Ak máme psíka zvyknutého cestovať, nie je čo riešiť. Stačí si vybrať ubytovacie zariadenie, kde bude vítaný a môžeme vyraziť. „Cestovanie so zvieratami je dnes jednoduchšie ako v minulosti. Každý pes, mačka a fretka by mali mať čip a pas spoločenského zvieraťa. Pre psov platí prechodná výnimka, podľa ktorej postačí namiesto čipu viditeľné tetovanie. Pet pasy vystavujú veterinárni lekári, ktorí majú zmluvu so štátnou veterinárnou a potravinovou správou. Ostatné zvieratá cestujú podľa starého systému, teda s medzinárodným očkovacím preukazom, respektíve veterinárnym atestom,“ hovorí veterinárny lekár Vladimír Pagáč.
Dobrodruh alebo citlivka?
Psy znášajú cestu autom rôzne. Pri niektorých sa zdá, akoby sa v aute narodili. S ušami vejúcimi vo vetre kontrolujú okolitú krajinu, a keď treba, zabrechajú namiesto klaksóna. Iné nám môžu ovracať celé auto. „Ak majú zvieratá žalúdočné problémy z prepravy, výborne funguje ľudský kinedril, prípadne antiemetiká pôsobiace proti vracaniu,“ hovorí Pagáč. „Netreba zabúdať na dostatočný prísun tekutín. V nijakom prípade nesmieme ponechať zviera samo v aute, a to ani na krátky čas. Vozidlo sa veľmi rýchlo rozhorúči, čo môže mať pre psa fatálne následky.“
Chlpáč v oblakoch
Letieť môže nielen ruská Lajka, ale aj náš Dunčo. Na možnosti prepravy sa však treba vopred informovať v leteckej spoločnosti. Napríklad Sky Europe dovoľuje prevážať mačky a psov v samostatne zadovážených boxoch, ktoré sú umiestnené v prednom batožinovom priestore s dostatkom vzduchu a izbovou teplotou. Pri letoch do Veľkej Británie a Severného Írska platia obmedzenia – na niektoré letiská nie je možná ani preprava mačiek a psov. Iné zvieratá, ako napríklad drobné hlodavce, spoločnosť neprepravuje. „Aby nebola preprava príliš stresujúca, často sa využívajú utlmovacie prípravky. Pôsobia zhruba pol hodiny po podaní a účinok trvá šesť až osem hodín,“ dodáva Pagáč.
Domasedi
Niekedy je rozumnejšie nechať zvieratko doma. Týka sa to hlavne mačiek, drobných hlodavcov a operencov. „Mačka je teritoriálne zviera a každé vytrhnutie zo známeho prostredia je pre ňu veľký stres. Ak odchádzame na jeden až dva týždne, postačí, ak bude do nášho bytu denne dochádzať osoba, ktorá jej dosype granule, vyčistí záchod, naleje čistú vodu a trochu sa jej bude venovať,“ hovorí Sylvia Sopčáková z občianskeho združenia mačkySOS. „Ak to nie je možné, do úvahy prichádza aj opatera známych, kde má mačka voľný výbeh po byte. Poslednou možnosťou je mačací hotel.“
Hostel alebo Hilton?
Hotely pre zvieratá nemajú hviezdičky - podľa čoho si vyberieme ten správny? Cena za jednu noc sa pohybuje od 150 do 300 korún, no ak máme chlpáča úprimne radi, rozhodujme sa podľa iných faktorov. Najviac nám prezradia iní chovatelia, ktorí majú s ubytovaním zvierat skúsenosti. Hotel by sme si mali pozrieť aj osobne. „Majiteľ by mal dbať na to, aby boli všetky zvieratá odčervené, zaočkované a ošetrené proti blchám a kliešťom. Všímať si treba aj veľkosť klietok, ktoré by mali byť priestorné ako voliéry. Dôležitá je čistota priestorov, záchodíkov a misiek.“ hovorí Sopčáková. Výhodou je tiež možnosť výbehu. Vladimír Pagáč odporúča priniesť si krmivo, na ktoré je zvieratko zvyknuté. Odlúčenie uľahčíme aj vlastným pelechom, dekou či hračkou z domu.
Hotely pre zvieratá
Zariadenie si radšej preverme vopred. Ak sa nám čokoľvek nezdá, skúsme iný hotel. Poctivým výberom uľahčíme zvieratku odlúčenie a my sa vyhneme dovolenkovým nočným morám.
Hotel pre psov Devínska Nová Ves 6825 (pri Devínskom jazere)
Kontakt: 0905 739 574
Hotel pre mačky,
Partizánska 13, Svätý Jur
www.jurrasicpark.sk
Hotel pre psov a mačky a drobné zvieratá,
Macov 41 (pri Šamoríne)
www.salixbm.sk
Hotel pre mačky Pussy,
Mostná 13, Nitra
www.animonda.sk
Hotel pre zvieratá,
Sládkovičova 22,
Banská Bystrica
www.petservis.sk
Hotel pre zvieratá Duna,
Hámor 21/3, Nálepkovo
Kontakt: 0910 933 388
Hotel pre psov Dášenka,
Svinica 9, Košice – okolie
www.hotelprepsy.sk
Hotel pre zvieratá Biely tesák, Košice
www.bielytesak.sk
Autor: Silvia Peťková, smeŽeny 23/2008