SME

Povedzte: „Sýýýr!“

Podobné výzvy rodinných fotografov zásadne bojkotujete, pretože sa váš úsmev na ten hollywoodsky ani zďaleka nepodobá? Stačí dodržiavať desať zubných prikázaní, ktoré váš chrup zmenia na nepoznanie.

Prikázanie prvé: Dobrá kefka
Nesmie ubližovať zubom ani ďasnám. Najlepšia je stredne tvrdá alebo mäkká so zaoblenými štetinami. Zuby kvalitne vyčistí, pričom jemne masíruje ďasno. Príliš tvrdá kefka môže po čase na zuboch vytvárať zárezy, takzvané klinové defekty, podobne ako voda, ktorá kvapká na kameň tak dlho, až doňho urobí priehlbinu. Okrem toho môže nepríjemne poraniť ďasno. Aby čistenie bolo čo najefektívnejšie, dĺžka hlavice má byť skôr kratšia. Čoraz obľúbenejšie sú elektrické zubné kefky a ústne sprchy. Investícia sa vráti najmä pri zvýšenej kazovosti zubov, zápaloch ďasien, paradentóze a pri zubnom kameni. Ani zle vyrastená osmička, ktorá sa pre nedostatok miesta nedá ručnou kefkou vyčistiť, sa nemusí vďaka týmto výdobytkom modernej vedy a techniky pokaziť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prikázanie druhé: Správna technika
Najprv sa vyčistia žuvacie plochy pomocou drobných vibrácií alebo malých krúžkov nad určitou skupinou zubov. Na rad prichádza vnútorná a vonkajšia strana zubov, na ktoré zaberá stieracia metóda. Kefka sa priloží na rozhranie zubu a ďasna, jemne sa ňou zavibruje, aby sa rozrušil zubný povlak a zíde sa z ďasna na špičku zuba. Horný rad sa čistí zhora nadol, spodný zdola nahor. Celý manéver treba opakovať na jednom mieste aspoň desaťkrát. Čistenie kefkou je vhodné kombinovať so zubnou niťou a medzizubnou kefkou. Zubná niť je dobrým pomocníkom najmä pri čistení predných zubov. V okolí ďasien je vhodnejšie využiť medzizubnú kefku.

Prikázanie tretie: Včasná výmena
Pre opotrebovanie a zamorenie škodlivými baktériami treba kefku meniť minimálne raz za tri mesiace. Je to však skôr individuálna záležitosť. Znehodnotenie starej kefky závisí od techniky čistenia, od tlaku vyvíjaného na ďasná, od dĺžky čistenia a od frekvencie ústnej hygieny. Štetiny zubnej kefky sú vyrobené z umelej hmoty, ktoré sa zaobľujú pomocou laseru. Používaním dochádza k opotrebovaniu vlákien, ich konce sa lámu a okraje ostávajú ostré. Znižuje sa stierací efekt a dochádza k poškodzovaniu ďasien a zubnej skloviny.

SkryťVypnúť reklamu

Prikázanie štvrté: „Chémia“ šitá na mieru
Na trhu je veľké množstvo prípravkov, ktoré doplňujú fluorizáciu zubov alebo potlaču-jú ich citlivosť. Navyše zlepšujú nedostatočnú kvalitu slín, bielia, zlepšujú stav ďasien a pôsobia antibakteriálne. Zdravým zubom postačí bežná zubná pasta napríklad Elmex, AB Dent, Signal alebo Colgate. Citlivosť zubných krčkov určite zmierni Elmex Sensitive Plus, Sensodyne či Oral B Sensitive. Zápal ďasien ustúpi vďaka Meridolu, Parodontaxu a podobným prípravkom. Remineralizáciu zubov zabezpečí Elmex gelleé či GC tooth Mouse. Ten však nie je vhodný pri alergii na mlieko.

Prikázanie piate: Čistý jazyk
Zápach z úst najčastejšie spôsobujú baktérie, ktoré ostávajú na povrchu zubov, ďasien alebo jazyka. Zmiernia ho ústne vody či spreje, mentolové cukríky, žuvačky alebo plastová škrabka, ktorá pomocou jednoduchej techniky odstráni z povrchu jazyka biely povlak. Prirodzeným osviežovačom dychu je petržlenová vňať, klinček či rasca. Nedostatkom ústnej vody je krátkodobý účinok, ktorý trvá približne dvadsať minút. To platí aj o žuvačkách. Zvýšená činnosť slín počas žuvania pôsobí ako prirodzený výplach úst. Ak je však príčina zápachu vážnejšia, žuvačka či mentolové cukríky ju nevyriešia. Vtedy má nasledovať návšteva u obvodného lekára, vyšetrenie žalúdka, návšteva ORL či imunológie.

