S nástupom dovolenkového obdobia sa pravidelne zvyšuje záujem o kontaktné šošovky. Netreba sa čudovať, v letných mesiacoch žijeme aktívnejšie a okuliare nám prekážajú viac než inokedy.
Pri športe a turistike okuliare zavadzajú a zhoršujú periférne videnie. Pri kúpaní a potápaní ich musíme nechať na brehu a dúfať, že nenarazíme do útesu. Nehovoriac o tom, že sa nám pod nimi potí nos. Možnosť výmeny okuliarov za šošovky je lákavá, no mnohí stále váhajú. Je to pochopiteľné.
Vedomie cudzieho predmetu, nasadeného na očných buľvách, znamená často náročnú psychickú bariéru, rovnako ako predstava dotýkania sa vlastných očí pri nasadzovaní šošoviek. Ak však prekonáme strach z neznámeho, o pár dní sa stanú našimi nerozlučnými priateľmi. „Kontaktné šošovky sú určené pre krátkozrakých aj ďalekozrakých pacientov, dokonca aj pre ľudí s astigmatizmom, teda zakrivením rohovky.
Môžu ich používať aj alergici, ktorí si pred vložením a po vybratí šošovky nakvapkajú do očí špeciálne antialergické kvapky,“ hovorí očná lekárka Tatiana Alakšová. „Samozrejme, sú výnimky. Šošovky nie sú vhodné pre ľudí trpiacich ochoreniami rohoviek, prípadne inými zápalovými ochoreniami oka.“
Podľa čoho si vybrať
Na začiatku je nevyhnutné absolvovať vyšetrenie u očného lekára, ktorý nám odporučí jednu z optík, kde si šošovky kúpime. Niekde je vyšetrenie kontaktológom zabezpečené priamo v optikách. „Výber šošoviek závisí od toho, či ich chceme nosiť každodenne, alebo iba príležitostne. K dispozícii sú trojmesačné, mesačné, dvojtýždenné a jednodňové. Líšia sa cenou, ale hlavne priepustnosťou kyslíka.
Odborníci sa viac prikláňajú k jednodňovým, prípadne dvojtýždenným šošovkám, pretože majú lepšiu priepustnosť,“ objasňuje Tatiana Alakšová. Ak túžime po zmene výzoru, môžeme si vybrať farebné, ktoré sa vyrábajú aj s dioptriami. Približné ceny jednotlivých typov, ako aj ďalšie informácie týkajúce sa šošoviek môžeme nájsť aj na internete, napríklad na webových stránkach www.sosovky.sk a www.sosovka.sk.
Pokusy a omyly
Začiatočníkom trvá aplikácia o niečo dlhšie a väčšinou sa podarí až na druhý alebo tretí pokus. Za pár dní sa naučíme nasadiť si šošovky za pár sekúnd, bez rozdráždenia očí, sĺz a nadávok. Spočiatku ich budeme cítiť, no o chvíľu si oči úplne zvyknú. Až natoľko, že si na ne večer nemusíme spomenúť, čo by sa zásadne nemalo stávať. „Šošovky s plánovanou výmenou treba denne na osem hodín vyberať. Tento čas slúži na regeneráciu povrchového epitelu rohovky v oku a na dezinfekciu šošovky v roztoku“. Tie, ktoré sú určené na jednodňové nosenie, stačí večer zahodiť do koša a ráno použiť nové.
More áno, bazén nie
Fámam, že šošovky postupne zhoršujú zrak, netreba veriť. Ani informáciám o škodlivosti pozerania na monitor či televízor. „Šošovky obsahujú UV filter, ktorý mnohokrát nemajú ani okuliare. Neublíži nám ani krátky poobedňajší spánok, dokonca ani plávanie v mori. Pred kúpaním v chlórovaných bazénoch však odporúčame šošovky vybrať,“ hovorí Alakšová a dodáva, „napriek všetkým výhodám kontaktné šošovky prinášajú aj určité riziká. Vzhľadom na rozdielny prívod kyslíka existuje možnosť ochorenia rohoviek, čo sa stáva najmä pri nedostatočnej hygiene zo strany pacienta a u ľudí so zníženou imunitou. Aby sme sa vyhli prípadným ochoreniam, nositelia kontaktných šošoviek by mali absolvovať kontrolu u očného lekára raz za pol roka, pokiaľ lekár neurčí inak.“
Aplikácia kontaktných šošoviek
Existuje mnoho spôsobov. Po pár pokusoch a omyloch si určite nájdeme metódu, ktorá nám bude najviac vyhovovať.
Dôkladne si vyčistíme, opláchneme a osušíme ruky.
Z puzdra vyberieme pravým ukazovákom pravú šošovku, umiestnime ju na špičku prsta.
Skontrolujeme, či nie je prevrátená na rub. Šošovka by mala mať pri pohľade zboku tvar misky. Ak sú jej okraje jemne vytočené smerom von a pripomína tanier, preklopíme ju na druhú stranu.
Ľavým ukazovákom prichytíme za mihalnice horné viečko pravého oka, ľavým prostredníkom stiahneme dolu dolné viečko.
Šošovku umiestnime do stredu oka. Pozrieme sa dolu, aby sa šošovka dostala na správne miesto a pomaly uvoľníme viečka. Zavrieme viečko a jemne si ho potrieme prstom, čím odstránime zo šošovky prípadné vzduchové bubliny.
Odstraňovanie šošoviek z oka
Dôkladne si vyčistíme a osušíme ruky.
Ľavým prostredníkom zdvihneme horné viečko, ľavým palcom stiahneme dolné viečko oka. Pravým prostredníkom a palcom uchytíme šošovku a vyberieme z oka.
Ľavú dlaň pokrčíme do tvaru misky, do jej stredu vložíme šošovku, na ktorú vystrekneme trochu dezinfekčného roztoku. Ukazovákom pravej ruky šošovku trieme o dlaň. Niekoľkokrát zopakujeme s ďalšou dávkou roztoku.
Po vyčistení vložíme do puzdra a zalejeme roztokom.
Autor: Silvia Peťková, smeŽeny, 22/200/