SME

Hrôza z bielych plášťov

Sedíme v miestnosti s nepríjemným pachom dezinfekcie. Nad nami sa skláňa tvár so sústredeným pohľadom. Otvoríme ústa a je to tu – drásajúci zvuk zubnej vŕtačky. Sme v pasci.

V podobnej situácii nikomu nie je do smiechu. Niektorí z nej majú doslova panickú hrôzu. Nielen zo zubára, ale i z praktického lekára, gynekológa či urológa. Deti vreštia a hádžu sa o zem, drsní manažéri odpadávajú, vedecké kapacity sa na vyšetrenia objednávajú podľa mesačných fáz. V takýchto prípadoch ide o nadmerný strach alebo o fóbiu z lekárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Mierny až stredný strach z vyšetrenia priznáva asi 60 percent ľudí, napriek tomu dokážu lekára navštíviť. O fóbii hovoríme vtedy, keď je miera strachu taká vysoká, že pacient sa vyhýba doktorovi, aj keď má zdravotné problémy. Prejavuje sa búšením srdca, potením, svalovým napätím,“ hovorí psychologička Dana Žemberyová a dodáva: „Najčastejšie sa ľudia boja bolestivých vyšetrení. Patrí sem napríklad strach zo zubných lekárov a injekcií. Obavy vyvolávajú aj vyšetrenia u gynekológa alebo u urológa, ktoré zasahujú do intimity.“

SkryťVypnúť reklamu

Neprimeraný strach z lekára dokáže nielen znepríjemniť život, ale ohroziť i zdravie. V snahe vyhnúť sa návšteve ambulancie sa ľudia uchyľujú k rôznym ľudovým metódam, mažú sa podomácky vyrobenými masťami, vyplachujú boľavý zub alpou, mesiace sa dopujú liekmi proti bolesti. Čím dlhšie váhajú, tým sa problém zhoršuje a liečba sa stáva ťažšou. Pri niektorých diagnózach môže mať odkladanie lekárskeho vyšetrenia fatálne následky.

Za všetko môže minulosť

Panický strach z doktorov sa s ľudstvom vlečie odjakživa. V časoch s liečebnými pomôckami, ktoré sa veľmi nelíšili od nástrojov katov, bol aj opodstatnený. „Fóbiu zo zubára treba hľadať v histórii,“ vysvetľuje zubný lekár Štefan Kollár. „Poprava bola vďačným stredovekým predstavením a podobné krvavé divadlo ponúkalo i verejné trhanie zubov, ktoré sprevádzal krik a plač obete. Okrem rôznych trhových felčiarov odstraňovali zuby i kováči, ktorí boli potrebne nástrojovo vybavení. Ak mal chorý šťastie, opili ho alkoholom, ak nie, iba ho spútali.

SkryťVypnúť reklamu

Historky o ukrutných mukách sa potom ďalej šírili a ešte viac zveličovali.“ Dnes by sme však na trhoviskách podobné predstavenia ťažko hľadali, no strach je prítomný stále. „Ďalšia príčina tkvie v detstve, keď sú návštevy u lekára spojené aj s nepríjemnými zákrokmi, napríklad častým očkovaním. Malé deti bývajú často choré a mnohé sa nevyhnú odberom krvi či chirurgickým zákrokom,“ hovorí psychologička Žemberyová. Zubný lekár vysvetľuje: „Ak musia pri prvom vyšetrení spoznať vŕtačku, návštevu zubnej ambulancie si budú ešte dlho spájať s nepríjemnými pocitmi a bolesťou.

Za ich strach môžu najmä rodičia, lebo deti by pri správnej starostlivosti o chrup a výžive nemali mať žiadny kaz.“ Prvá návšteva dieťaťa u zubára by mala byť zásadne bezbolestná, najlepšie formou hry. Malý pacient sa môže zoznámiť so zábavnejšími stránkami lekárskych nástrojov, napríklad formou povozenia v kresle alebo „vyšetrenia“ lekára fonendoskopom.

SkryťVypnúť reklamu

Dospelí strachopudi

Strach z lekára sa môže vyvinúť aj v dospelom veku. Rovnako ako u detí je hlavným dôvodom nepríjemná skúsenosť, no pridružujú sa i ďalšie obavy. „Ak pacienti zo strachu odkladajú vyšetrenie, pripájajú sa aj pocity hanby a obavy z reakcií lekára, že nechali svoje ochorenie zájsť tak ďaleko. Tým sa dostávajú do bludného kruhu, z ktorého nevedia vyjsť. Ďalším dôvodom je obava zo zistenia závažnej choroby, napríklad rakoviny alebo AIDS,“ vysvetľuje psychologička. Dôležité je aj správanie personálu ambulancie. Keď lekár vystupuje nadradene a pacient je preňho iba subjektom s IQ trochu bystrejšej opice, pri najbližšom podozrení na ochorenie si návštevu poriadne rozmyslí.

