SME

Čo s voľným časom detí

Máme pocit, že naše deti príliš oduševnene sledujú televíziu, prípadne veľmi často sedia pred počítačom, pri ktorom sa strácajú vo virtuálnej realite? Možno by stačil vhodne vybraný krúžok a ich režim dňa by sa od základu zmenil.

V čase, keď väčšina dospelých na akékoľvek pozvanie či otázku odpovedá: žiaľ, nemám čas, nám môže slovné spojenie voľný čas pripadať ako sci-fi. Práve pre zaneprázdnenosť rodičov sa veľa detí denne s takýmto vzduchoprázdnom vyrovnáva. Jednoducho množstvo voľného, nekontrolovaného času nevie „správne minúť“. Pritom by stačilo málo. Dieťa vhodne nasmerovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia tu však určité pravidlá. „Zmysluplné trávenie voľného času je devíza, ktorú si dieťa nesie do života, a riadi sa ňou po celý život,“ pripomína psychologička Gabriela Herényiová a prízvukuje, že dieťa by po škole malo prežiť svoj oddychový čas zmysluplne, primerane veku, svojim schopnostiam a predpokladom. Zároveň upozorňuje, že je viac ako nevhodné, keď dieťaťu podsúvame svoje vlastné predstavy, čo a ako by malo vo svojom voľnom čase robiť.

SkryťVypnúť reklamu

Obozretne s vlastnými predstavami
„V nižších ročníkoch je to najmä rodič, ktorý organizuje voľný čas dieťaťa. Ale pozor. V týchto prípadoch nastávajú mnohé problémy, pretože rodičia často orientujú svoje dieťa na aktivity, ktoré neboli dopriate im. Tlačia dieťa do krúžkov, ktoré mali sami voľakedy dávno vysnívané. Ak sa dieťaťu v krúžku páči, všetko je v poriadku. Je však veľkou chybou nasilu vodiť dieťa niekam a nútiť ho do aktivít, ktoré nerado robí. Prípadne ho nútiť do činnosti, v ktorej nie je úspešné,“ upozorňuje na často sa vyskytujúci problém Herényiová.

Mnoho ráz sa totiž stáva, že rodič si prostredníctvom dieťaťa realizuje svoje nesplnené sny a túžby, tlačí ho do extrémneho výkonu. Reakcia býva zväčša jedna. Nie vždy sa naplnenie rodičovej ilúzie vyplní. Pri nadmernom tlaku rodiča na dieťa sa dokonca môže stať, že k danej činnosti vyvolajú averziu. „Ak rodičia do niečoho dieťa nútia, vypestujú dokonalý odpor k danej činnosti. Môže byť až taký veľký, že sa jej bude celý život vyhýbať, nadobudne k nej absolútne negatívny postoj, ktorý môže prenášať aj na ďalšiu generáciu,“ tvrdí psychologička.

SkryťVypnúť reklamu

Koľko a ako často?
Vo voľnom čase by sme sa mali venovať najmä činnostiam, ktoré nás bavia a máme ich radi. Oddychový čas prináša človeku zvláštny prospech, uspokojenie, radosť. Výrazne prispieva ku kvalite nášho života. To isté platí pri deťoch. „Je veľmi dôležité, aby dieťa vedelo hospodáriť s voľným časom, aby malo čas sa to naučiť,“ vysvetľuje Herényiová. Aj preto je dobré, keď to rodič pre blaho svojho dieťaťa nepreháňa s množstvom krúžkov. „Ak rodič vozí dieťa z krúžku do krúžku, má to skôr opačný efekt. Preťažené dieťa, ktoré je vystresované, robí všetky aktivity povrchne. Potrebuje však čas aj pre seba.

