Anglický valčík alebo waltz sa vyvinul zo starých rakúskych a juhonemeckých ľudových tancov. Páry sa pri nich otáčali na veľkom priestore v trojštvrťovom takte. Keď sa začal začiatkom devätnásteho storočia udomácňovať do Veľkej Británii, tamojšia smotánka nad ním ohŕňala nos, lebo sa jej zdal príliš vulgárny. Časy sa však postupne menili a o sto rokov neskôr ho už všetci považovali za elegantný a vznešený spoločenský tanec.
Do dnešnej podoby ho upravili bostonskí tanečníci v dvadsiatych rokoch minulého storočia a zaručili mu tak celosvetovú popularitu. Na rozdiel od svojho predchodcu viedenského valčíka, ktorý má 60 taktov za minútu, je waltz o polovicu pomalší. Má len približne 30 taktov za minútu. „Waltz je podľa mňa obľúbený najmä preto, že je vo svojej podstate veľmi jednoduchý,“ tvrdí tanečník Ladislav Gerényi. „Ja osobne si pri ňom vždy oddýchnem. Zo všetkých štandardných tancov je asi najvhodnejší pre začiatočníkov.“ Pomalé tempo umožňuje tanečníkom vychutnať si hudbu v pokoji bez toho, aby sa museli extrémne zadýchať. „Základom sú vysoké zdvihy a klesy, ktoré sa striedajú v plynulom pohybe,“ vysvetľuje Ladislav Gerényi. Tancuje sa proti smeru hodinových ručičiek.
Atraktívny ladný pohyb a náhle zmeny v rýchlosti, ktoré môžeme obdivovať u špičkových tanečníkov, sa dajú dosiahnuť silným švihom tela počas prvej doby každého taktu, využitím energie z neho pri ťahu okolo centra otáčania a zdvihu na špičky nôh počas druhej a tretej doby. Základným pohybom je takzvaný trojkrok - krok vpred, krok bokom a prísun. Waltz patrí medzi swingové tance a na rozdiel od neswingových tancov, ako je napríklad rumba, využíva dlhé kroky. Kroky vpred sa podobajú na chôdzu s tým rozdielom, že sa pri nich kĺže noha po parkete. Pri bočnom kroku sa našľapuje len na prsty a brušká chodidiel. Pri nášľape vzad treba vystrieť chodidlo tak, aby bolo vidno podrážku topánky. Noha, ktorá je vzadu, pomáha pri prenose ťažiska a udržiavaní rovnováhy.
Držaniu tela vo waltzi sa v tanečníckej hantírke hovorí loď. Partner drží prsty pravej ruky na partnerkinej ľavej lopatke. Partnerkina ľavá ruka voľne spočíva na partnerovej a prstami objíma jeho rameno. Muž drží ženinu pravicu vo výške jej očí. Po zvládnutí týchto základných pravidiel sa môžeme pokojne vydať na parket a užívať si úžasný pocit ľahkosti, ktorý pri žiadnom inom tanci určite
nezažijeme.
Chcete sa naučiť tancovať ako hviezdy tanečných súťaží?
Nová séria DVD z Tanečnej školy denníka SME vás postupne oboznámi s najobľúbenejšími spoločenskými tancami. Ako prvé nájdete v stánkoch od 20. júna DVD so základmi waltzu za bezkonkurenčných 69 Sk! Tanečným kurzom vás budú sprevádzať Mark a Jane Shutlerovci, trojnásobní britskí šampióni v spoločenskom tanci. Viac informácií získate na infolinke 02/592 33 411.
Autor: smeŽeny, 24/2008, k téme sa vyjadruje Ladislav Gerényi