Výber farby do bytu, alebo domu je dôležitou súčasťou pri zariaďovaní vášho domova. Farba vytvára celkovú atmosféru, ktorú z priestoru máme, a je to väčsinou prvá vec, ktorú si všimneme.
Výber farby do bytu, alebo domu je dôležitou súčasťou pri zariaďovaní vášho domova. Farba vytvára celkovú atmosféru, ktorú z priestoru máme, a je to väčsinou prvá vec, ktorú
si všimneme.
Farbu môžeme použiť tak, aby mala rôzne účinky. Napríklad stimulujúce, alebo ukľudňujúce. V tmavej miestnosti nám môže pomôcť vyčariť viac jasu, alebo naopak
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Typy farieb
Kruhový diagram farebného spektra nám ukazuje, ako spektrum farieb tvorí kruh, v ktorom sa každá farba mení na nasledujúcu. Tento diagram pozostáva z troch skupín farieb:
1. Základné farby – patrí sem červená, žltá a modrá
2. Zmiešané farby – vznikajú zmiešaním rovnakého množstva dvoch primárnych farieb. Patria sem farby oranžová, zelená a fialová
3. Terciárne farby – vznikajú zmiešaním primárnej a susednej zmiešanej farby, napríklad modro-zelená
Teplé a studené farby
Farby, ktoré sú na kruhovom diagrame v červenom, oranžovom a žltom spektre sú teplé. Farby na zelenej a modrej strane sú považované za studené. Avšak to, ako jednotlivé farby pôsobia, závisí aj od toho, ktorá čistá farba je v nich dominantná. Čiže zelená farba môže byť aj teplá, keď je v nej viac žltej a naopak je studená ak je v nej viac modrej.
Pravidlá použitia farieb
Existujú určité rámcové pravidlá, ktoré vám pomôžu pri zariaďovaní vášho domu. Medzi také základné pravidlá patrí to, že keď použijete bledé farby, priestor tým opticky zväčšíte. Ak použijete tmavšie, sýtejšie farby, priestor sa stane útulnejším.
Sýte a jasné farby oživia nezaujímavú a tmavú miestnosť. Jemnejšie farby a tmavšie tóny stlmia slnečný priestor
Teplé, výrazné farby a silné kontrasty navodia živú a útulnú atmosféru, chladné tóny a jemné kontrasty vytvoria pokojnejšie a uvoľnenejšie prostredie.
Červená, oranžová a žltá
Červenú považujeme za farbu energickú, vášnivú, alebo aj dramatickú. Vyžaruje z nej asi najviac energie. Červená povzbudzuje chuť do jedla, preto je často využívaná v jedálňach alebo kuchyniach. Je vhodná aj do vstupných priestorov, keďže vytvára priateľskú atmosféru.
Oranžová farba je veselá. Jej charakteristika je veľmi podobná ako pri červenej farbe. Rôzne kombinácie oranžovej napríklad s čiernou alebo sivou sa uplatnia v detských izbách, kúpeľniach alebo kuchyniach. Ak by ste chceli vytvoriť moderný vzhľad miestnosti skombinujte oranžovú s purpurovou.
Žltá sa spája so slnkom, teplom a letom. Je to farba intelektu a tvorivej energie. Preto je žltá vhodná do detských izieb, kde podporuje intelekt a hodí sa pri písaní domácich úloh. Žltá farba dokáže byť veľmi stimulujúca, preto ju používajte opatrne
Použitie teplých farieb:
- preteplenie miestností, ktoré pôsobia chladne – kúpeľňa, kuchyňa
- vytvorenie útulnej a intímnej atmosféry, napríklad v spálni
- rozjasnenie miestností s obmedzeným prísunom denného svetla
- optické zmenšenie miestnosti
- vo vstupných halách na navodenie priateľskej nálady
- zvýraznenie určitých prvkov, ako je zaujímavý komínový prieduch alebo výklenok
Zelená, modrá, fialová
Tieto považujeme za studené farby. Zelená farba je farbou, ktorá pôsobí upokojujúco, energicky. Zelená dokáže do priestoru vniesť pocit prírody. Prevládajúca zelená sa hodí do miestnosti s jasným prirodzeným svetlom a potrebuje vyvážiť bielymi alebo krémovými plochami.
Modrá navodzuje pocit pohody, domova a harmónie. Modrá tlmí veľmi svetlé priestory. Jasná svetlomodrá je zas ideálna do detských izieb.
Fialová je ťažká a náročná farba, ktorá potrebuje neutrálne kontrasty. Veľmi dobre ladí s modrou, fialovoružovou. Orgovánová a levanduľová pôsobia krehko a žensky. Spálni alebo kúpeľni dodávajú romantický vzhľad a v obývačke pôsobia veľmi vyberane.
Použitie studených farieb:
- vizuálne upraviť rozmery plochy. Studené farby, najmä svetlejšie odtiene, vytvárajú dojem, že steny a strop ustupujú do pozadia, a tým vyzerá priestor väčší, ako je v skutočnosti. Takto môžete opticky rozšíriť úzky priestor.
- Vytvoriť dojem vzdušnej priestrannosti
- Aby nepríťažlivý prvok ustúpil do pozadia
- Vytvoriť pokojné a uvoľňujúce prostredie
Naučte sa čarovať s farbami
Máte malú miestnosť
Studené, bledšie farby (modrá, zelená, levanduľová) dokážu vytvoriť optický klam a miestnosť pôsobí väčšia, tak ako napríklad zrkadlá v miestnosti. Treba sa však vyhýbať veľkým farebným kontrastom a radšej to ladiť do harmonickej neutrálnej. Taktiež to netreba preháňať s doplnkami a neprepĺňať priestor.
Máte veľkú miestnosť
Veľké miestnosti pôsobia neútulne, preto by sme do nich mali zvoliť teplejšie farby a kontrasty. Nebojte sa využiť doplnkové farby závesov, ktoré budú kontrastovať so stenami, alebo nábytku kontrastujúceho s podlahou, to všetko miestnosť zmenší.
Rozširovanie, zužovanie priestoru
Keď vymaľujete protiľahlé steny výraznou farbou, tá ich k sebe opticky priblíži, alebo naopak, ak máte dlhú, úzku chodbu, vymaľujte protiľahlé steny nejakou studenou farbou, tá opticky chodbu rozšíri.
Dlážku môžete opticky rozšíriť použitím vzoru širokých pásov, alebo šachovnice.
Triky s osvetlením
- voľne stojaca lampa umiestnená v rohu miestnosti, alebo stropné svietidlo môžu miestnosť opticky zväčšovať odrazom od stropu
- používanie stolných lámp priestor zútulní a vytvorí atmosféru intimity, čím ho optický zmenší
Nabudúce: Kúpeľňa
Autor: Katarína Földváryová, zdroj: Domov, štýl, inšpirácia - Readers Digest Výber