ržitosť.
Občas sa to stáva. Z postele vstaneme ľavou nohou a celý deň strávime hľadaním kľúčov, mobilu, okuliarov a opäť kľúčov. Roztržitosť úzko súvisí s pamäťou a koncentráciou. „Je to vlastne neschopnosť človeka sústrediť sa na jednu vec alebo činnosť. Z psychologického hľadiska to znamená, že sa človek nevie koncentrovať, stále mu ubiehajú myšlienky, nevie si spomenúť na to, čo sa stalo prednedávnom a v konečnom dôsledku nedotiahne nič do konca,” hovorí psychologička Erika Bohdanová. „Problém nastane, ak sa roztržitosť stane prekážkou. Nesústredenosť, či zabúdanie na dôležité veci spomaľuje v práci i osobnom živote a spôsobuje nervozitu nielen nám, ale aj ľuďom v našom okolí. Na rad prichádzajú sekundárne problémy, ako zhoršenie vzťahov s inými ľuďmi, ktorí môžu mať pocit, že sú nám ľahostajní, alebo mimo našich záujmov.”
Zabúdanie ako očista
Roztržitosť je v istom zmysle civilizačnou chorobou. Často súvisí so stresom, preťažením a nedostatkom času. Náš mozog spracuje od rána do večera tisícky vnemov a informácií. Ak by sme si mali zapamätať každú reklamu, či banálnu správu z novín, celkom iste by sme sa zbláznili.
Vypadli nám z hlavy partnerove narodeniny? Utešme ho faktom, že zabúdanie je prirodzenou obrannou funkciou mozgu. Ak máme v hlave veľa vecí, je prirodzené, že na niečo zabudneme. Dôležité je robiť jednu vec za druhou, nie všetko naraz. Nebojme sa preniesť časť povinností na ostatných členov rodiny alebo kolegov. Keď sa nám chyby v podobe zabudnutých PIN kódov, natáčok na hlave či dôležitých porád neustále opakujú, skúsme tréning pamäti.
Rozcvičme si rozum
Teória o znížení inteligenčného kvocientu o 20 bodov počas dovolenkového zaháľania je možno prehnaná, no namáhať mozog nezaškodí ani počas leta. Pri každej intelektuálnej aktivite sa prečisťujú nervové spojenia a vytvárajú nové. Ak necháme hlavu zlenivieť, postupne dochádza k odumieraniu mozgových buniek. Na problémy s pamäťou sa sťažujú čoraz mladšie ročníky.
Vo veľkej miere za to môže náš pohodlný životný štýl. Koľko telefónnych čísel poznáme naspamäť? Kedysi sme ich nosili v hlavách, dnes v mobiloch. Spolu s kalkulačkou, ktorá nám slúži aj na malú násobilku. Zábudlivosť však rastie najmä s vekom. „Tréning pamäti sa vrelo odporúča najmä starším ľuďom. Čím viac si precvičujeme mozog, tým dlhšie sa cítime fit,“ hovorí Bohdanová. „Mozog sa dá precvičovať kdekoľvek. Napríklad jednoduchou detskou hrou, keď jeden hráč povie ,strom‘, druhý to zopakuje a pridá ,voda‘, tretí povie ,strom‘ – ,voda‘ – ,vietor‘, ďalší pridá iné slovo a tak ďalej. Za veľmi dobrý tréning sa považuje aj sudoku,” dodáva Bohdanová.
Najlepší liek – kopa priateľov
Dobre fungujúci mozog musí byť dostatočne okysličený. Znamená to zdravý životný štýl, pohyb na čerstvom vzduchu, dostatočný spánok a relax. Zabijakom mozgových buniek je mastná strava plná nasýtených tukov. Naopak, palivom pre mozog je glukóza, ktorá sa nachádza v celozrnných obilninách a zelenine. Pomôcť môže aj vitamín B či lecitín. Nezabúdajme ani na aktívny spoločenský život. Výskumy dokazujú, že seniorom s čulými kontaktmi funguje pamäť omnoho lepšie. Pobyt medzi štyrmi stenami nie je veľmi inšpiratívny, ani keby sme tu mali zásoby krížoviek a hlavolamov.
Čo som to chcela povedať?
Pomôcť nám môže aj psychológ. Pri poruchách pamäti môže byť na vine depresia, úzkosť, hektické obdobie a každé vybočenie z bežnej rutiny, ktoré ťažko znášame. „Psychoterapeut pomôže pacientovi rozobrať jeho momentálnu situáciu, uvedomiť si príčinu trápenia, nájsť iné pohľady na svet a nové riešenia. Poruchy pamäti sú zväčša len dôsledkom niečoho iného. Po vyriešení príčiny sa vo väčšine prípadov začne pamäť zlepšovať, človek je pokojnejší, viac rozumie sám sebe, svojim myšlienkovým pochodom, cíteniu a prežívaniu,“ dodáva psychologička.
