Kto nepozná salsu, nevie, čo je potešenie z tanca. Pri otáčkach v latinskoamerickom rytme sa dá úžasne uvoľniť, vnímať prepojenie s partnerom a zabudnúť na všetky pravidlá.
Salsa znamená v španielčine „omáčka“. S pikantnými prílohami v hispánskej kuchyni má spoločné to, že sa na jej dochutenie používa množtvo exotických ingrediencií. V podstate ide o zmes afro-karibských rytmov, ktorá je taká rôznorodá ako štýly, ktorými sa salsa tancuje. Za jej predchodkyňu sa považuje contradanza z Versailles. Tento mondénny tanečný štýl prešiel z Francúska na španielsky kráľovský dvor, kde bol svojho času veľmi populárny. Neskôr sa so španielskymi dobyvateľmi dostal na Kubu. Tam sa jeho prvky zmiešali s kultúrnymi vplyvmi čiernych afrických otrokov a haitských prisťahovalcov a vznikla kubánska salsa - geniálny výtvor multikultúrnej hudobnej a tanečnej scény.
V dvadsiatych rokoch minulého storočia navštevovali kubánski hudobníci pravidelne severoamerickú metropolu New York, kde sa zrodila jej ďalšia odnož - newyorská salsa. Ďalšie verzie, takzvaná salsa L. A. a miamská salsa vznikli tam, kde bolo vždy najviac kubánskych prisťahovalcov - v Los Angeles a v Miami. Dnes sa tento temperamentný tanec šíri nielen po Severnej a Latinskej Amerike, ale aj po európskych mestách a čím ďalej tým viac si získava nových prívržencov. „Salsa je veľmi populárna napríklad v Taliansku,“ tvrdí tanečnica Katarína Štumpfová. „Tancujú ju tam mladí aj starí, dokonca aj deti.“ Možno preto, že v dnešných hektických časoch prináša ľuďom také potrebné uvoľnenie.
Základom je neustály pohyb v kruhu. Aby otáčky pôsobili ladne, mali by partneri chodiť okolo pomyselnej osi otáčania niekde medzi nimi. To je dôležité najmä ak predvádzate niektoré figúry s prepletenými rukami. Chôdzou tak získate čas na rozpletenie rúk aj v zdanlivo bezvýchodiskových situáciách. Ďalšou z dôležitých zásad je dobrá práca rúk partnera, ktorý by mal pevne viesť partnerku a pritom jej poskytnúť dostatok priestoru na to, aby mohla predviesť svoj pôvab. Ženy majú pri salse jedinečnú možnosť využiť svoje telo. Mali by byť zvodné, hravé a nápadité. „Držanie tela nie je na rozdiel od štandardných tancov vôbec dôležité,“ dodáva Katarína Štumpfová.
„Salsa nie je salónny, ale pouličný tanec. Jej pôvodní tanečníci ju často tancovali aj mierne zhrbení. Dôležité je, aby bol pohyb uvoľnený. Podľa mojich skúseností sa dajú základy zvládnuť už za týždeň tréningu. Náročnejšie variácie môžete s trochou disciplíny ovládať za štvrť roka.“ Ak sa chcete ďalej zdokonaľovať, tak potom treba len cvičiť, cvičiť a cvičiť. Na povzbudenie si môžete dať pohárik tequily alebo kubánskeho rumu. Salsa totiž nie je len tanec, ale aj uvoľnený životný štýl. A askéza sa k nej rozhodne nehodí.
Chcete sa naučiť tancovať ako hviezdy tanečných súťaží?
Nová séria tanečných DVD z Tanečnej školy denníka SME vás bude pritom viesť krok za krokom a postupne vás oboznámi s najobľúbenejšími spoločenskými tancami. DVD so základmi salsy nájdete v stánkoch od 27. júna za bezkonkurenčných 69 Sk! Tanečným kurzom vás bude sprevádzať Carlos Paz, popredný inštruktor latinsko-amerických tancov v Británii. Viac informácií získate na tel.: 02/592 33 411.
Autor: k téme sa vyjadruje tanečnica Katarína Štumpfová