uši. Tiež sme sa stali heidelberskými „kardiakmi“. O tejto diagnóze vznikla aj pieseň Ich habe mein Herz im Heidelberg verloren.
Nemecko sa v súvislosti s výletmi najčastejšie skloňuje na prelome septembra a októbra, keď sa Mníchov vďaka Oktoberfestu stane hlavným mestom piva. Že majú čo ponúknuť aj iné nemecké destinácie, tuší len málokto. Heidelberg je obľúbeným víkendovým cieľom aj pre samotných Nemcov. Ráz mesta najviac ovplyvňuje fakt, že ide o miesto s najstaršou univerzitou Nemecka a treťou najstaršou v Európe. Ruprecht-Karls Universität bola založená v roku 1386 kniežaťom Ruprechtom prvým, z čoho mesto od začiatku profitovalo. A dodnes je to tak. Univerzita dostáva daňové úľavy a mesto sa teší prílevu zahraničných študentov. Tí sa spolu s nemeckými starajú o to, že uličky medzi budovami katedier dýchajú neopakovateľnou atmosférou.
Mesto však nie je atraktívne len pre študentov. Pretína ho prúd rieky Neckar a oddeľuje tak historické centrum od obytnej štvrte Neuenheim. Okrem ubytovacích kapacít, ktoré Heidelbergu stále nestačia, je v Neuenheime komplex medicínskych laboratórií a ďalšie pracoviská univerzity. Heidelberg je špecifický svojou polohou. Ak je aj v celom Nemecku zlé počasie, hory, ktoré ho obklopujú, zabraňujú prechádzaniu studených frontov, a tak sa obyvatelia veselo opaľujú na neckarských brehoch a užívajú si grilovačky na miestnych lúkach.
Prechádzka históriou
O pešej nákupnej ulici Hauptstrasse sa hovorí, že je najdlhšia v strednej Európe. Na jednom konci ju s ostatným svetom spája Bismarckovo námestie, na druhom Stará radnica. Od nej je to len kúsok na zámok. Prvé zmienky o kaštieli pochádzajú z čias rímskych výbojov, ktorí ho založili okolo roku 80. Dejiny sa podpísali na jeho mnohých vzostupoch a pádoch, práce na jeho obnovení trvali od roku 1742 do roku 1799. Dnes je z neho pri peknom počasí výhľad na staré mesto a Neuenheim, nachádza sa v ňom farmaceutické múzeum a historickou električkou sa z neho pokračuje až na vrchol kopca, z ktorého je krásny výhľad na celý Heidelberg.
Určite sa oplatí prejsť po historickom moste Alte Brücke. Tiahne sa od gotického skvostu – kostola Heiliggeistkirche a vyúsťuje pri kľukatej uličke Schlangenweg. Starý most so sochami, hrajúcimi a spievajúcimi umelcami, ktorí sa uchádzajú o pozornosť turistov, tak trochu pripomína Karlov most a starú Prahu. V jeho blízkosti sa dá absolvovať romantická prechádzka uzučkými uličkami posiatymi obchodíkmi so suvenírmi. Ďalej sa môžete vydať po ceste Schlangenweg na vrchol protiľahlého kopca. Tam sa oplatí pobudnúť chvíľu na Philosophenweg, čo v preklade znamená cesta filozofov. Na nej určite nevynechajte Philosophischer Garten s pamätníkom básnika Josefa von Eichendorfa. Ak ste sa rozhodli pre výstup až na vrchol, čaká vás pôsobivý výhľad na dobový amfiteáter Jozefa Göebbelsa s kapacitou šesťtisíc ľudí a kláštorná zrúcanina.
Za zábavou a romantikou
V čase, keď sa Mníchovom kotúľajú pivné sudy, Heidelberg krášli jesenný jarmok. Ulice sa zmenia na dobové trhovisko a nosy návštevníkov inhalujú vôňu medovníkov, pražených mandlí a cukroviniek. Obyvatelia mesta vedia, ako oslavovať. Aj každoročné vianočné trhy v Heidelbergu sú neopísateľné svojou atmosférou, dobovými stánkami a špeciálnym vareným vínom Glühwein, ktoré si chodia uchlipkávať študenti v prestávkach medzi prednáškami. Okrem toho je Heidelberg aj dobrým tipom na víkend vo dvojici. Ak si so svojou polovičkou naplánujete vychádzku na Philosophenweg pri západe slnka, na tento zážitok len tak ľahko nezabudnete.
Tipy na výlet
Ak plánujete zostať dlhšie, nevynechajte výlety do okolia. Zaujímavé múzeum je v neďalekom mestečku Speyer. Zeleňou, záhradnou architektúrou, fontánami a sochami očarí zámok vo Schwetzingene. Schwetzingenské záhrady sa pýšia mixom francúzskej a anglickej záhradnej úpravy. Okrem toho sa na ich ploche nachádza niekoľko kaplniek rôznych náboženstiev. Miestny panovník vraj striedal partnerky a aby ich vierovyznanie nebolo prekážkou, vždy im dal v záhrade postaviť vlastnú kaplnku. Na nákupy je potom ako stvorený Mannheim, kde si po shopping maratóne vychutnajte posedenie na Paradeplatzi. Druhá časť nákupnej ulice vyúsťuje pri vodnej veži s nezabudnuteľným výhľadom.
Autor: smeŽeny, 22/2008