„Nepozeraj sa do slnka, vypáli ti oči,“ ako malé sme často počuli z úst našich rodičov. Dnes už vieme, že vážne poškodenie zraku môžu spôsobiť aj každodenné slnečné lúče, ktoré si ani neuvedomujeme. Podľa odlišného fyzikálneho a biologického pôsobenia rozlišujeme UV žiarenie na UV-A,UV-B a UV-C lúče. „Na Zem však prakticky dopadajú len UV-A a UV-B žiarenia, ktoré sú pre ľudský organizmus najškodlivejšie, pretože ohrozujú oči, kožu a imunitný systém,“ hovorí očná lekárka Marta Gabrielová a dodáva, že je veľmi dôležité chrániť si zrak slnečnými okuliarmi s UV filtrom.
Podľa dĺžky a intenzity pôsobenia môže mať žiarenie akútne, ako aj chronické následky. „V prvom prípade hrozia zápaly spojivky, rohovky a sietnice. Chronickými následkami UV žiarenia sú degeneratívne zmeny spojivky, zákaly šošovky a poškodenie sietnice. Tie môžu viesť k trvalému zníženiu ostrosti zraku, až k jeho strate,“ upozorňuje Gabrielová.
Lepšie žiadne ako zlé
Pri kúpe slnečných okuliarov by sme mali dbať na základné pravidlá. Sklá musia absorbovať UV-A a UV–B žiarenia. To znamená, že musia mať vyhovujúci UV filter a dostatočnú veľkosť. „Tmavé sklá bez dostatočnej ochrany pred UV žiarením totiž spôsobujú opak. Rozšírenou zreničkou vniká do oka viac ultrafialového svetla ako pri nechránenom oku,“ vystríha pred zlou kúpou očná lekárka. Lepšie ako nevhodné okuliare je nemať žiadne. Bez nich sa totiž oko chráni samo, pretože zúženou zreničkou doň prenikne menej škodlivých lúčov.
Ako a kde si vyberať
Slnečné okuliare kúpené na trhu zväčša nemajú dostatočnú kvalitu UV filtra ani mechanickú odolnosť. „Naproti tomu, každé slnečné okuliare, zakúpené v optike, sú označené príslušným stupňom a kvalitou UV filtra, ktorý si môžeme skontrolovať priamo na mieste špeciálnym prístrojom,“ vysvetľuje Gabrielová. Aj farba skiel má svoj význam. Univerzálne sú zelené sklá, ktoré sú vhodné pre slnečné aj zamračené počasie. Pri jasnej oblohe a silnom slnečnom svite sú lepšie sivé alebo hnedé zrkadlové sklá. Žlté alebo pomarančové zjasnia terén a zvýšia kontrast pri zlej viditeľnosti a hmle.
Svoju úlohu zohráva aj dobre zvolený rám. „V súčasnosti našťastie dostať kúpiť moderné a pekné rámy, ktoré zároveň spĺňajú kritériá kvality. To znamená, že by mali byť ľahké, nerozbitné a mechanicky odolné. Je tiež dôležité, aby netlačili, a dobre priliehali k tvári. Mali by prekrývať oči aj po stranách tváre, aby bol prienik svetla čo najmenší. Hmotnosť by mala byť rovnomerne rozložená na nos a uši. Okuliare musia aj dobre vetrať, aby sa nezahmlievali,“ tvrdí očná lekárka.
Štyri stupne ochrany pred UV žiarením
Okuliare kategórie 0 (priepustnosť svetla 80 – 100 %) sú skôr záležitosťou módy ako ochranou.
Kategória 1 (priepustnosť svetla 43 - 80 %) predstavuje slabo sfarbené sklá, sú vhodné pre polooblačné počasie.
Kategória 2 (priepustnosť svetla 18 – 43 %) predstavuje stredne silné sfarbenie pre jasné počasie.
Okuliare kategórie 3 (priepustnosť svetla 8 – 18 %) majú tmavo sfarbené sklá a používajú sa pri jasnom počasí do hôr a k moru.
Kategória 4 (priepustnosť svetla 3 – 8 %) znamená veľmi tmavo sfarbené sklá vhodné pri veľmi jasnom počasí, do vysokých hôr, k ľadovcom a moru. Prepúšťajú veľmi málo svetla, preto sa nemajú používať na rýchle, rizikové a presné činnosti, napríklad riadenie automobilu.
V poslednom období sa začínajú uplatňovať polarizované sklá, ktoré bránia prenikaniu UV–A, UV-B a UV–C lúčov a navyše zabraňujú odrazom slnečných lúčov od lesklých plôch. Vhodné sú pre vodičov.
Čo s najmenšími
Nosenie slnečných okuliarov u detí je rovnako dôležité ako u dospelých. Škodlivosť UV žiarenia je totožná. Pre malé deti sú však slnečné okuliare príliš nepohodlné. Vyriešiť sa to dá napríklad šiltovkami alebo klobúčikmi.
Autor: Lea Sobotová, smeŽeny, 25/2008