Informácie a maľovanky

Správny lekár má trpezlivý a ľudský prístup. O zdravotnom stave a liečbe nás zrozumiteľne a pravdivo informuje. Týka sa to aj malých pacientov, ktorým sa pravda podáva primeranou formou. Štefan Kollár vysvetľuje: „Pri deťoch sa snažíme vyhnúť slovám, ktoré by mohli znieť strašidelne. Výrazy ako „vŕtačka“, „bolesť“, „injekcia“ sa snažíme nahradiť príjemnejšími slovami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Deti netreba nikdy zavádzať, lebo si to zapamätajú. Vhodné je bolesť prirovnať napríklad k pichnutiu komára alebo malému štipnutiu.“ Žemberyová dodáva: „Úzkostným pacientom môže lekár odpútavať pozornosť rozprávaním o niečom, čo sa netýka zdravotného stavu. Vhodné je i usmerňovanie pacienta o dĺžke vyšetrenia slovíčkami „už to bude“, „ešte pár sekúnd“ a podobne. S pacientom si môže lekár dohodnúť signál, na ktorý s nepríjemným úkonom prestane“. Pre malé deti sú vhodné i symbolické odmeny za „to, že boli dobré“, napríklad v podobe letáčikov, nálepiek, maľovaniek.

Zo strachu z lekárov pomôže... lekár

Pokiaľ nevieme strach prekonať sami, môžeme sa obrátiť na psychológa alebo na psychoterapeuta. Počas niekoľkých sedení nám odborníci pomôžu uvedomiť si svoj strach a naučiť nás, ako s ním zaobchádzať. „Psychológ najskôr pomôže objasniť príčiny strachu a potom ich prekonávať. Na zvládnutie fóbií sa využívajú rôzne postupy, ako napríklad hypnóza, rôzne formy relaxácie, alebo kognitívno-behaviorálna terapia, pri ktorej sa nacvičuje postupné zvládanie strachu. Odborník zostaví s pacientom rebríček strachov, od najľahšieho k najťažšiemu. Pacient sa postupne vystavuje jednotlivým situáciám, pri ktorých sa učí strach zvládať,“ objasňuje Žemberyová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nebojme sa zubára Zo zubného lekára netreba mať hrôzu. Bezbolestné ošetrenie je dnes už samozrejmosťou. Vybavenie ambulancií je rôzne, no injekčnú anestéziu ponúka každý zubár.

Laser

Dokáže kazy nielen liečiť, ale aj diagnostikovať. Používa sa namiesto vŕtačky, no nebolí a nevydáva žiadny nepríjemný zvuk. Vhodný je najmä pri menších kazoch, nedajú sa ním odstrániť staršie výplne. Ničí baktérie a zubný kameň, zastavuje zápaly, znižuje citlivosť zubných kŕčkov. Cena za ošetrenie laserom sa pohybuje okolo 1000 – 1500 Sk.

Injekčná anestézia

Najčastejšia metóda na zabránenie vzniku bolesti. Používa sa pri všetkých bolestivých výkonoch. Pre niektorých pacientov je nepríjemný najmä fakt, že ide o injekciu. Vpich tenkou ihlou je však veľmi jemný a v podstate ho necítiť. Úhrada pacienta sa pohybuje od 200 Sk.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ozón

Je vhodný najmä na povrchové kazy. Použitie ozónu je rýchle a bezbolestné, aplikácia trvá asi 20 až 30 sekúnd. Používa sa i na ošetrenie citlivých kŕčkov, urýchľuje hojenie zápalov ďasien, herpesov alebo áft. Ošetrenie jedného zuba stojí okolo 1500 Sk.

Celková anestézia

Krajná metóda, vhodná najmä pre deti a dospelých, ktorí majú extrémny strach z ošetrenia zubov, alebo trpia vážnymi neurologickými a psychickými problémami. S každou narkózou sa spája i isté riziko. Pred úkonom je teda potrebné absolvovať dôkladné predoperačné vyšetrenie, pri samotnom zákroku musí byť prítomný anestéziológ. Službu v súčasnosti ponúkajú aj niektoré neštátne stomatologické ambulancie, cena sa pohybuje od 3 000 Sk za hodinu narkózy, plus poplatky za samotný zákrok.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zopár tipov na prekonanie strachu

1. Rev pacientov, ozývajúci sa spoza dverí, nikomu na odvahe nepridá. S narastajúcim časom stráveným v čakárni rastie i riziko, že zdupkáme. Vyhneme sa tomu tak, že prídeme tesne pred termínom, na ktorom sme sa dohodli s lekárom.

2. Ak nám to pomôže, skúsme si priviesť morálnu podporu v podobe manžela, rodičov alebo plyšového medvedíka.

3. Dôležité je uvedomiť si, že aj lekár je len človek a nie mašina s okuliarmi a v bielom plášti, ktorá nám chce ublížiť. Na ľudskú omylnosť doktora však radšej nemyslime.

4. Keď sa lekár nesnaží odpútať našu pozornosť rozhovormi na inú tému, skúsme chrliť vtipy a zážitky.

5. Lokálna anestézia by mala byť aj pri menších úkonoch samozrejmosťou. Nehanbime sa o ňu požiadať pri vŕtaní zuba. Verte, lepšie je priznať zbabelosť, ako hrať odvahu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Silvia Peťková, smeŽeny 21/2008

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 523
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 598
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 383
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 206
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 580
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 261
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 517
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 492
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
SkryťZatvoriť reklamu