Chcete vyriešiť problém z oblasti zdravia, vzťahov, zdravej výživy či z oblasti práva? Svoje otázky nám zasielajte na smezeny@sme.sk alebo na Redakcia smeŽeny, Lazaretská 12, 811 08 Bratislava.
Vysoký tlak
Moja známa ma dvadsaťjeden rokov. Športuje, nefajčí, nepije alkohol. Netrpí nadváhou, má 170 centimetrov a váži 50 kilogramov. Žije usporiadaným životom, študuje na vysokej škole. Nedávno zistila, že má vysoký krvný tlak, dokonca musí brať lieky. Mala by niečo zmeniť vo svojom, v podstate zdravom životnom štýle, aby sa jej stav zlepšil?
Mária Smutková, Kráľovský Chlmec
Pokiaľ má vaša známa vysoký tlak a berie pritom lieky, tak pravdepodobne má teraz tlak vyvážený na normálne hodnoty, teda do 140/90 mm ortuťového stĺpca. Takže v podstate ide o zdravú osobu, ktorá len musí pravidelne užívať lieky. U takého mladého pacienta sa usilujeme o udržanie nízkeho celkového kardiovaskulárneho rizika.
Okrem nefajčenia a pohybového režimu je dôležité stravovanie. Teda jesť častejšie menšie porcie a pomaly a dôkladne prežúvať. Vôbec nesoliť a vyberať si potraviny s nízkym obsahom soli. Jesť veľa ovocia a zeleniny, výrobky z celozrnnej múky a strukoviny. Mäsá s nízkym obsahom tuku, preferovať hydinu a ryby. Vyhýbať sa údeninám a paštétam. Konzumovať nízkotučné mlieko a nízkotučné a nesolené mliečne výrobky. Veľmi dôležitý je pitný režim – piť aspoň dva litre čistej vody denne, nepiť minerálky so zvýšeným obsahom kuchynskej soli. Čo sa týka alkoholu, dnes sa odporúča mierny denný príjem, ktorý sa považuje za prospešný – asi deci červeného vína denne. U mladých hypertonikov je vhodné vyhýbať sa do budúcnosti stresovému zamestnaniu a workoholizmu a dopriať si každoročne dostatočnú dovolenku.
Ako balón
Už niekoľko týždňov trpím nadmernou plynatosťou a hnačkami, najmä keď zjem niečo ťažké. Pokúšala som sa zlepšiť tento stav diétou, asi som však nezvolila tie správne potraviny, lebo môj stav sa nezlepšil. Čo podľa vás môže byť príčinou týchto ťažkostí a ako by som sa mala stravovať?
Anna Hečková, Zvolen
Nepíšete, čo predchádzalo vášmu stavu. Možno ste boli liečená antibiotikami. Tie často vyvolávajú potlačením prirodzeného črevného osídlenia symbiotickými baktériami takéto ťažkosti. V takom prípade pomôže doplnenie probiotického potenciálu čreva buď pomocou liekov – probiotík, ktoré dostanete bez receptu v lekárni, alebo je účinná aj obnova črevnej mikroflóry pomocou kyslých mliečnych výrobkov.
Ak nepomôže takýto jednoduchý recept a vaše ťažkosti pretrvávajú, odporúčal by som vám návštevu lekára, aby sa jednotlivé orgány tráviaceho systému vyšetrili a nezanedbala sa nejaká jednoducho liečiteľná alebo aj závažnejšia príčina vašich ťažkostí.
Autor: odpovedal MUDr. Peter Lipták, FNsP Milosrdní bratia, BA