Nová séria tanečných DVD z Tanečnej školy denníka SME vás bude pri tom viesť krok za krokom a postupne vás oboznámi s najobľúbenejšími spoločenskými tancami. DVD so základmi foxtrotu nájdete v stánkoch od 4. júla za bezkonkurenčných 69 Sk! Tanečným kurzom vás budú sprevádzať Mark a Jane Shutlerovci, trojnásobní britskí šampióni v spoločenskom tanci. Viac informácií získate na tel.: 02/592 33 411.
Autor: k téme sa vyjadruje tanečník Tomáš Surovec