Zabúdanie však môže súvisieť aj s vážnym poškodením mozgu. Vtedy je dôležité včas vyhľadať neurológa. V populácii sa neustále zvyšuje výskyt Alzheimerovej choroby, ktorá postihuje krátkodobú aj dlhodobú pamäť. Medzi varovné príznaky patrí problém nájsť vhodné slová, zlá orientácia v čase a priestore, strácanie vecí. Proti ochoreniu zatiaľ neexistuje liek, no včasná diagnóza a liečba podstatne zmierňuje jej priebeh. Pri podozrení na ochorenie sa môžeme obrátiť napríklad na odborníkov v Centre MEMORY v Bratislave, ktorí nám poradia na bezplatnej infolinke 0800 157 777 (pondelok od 13.00 do 15.00, streda 17.00 – 20.00). Centrum ponúka aj tréningy pamäti. Viac informácií nájdeme na www.alzheimer.sk
Roztržité deti
U detí môže byť roztržitosť sprievodným prejavom hyperaktivity. „Príznaky začínajú byť zjavné v predškolskom veku. Medzi typické prejavy patrí neschopnosť dieťaťa pokojne sa najesť, obsedieť na mieste, impulzívnosť. S nástupom do školy prichádzajú nové problémy, týkajúce sa vyrušovania, nepozornosti, ‚robenia zle‘ spolužiakom a podobne,” hovorí Bohdanová.
„Dôležité je vnímať rozdiel medzi hyperaktivitou a nedostatočnou výchovou. Takto postihnuté deti majú často narušené vzťahy s okolím, hlavne rovesníkmi a autoritami. Vďaka psychoterapii sa dieťa, ale aj rodičia naučia postupne žiť s touto poruchou, lepšie zvládať vzniknuté situácie a postupne ich eliminovať. Ako efektívna liečba sa ukázala farmakoterapia v kombinácii s individuálnou alebo rodinou terapiou, alebo liečba pomocou takzvaného EEG-biofeedbacku, čo je vlastne spôsob ovplyvňovania určitých mozgových parametrov prostredníctvom neuropsychoterapie.“
Zbrane proti roztržitosti
Zopár tipov, ako ukončiť trápne príhody, zapríčinené našou roztržitosťou a zabúdaním.
Vypnime funkciu autopilot
Najdôležitejšou podmienkou na zapamätanie si vecí je koncentrácia. Mozog potrebuje na spracovanie a uloženie informácií určitý čas a sústredenie. Je dobré, ak si napríklad pri vypínaní plynu potichu povieme: teraz vypínam plyn. Činnosti opisujme radšej v duchu, vyhneme sa tak spýtavým pohľadom kolegov či susedov vo výťahu.
Zostavme si plán priorít
Nerobme veľa vecí súčasne, ale jednu za druhou. Zostavme si plán úloh, ktoré treba v najbližšom čase splniť. Pripnime si ho na nástenku a tešme sa na rozkoš, keď budeme škrtať jednotlivé položky. Dôležité: plánik nemajme zavesený nad posteľou, vyhneme sa tak zlým snom.
Poupratujme si
Poriadok sa zíde nielen v hlave, ale aj na našom písacom stole či v pracovni. Staré fotky a časopisy, šminky, zbierka hmyzu, suveníry z dovoleniek či klietka so škrečkom nemajú na pracovnom stole čo hľadať.
Vypnime sa
Zasa ste upratali téglik od jogurtu do koša so špinavou bielizňou? A čo vyžehlená košeľa v chladničke? Pochodujete do práce s elegantným vrecom plným smetí, zatiaľ čo kabelka leží na dne kontajnera? Tieto paranormálne javy majú spoločného menovateľa: roztržitosť.
Ak sme si vyčerpali celú dovolenku pred polrokom, stačí zaliezť niekam do lesa. Skúsme sa sústrediť na čerstvý vzduch a vôňu kvetov, a nie na to, pod aký kód zaúčtujeme šéfov výlet s milenkou.
Používajme rýmy a metafory
Nevieme si zapamätať mená osôb? Ihneď po predstavení si meno v duchu zopakujme a skúsme si k nemu vymyslieť výstižný rým, napríklad Anna – stará panna alebo Miloš – tichý ako voš. Pri telefónnom čísle pomôže, ak si ho rozdelíme na dvojice a ku každej si priradíme nejakú súvislosť. Napríklad číslo 69828638 môžeme rozdeliť takto: 69 – pristátie človeka na Mesiaci, 82 – smrť Brežneva, 86 – výbuch Černobyľa, 38 – mníchovský diktát. Ak nám nejdú dejiny, využime dátumy narodenia svojich blízkych či iné súvislosti. Tak napríklad 69 je milostná poloha...
Trénujme si mozog
Prihlásme sa na kurz fínčiny, naučme sa rozoznávať všetky druhy lesných operencov, či vysypať z rukáva 30 latinských prísloví. Precvičíme si mozgové závity a pri vhodnej príležitosti ohúrime svojimi bizarným znalosťami.
Tréningy pamäti
Na internete sa nachádza množstvo webstránok s hrami, ktoré nám pomôžu precvičiť pamäť. Na CD sa dá objednať aj v centre MEMORY na adrese: treningpamati@poslitemi.sk
www.memorise.org
Program na náhodné generovanie čísel, slov a obrázkov, ktoré si treba zapamätať.
www.brianconnection.com
On-line pexeso
www.learningplanet.com
Kvízy, osemsmerovky, sudoku, pexeso
www.funbrain.com
Rozličné flashové hry
www.websudoku.com
Rôzne úrovne sudoku
Autor: Silvia Peťková, smeŽeny, 24/2008