SME

Nástrahy dovolenky

Ak podceníme riziká možných nákaz, exotický výlet môže byť aj naším posledným. Na čo si treba dávať pozor?

Popŕhlenie medúzou
Viac ako sto druhov medúz je pre člove-ka toxických. V európskych moriach a Atlantickom oceáne žijú len menej nebezpečné druhy, na exotickej dovolenke však musíme byť obozretnejší. Ak nás predsa len medúza popŕhli, môžeme byť šťastní, ak nám nezlyhá srdce a dostaneme „len“ nepríjemné vyrážky. V nijakom prípade ich nesmieme oplachovať sladkou vodou, škrabať si alebo šúchať kožu, pretože tak sa môže ľahko uvoľneniť jed z ešte neaktivovaných vyvrhnutých toxických kapsúl. Najúčinnejšie je, keď vylúčený toxín zlikvidujeme octom alebo alkoholom a potom na poranené miesto nanesieme suchý piesok, alebo púder a opatrne ho drievkom, či nožom zotrieme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Brušný týfus
Počuli ste o Týfusovej Mary? Bola to ku-chárka, ktorá spôsobila epidémiu v meste Ithaka v štáte New York. Úctyhodným počtom 1300 obetí sa navždy zapísala do dejín brušného týfusu. Ochorenie patrí medzi vážne nákazy, ktoré ohrozujú turistov v menej vyspelých krajinách Afriky, juhovýchodnej Ázie, Strednej a Južnej Ameriky. Šíri sa stolicou do potravín a vody, prenášačmi môžu byť aj muchy a šváby. Riskantné sú nedostatočne umyté či tepelne upravené jedlá alebo potraviny, ktoré boli dlho vystavené na pultoch. Príznaky choroby sú bolesť hlavy, zvýšená teplota, nechutenstvo, suchý kašeľ, ospalosť, do hneda sfarbený jazyk. Očkovanie je cenovo dostupné a účinné už dva týždne po podaní vakcíny.

Cestovateľská hnačka
Prehnať nás môže zo zlej hygieny, vďaka časovému posunu, únave, klimatickým zmenám alebo z nervov z cestovania. Svoje urobí aj zmena stravy, pretože živočíchy na inom kontinente obsahujú odlišné baktérie, než na aké je naše telo zvyknuté. Hnačka sa vtedy dostaví v prvých troch dňoch pobytu a pomerne rýchlo odznie. Na dehydratáciu, ktorú spôsobuje, zaberajú rozpustné rehydratačné prípravky z lekárne. Stratené tekutiny a energiu nám dodá domáci „ionťák“, ktorý sa robí z litra prevarenej vody, štyroch lyžičiek cukru a jednej lyžičky soli. Ak sa k hnačke pridruží teplota alebo krv z konečníka, vyhľadajme lekára. Na vine môže byť životu nebezpečná salmonela, cholera či týfus.

SkryťVypnúť reklamu

Hepatitída
Na pozore treba byť v špinavých vývarovniach, pochybných tetovacích štúdiách, podozrivých zdravotníckych zariadeniach i v uličkách rozkoše. Hepatitídu typu A nazývame aj chorobou špinavých rúk. Vírus sa prenáša zo stolice nakazeného, odkiaľ sa môže ľahko dostať aj na kocku ľadu, plávajúcu v našom mondénnom long drinku. Detaily si radšej nepredstavujme. Hepatitída typu B sa prenáša krvou a ostatnými telesnými tekutinami. Nakazenie sa prejavuje únavou, teplotami, zažívacími problémami. Typickými príznakmi je tmavý moč a žlté sfarbenie kože a očných bielkov. Rizikové sú krajiny Afriky, juhovýchodnej Ázie, Južnej a Strednej Ameriky, Blízkeho východu a všetky miesta so zhoršenou hygienou. Proti obom vírusom sa dá zaočkovať kombinovanou vakcínou, ktorú treba aplikovať v troch dávkach s mesačným a polročným odstupom. Cena celého špásu sa pohybuje okolo 5000 korún, no oplatí sa. Oceníte ho nielen na rybnom trhu kdesi v Kambodži, ale aj na slovenských verejných toaletách.

SkryťVypnúť reklamu

Malária
Stačí jedno štipnutie samičky komára z rodu Anopheles a naša dovolenka môže byť posledná. Očkovanie nám nepomôže, nijaké totiž neexistuje. Útecha v podobe moskytiér a repelentov je len slabá, hlavne ak sa nachádzame v Afrike, juhovýchodnej Ázii a Južnej Amerike. Cestovatelia by mali poznať štyri princípy ochrany proti malárii: vedieť rozoznať hlavné symptómy ochorenia, zabrániť poštípaniu komárom, užívať chemoprofylaxiu a v prípade potreby vedieť včas vyhľadať lekára. Cena antimalarík sa pohybuje od 100 do 1 500 korún za jedno balenie, pri výbere konkrétneho druhu sa lekár rozhoduje na základe odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie.

Slnečný úpal
Telo ním reaguje na slnečné prehriatie. Postupne zlyháva termoregulácia a organizmus sa nedokáže vlastnými silami ochladzovať. Rozbolí nás hlava, pridajú sa závraty, nevoľnosť, problémy s dýchaním a zrýchli sa tep. Celé telo sa nezriedka prehreje až nad štyridsať stupňov Celzia. Tento stav neradno podceňovať, pretože môže viesť k šoku. Slnečný úpal navyše priamo ohrozuje mozog a jeho blany. Okamžite sa musíme len ľahko oblečení schovať do tieňa, ochladzovať sa ventilátorom či vejárom, na kožu prikladať studené obklady a po dúškoch piť veľa jemne osolenej vody alebo čaju s citrónom. Úpalu môžeme ľahko predchádzať - stačí si na slnku chrániť hlavu šiltovkou či klobúkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Dana Haščáková, Silvia Peťková, smeŽeny, 23/2008

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 579
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 604
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 391
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 145
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 594
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 265
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 502
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťZatvoriť reklamu