Cukinové závitky plnené bryndzou
na 4 porcie
2 cukiny
4 lyžice olivového oleja
150 g bryndze
Na marinádu:
50 ml olivového oleja
4 lyžice vínneho octu
čerstvý tymian, pažítka, mäta
soľ, čerstvo mleté korenie
Cukinu umyjeme a škrabkou na zemiaky z nej nakrájame tenké pozdĺžne plátky. Osolíme ich a potrieme olejom. Opečieme asi 1 minútu z každej strany na grilovacej panvici alebo v rúre pod rozohriatym grilom. Plátky grilovanej cukiny zalejeme marinádou a necháme hodinu odležať. Cukinu vyberieme z marinády a utvoríme z každého plátku závitok s lyžicou bryndzy. Ak sa nevieme obísť bez mäsa, položíme na plátok cukiny pred zabalením ešte tenký plátok anglickej slaniny. Závitky poukladáme na misku alebo tanier a znovu zalejeme marinádou. Podávame s tmavými toastmi alebo krajčekmi žitného chleba najskôr po polhodine odležania.
Šatôčky s bryndzovou náplňou
na 4 porcie
Na cesto:
300 g hladkej múky
150 g studeného masla
1 vajce, vyšľahané na natieranie
1 lyžica sezamových semienok
1/2 lyžičky soli
Na náplň:
150 g bryndze
posekaná pažítka a petržlen
soľ a korenie
Múku a soľ nasypeme do misky, pridáme maslo a prstami premiešame. Postupne pridávame 6 - 8 lyžíc vody a spracúvame na cesto. Čím sú maslo a voda studenšie, tým lepšie to pôjde. Hotové cesto necháme 20 minút odpočinúť v chladničke. Bryndzu zmiešame s posekanými bylinkami, podľa chuti osolíme a okoreníme. K bryndzovej náplni môžeme pridať ešte lyžičku pokrájaných šampiňónov, podusených na masle. Rúru predhrejeme na 200 stupňov Celzia. Na pomúčenej doske vyvaľkáme plát cesta silný asi 3 mm. Vykrajovačom s priemerom 7,5 cm alebo hrdlom pohára vykrojíme kolieska. Na stred každého lyžičkou umiestnime bryndzu. Cesto prehneme a okraje pevne pritlačíme vidličkou. Šatôčky potrieme vyšľahaným vajcom a posypeme sezamovými semienkami. Pečieme v rúre 15 - 20 minút.
Koláč s bryndzou, baby špenátom a olivami
na 4 porcie
1 lyžica masla
2 biele cibule alebo šalotky
100 g listov baby špenátu
100 g listov šťaveľu
čerstvo nastrúhaný muškátový orech
3 vajcia, ľahko vyšľahané
300 g bryndze
50 g nastrúhaného parmezánu
hrsť čerstvého petržlenu
100 g vykôstkovaných nakrájaných olív
300 g lístkového cesta
Na panvici rozohrejeme maslo a osmažíme na ňom najemno nakrájanú cibuľku. Pridáme oprané, osušené a prekrojené zelené listy špenátu a muškátový orech. Listy necháme 1 minútu odležať. Dáme všetko do misy s vyšľahanými vajcami. Pridáme bryndzu, parmezán, posekaný petržlen, olivy a všetko dôkladne zmiešame. Na pomúčenej doske vyvaľkáme polovicu lístkového cesta, potom ho prenesieme do tortovej alebo koláčovej formy tak, aby cesto zo všetkých strán formy asi o 5 cm prečnievalo. Naplníme polovicou bryndzovej náplne a vyčnievajúce okraje cesta prehneme cez náplň. Pečieme v rúre pri teplote 180 stupňov Celzia asi 30 minút, kým nebude náplň pružná na dotyk. Z druhej polovice cesta a náplne vytvoríme druhý koláč a rovnakým spôsobom ho upečieme.
Bryndzová polievka
na 4 porcie
4 zemiaky
1 cibuľa
150 g bryndze
100 ml smotany
soľ
2 vetvičky kôpru
Na halušky:
3 lyžice hrubej múky
1 vajce
štipka soli
Zemiaky očistíme a pokrájame na kocky a vložíme ich do hrnca s vriacou vodou. Pridáme najemno nasekanú cibuľu. Z múky, vajca a soli vymiešame redšie cesto a 5 minút pred koncom varenia ho nalejeme na zemiaky, ktoré by sme mali variť asi 12 minút. V polievkovom hrnci rozmiešame bryndzu so smotanou. Za stáleho miešania pridáme k bryndzi zemiaky s haluškami i s variacim vývarom. Polievku už ďalej nevaríme. Dochutíme ju soľou a posekaným kôprom.
Oplatí sa vedieť:
Bryndza nielen skvelo chutí, ale podľa odborníkov na výživu má aj takmer zázračné účinky: znižuje cholesterol, cukor v krvi, krvný tlak a pôsobí protizápalovo. Mliečne baktérie v nej obsiahnuté hrajú veľkú úlohu pri regulácii imunitného systému, a tým i v prevencii alergických reakcií. Bryndza je ideálna aj pre ľudí, ktorí neznášajú laktózu. Ale na jednu vec si treba dávať pozor. Väčšinu týchto úžasných vlastností má len tradičná bryndza vyrobená z nepasterizovaného mlieka. Pasterizácia (tepelné spracovanie mlieka) bryndzu do veľkej miery znehodnotí.
Podľa ročného obdobia rozlišujeme bryndzu zimnú a letnú. Letná sa vyrába v období, keď sa ovce pasú na lúkach. Obvykle sa bryndza objavuje v obchodoch v máji, preto sa jej hovorí májová. Zimná bryndza obsahuje okrem nasoleného ovčieho syra, uchovávaného v dubových sudoch, i čerstvý syr z kravského mlieka (maximálne do 50 %).
Liptovská bryndza sa vyrába v horských a podhorských oblastiach Slovenska z čerstvého hrud-kovitého syra v období dojenia oviec (jar, leto). Obsahuje 50 % tuku v sušine.
Zohnať tepelne neupravenú bryndzu je problém, na pultoch dlho nevydrží, a tak majú obchodníci radšej tú s väčšou trvanlivosťou.
Autor: Iva Jakešová, Chef Gurmán