SkryťVypnúť reklamu

Prikázanie šieste: Stop krvácajúcim ďasnám
Krvácajúce ďasná spolu so zubným kameňom alebo zápachom z úst môžu byť predzvesťou paradentózy, čiže poškodenia väzivového a závesného aparátu zubov. Pri nej dochádza pôsobením bakteriálnych enzýmov k rozpadu kosti. Koreň zuba sa akoby odhaľuje a v kosti je ho čoraz menej. V dôsledku toho nastane nepomer časti zuba nad kosťou a časti, ktorá je v kosti. Zub tak podľahne tlaku, ktorý naň pôsobí, začne sa kývať a nakoniec vypadne. Pokročilosť paradentózy najspoľahlivejšie odhalia röntgenové snímky, prípadne ďalšie vyšetrenia. Aj keď sa úplne vyliečiť nedá, spomaliť ju môžu zubné pasty, čistiace pomôcky, antibakteriálne ústne vody ako napríklad ústna voda Listerine, Corsodyl voda či Corsodyl gél. Okrem toho sa dajú mikrobiologic-kým vyšetrením zistiť konkrétne kmene baktérií, ktoré ďasnám škodia, a nasadiť cielenú antibiotickú liečbu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prikázanie siedme: Keď bieliť, tak v ambulancii
Chrup prežiaria bežné pasty s označením whitening alebo cenovo náročnejšie Opalescence, Yotuel, Rembrand a iné. V zubnej ordinácii je však bielenie účinnejšie než doma. Pred samotnou akciou sa najprv opraví zubný kaz a odstráni zubný kameň. Systém s aktivačnou lampou zuby vybieli o päť až osem stupňov s garanciou na dva až tri roky. Počas bielenia sa z účinnej zložky, napríklad z karbamidu peroxidu uvoľňuje kyslík, postupne preniká do štruktúry zubu a odfarbuje pigmenty v ňom usadené. Zubná sklovina ostáva neporušená. Bielenie zubov môže niekedy spôsobiť dočasné zvýšenie ich citlivosti, ktorá mizne v priebehu niekoľkých dní po prerušení bielenia alebo po dokončení kúry. Po dosiahnutí žiadaného odtieňa sa treba vyhýbať pitiu farebných malinoviek, kávy, čaju, červeného vína, jedeniu cvikly a fajčeniu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prikázanie ôsme: Krivé zuby do pozoru
Neposlušné zuby vyrovná strojček alebo fixný aparát, ktorý na mieru vyhotoví čeľustný ortopéd. Najvhodnejší vek na jeho aplikáciu je u dievčat desať a u chlapcov jedenásť až dvanásť rokov. V prvej fáze sa vyčistí zubná sklovina, aby sa zuby po nalepení aparátu nekazili. V druhej fáze sa na čisté zuby nalepia „zámky“, ktoré vyzerajú ako malý kovový štvorček, a na stoličky sa nasadia krúžky s mechanizmom, ktorým sa zaťahujú drôtiky. Čistenie a nalepovanie trvá približne hodinu. V tretej fáze sa nasadia drôty, ktoré formujú postavenie zubov. Prvý týždeň je náročný, zuby sa posúvajú, menia svoje miesto a bolia. Približne o rok a pol až dva fixný aparát nahradí stabilizačný, ktorý sa nosí niekoľko hodín denne, prípadne v noci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prikázanie deviate: Počúvať dentálnu hygienistku
Prevencia je vždy lepšia ako hasenie požiaru. Preto sa čoraz viac v zubných
ordináciách objavujú dentálne hygienistky. Ich pracovnou náplňou je pri vstupnej prehliadke u pacienta stanoviť index čistoty zubov, vysvetliť správny postup pri čistení, odporučiť vhodnú formu a mieru príjmu fluóru, ktorý pomáha predchádzať zubnému kazu. Pomocou špeciálnych dotazníkov hodnotia stravovacie návyky a v prípade potreby upravujú jedálny lístok. Podľa stavu chrupu a na základe celkovej kondície pacienta stanovujú najefektívnejšie intervaly kontrol. Uhladzujú ostré hrany výplní alebo zubov, odstraňujú zubný kameň, a to nielen ten viditeľný nad ďasnom, ale i ten uložený pod ním, v paradentálnych chobotoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prikázanie desiate: Zvláčňovať pery
Zdravé zuby vyniknú pri zdravých a pestovaných perách. Na slnku, v miestnosti s ústredným kúrením, v mraze alebo po chorobe jemná pokožka pier zvykne praskať. Uľaví sa jej vďaka medu, hrozienkovej masti s UV filtrom alebo obyčajnej vazelíne. Pri výbere vhodnej farby rúžu alebo lesku je podstatný tvar pier. Svetlé ligotavé farby ústa opticky zväčšujú, zatiaľ čo tmavé odtiene ich zmenšujú. Zuby, ktoré majú od prírody žltkastý nádych, sa pri perách namaľovaných hnedými a žltočervenými odtieňmi zdajú ešte žltšie. Vhodnejšie sú nie príliš tmavé odtiene červenej s nádychom do modra.

Autor: Dana Haščáková, smeŽeny, 22/2008

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 974
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 597
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 790
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 609
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 284
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 985
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 2 485
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 112
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Tomáš Mikloško: 11 vecí, ktoré ničia naše vzťahy – a ako to zmeniť
  2. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  3. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  4. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  5. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  6. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  7. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  8. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 200
  2. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 10 445
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 8 510
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 282
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 866
  6. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 709
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 023
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 548
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu