jej venovať dostatočnú pozornosť.
Začíname
Pri zariaďovaní kúpeľne si spíšte čo všetko v nej potrebujete, alebo chcete mať. Či už je to vaňa, sprchový kút, toaleta, skrinky na bielizeň a podobne. Naplánujte si dosť miesta na odkladanie vecí, vstavané skrinky alebo niekoľko pekných samostatných kontajnerov. Presné plánovanie je dôležité, aby ste vedeli priestor využiť čo najlepšie. Toaletné potreby zakúpené do zásoby pekne odložte, až kým ich nebudete potrebovať.
Návrh kúpeľne
Urobte si podrobný nákres kúpeľne v mierke. Vyznačte si v ňom všetky pevné prvky ako sú umývadlo, sprcha poprípade toaleta, dvere, okná. Vaňa nemusí automaticky stáť pri najdlhšej stene . Ak si vyberiete o kúsok menší model, ten sa možno zmestí ku kratšej stene a vám ostane viac miesta. Kúpeľňu tak isto, ako kuchyňu, môžeme vybaviť vstavaným nábytokom. Môžeme ju vybaviť úspornými skrinkami pod umývadlo a tie nám poskytnú užitočné miesto na odkladanie vecí. Skontrolujte, koľko miesta v kúpeľni zaberú otvorené dvere – priestor ušetríte, keď dvere zavesíte tak, aby sa otvárali smerom von alebo ich vymeníte za posuvné. Ak kúpeľňovú zostavu umiestnite po okrajoch kúpeľne vyťažíte z miesta asi maximum.
Rady pri zariaďovaní kúpeľne
1. osvetlenie musí byť špeciálne kúpeľňové. Vzhľadom na hrozbu elektrického šoku existujú prísne bezpečnostné predpisy, ktoré určujú, aký typ lampy je vhodný a kde sa má umiestniť.
2. Ak máte dosť priestoru a miestnosť je dobre vetraná, pohodlné kreslo alebo pekná lavica urobia z kúpeľne miesto pre relax ako stvorené.
3. ak sa rozhodnete vybaviť vaňu fixným bočným panelom, presvedčte sa, či sa v prípade opráv alebo havárie dostanete k potrubiu.
Farby
Za základnú farbu kúpeľní, resp. sanitárnej techniky, sa považuje biela. Biela farba je čistá, klasická, a považuje sa za najprirodzenejšiu voľbu na vybavenie kúpeľne. Ak máte malú kúpeľňu je vhodné na ostatné zariadenie použiť svetlé farby, aby sa priestor stal optický väčší a vzdušnejší.
Tmavšie neutrálne farby, ako sú sivohnedá a svetlá hnedosivá, jej vdýchnu prírodný pokoj. Studená modrá, zelená a orgovánová odrážajú spojenie s vodou, jemná ružová pridá teplo a šancu vytvoriť luxusnejší štýl.
Rady:
1. Malý priestor presvetlite a opticky zväčšite reflexnými plochami, ako sú chróm, nehrdzavejúca oceľ, sklo a veľké zrkadlá.
2. zdravé živé rastliny pridajú kúpeľni na estetickom vzhľade a pri kúpaní budete mať pocit väčšej sviežosti
Príjemne a bezpečne pod nohami
Špeciálne v kúpeľni treba dbať o to, aby sa nám pod nohami nešmýkalo, a nedošli sme ľahko k úrazu. Ako podlahový materiál v kúpeľni sa často využívajú:
Dlaždice – vyzerajú dobre a sú odolné voči vode. Pod nohami sú však tvrdé a studené. Mokrá dlažba sa však zvykne aj šmýkať, preto je nevyhnuté na ňu položiť ešte nejaké bavlnené alebo mäkké podložky.
Drevo – je príťažlivé svojimi praktickými vlastnosťami, vyzerá dobre a vyhovuje mnohým štýlom, ale drevené dosky treba poriadne zakonzervovať, aby nenasiakli vodu.
Vinyl a guma – tento materiál sa ľahko nalepí a dizajnom vie napodobniť rôzne materiály. Ak si vyberiete gumu urobíte tiež dobre. Guma je teplá, odolná voči vode a trvanlivá.
Zútulňujeme
Ako sme už spomínali, chróm, sklo, zrkadlo sú kľúčové prvky väčšiny moderných kúpeľní. Sú to praktické, ale nie veľmi lákavé plochy v miestnosti, v ktorej chcete chvíľu relaxovať. Preto pridajte trochu mäkších materiálov, ktoré vyvážia chlad a zvýšia teplo. Uteráky sú najbežnejším prvkom, ktorý spríjemňuje vzhľad priestoru. Kúpeľňová predložka z dlhým vlasom je veľmi príjemná na dotyk bosej nohy. Klasické biele mäkké doplnky sú najjednoduchšou a najbežnejšou možnosťou, ale môžete si vybrať odtiene, ktoré sa hodia k zariadeniu, alebo ho farebne oživia.
Autor: Katarína Földváryová, zdroj Domov, štýl, inšpirácia RDV