Pritom treba zohľadniť jeho vek. Je dôležité, aby malo čas na hru, ale aj na spoločné chvíle s rodičmi, ktoré sa ničím nedajú nahradiť,“ upozorňuje psychologička. Svoju úlohu pri množstve krúžkov, ktoré dieťa „stíha“, zohráva aj jeho temperament. Bežný školák by mal mať podľa optimálneho modelu, ktorý sa ťažko dodržiava, v priebehu týždňa maximálne dva krúžky, nie častejšie ako dvakrát týždenne a jeden voľný deň. Podľa psychologičky by malo krúžok vnímať ako povinnosť, ale určite nie ako trest.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor na časté striedanie
Na kvalitu prežívania voľného času vplýva viacero faktorov. Sociálne, ekonomické, kultúrne, politické činitele, ako aj stav životného prostredia. Výber krúžku závisí aj od finančných možností rodičov, schopností dieťaťa a prirodzene od pohlavia a veku. „Je dobré, ak záujmy dieťaťa rozvíjame aj podľa individuálneho nadania, ale učíme ho aj sociálnej komunikácii s novými deťmi a dospelými. Kolektívne športy sú ideálne na získanie prosociálnych zručností. Vhodné sú najmä pre deti introvertnejšie, bojazlivé a hanblivé. Majú tak možnosť byť jedným z mnohých a nemusia podávať individuálne výkony,“ objasňuje psychologička, na čo všetko by mali rodičia dávať dôraz pri výbere krúžku.

Zároveň upozorňuje aj na nutnú dôslednosť dospelých. „Záujmy detí sa menia, ale ak dieťa každé dva týždne chce chodiť do iného krúžku, svedčí to o jeho nevyhranenosti. V týchto situáciách sú dôležití rodičia, ktorí musia určiť pravidlá a kontrolovať dochádzku do krúžkov. Netreba nasilu deti nútiť do krúžkov, ale ani ich meniť každý mesiac,“ prízvukuje psychologička.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Krúžkom proti agresivite
„Škola je miesto, kde deti musia podávať neustále výkony, sú tlačené do činností, ktoré im nevyhovujú. Toto všetko zvyšuje ich agresivitu. Zmysluplné využívanie voľného času znižuje tlak a poskytuje deťom vhodné uvoľnenie napätia a správne vybitie a nasmerovanie agresivity,“ upozorňuje Herényiová. Svoju úlohu zohrávajú aj informačné prostriedky a technológie, ktoré deti neovplyvňujú práve tým najlepším smerom. Pasívne prijímanie najrozličnejších filmov, videí, počítačových hier ich vedie k negatívnym javom, ktoré v našej spoločnosti rapídne vzrastajú. Pritom by možno stačilo, aby sme sa našich najmilších opýtali, čo by chceli robiť, čo by ich bavilo. A potom im ich sen skúsili splniť.

Deti by mali dostať šancu
Zuzana Zaťkova (41), administratívna pracovníčka zahraničného zastupiteľstva, mama deväťročnej Hanky a sedemnásťročnej Tamarky
Hanka je temperamentná bytôstka. Aj preto už v šiestich rokoch absolvovala kurz do folklórneho súboru, ktorý dodnes navštevuje. „Tréningy má dvakrát do týždňa. Pred vystúpením aj častejšie, prípadne trvajú dlhšie,“ hovorí o dcériných začiatkoch aktivít Zuzana. Ako sedemročná sa Hanka stala členkou skautu, ktorý má raz do týždňa, v rovnakom veku začala aj s tenisom. Tomu venuje tri dni v týždni. Okrem toho si vybrala v škole nepovinný predmet – nemčinu. A od tohto roku navštevuje dramatický krúžok Slovenského rozhlasu a občas chodí dabovať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Hanka bola odmalička aktívna, takže sme uvažovali, čomu by sa mohla venovať. Folklór a tenis bola spoločná myšlienka, skaut a nemčina jej vlastná, dramatický krúžok odporučila triedna učiteľka. Hanka by však rada robila čokoľvek, aj moderný tanec, korčuľovanie, lyžovanie,“ vysvetľuje pani Zaťková.

S krúžkami pre deti už má svoje skúsenosti. Staršia dcéra Tamarka sa niekoľko rokov venovala tanečnej skupine, neskôr robila synchronizované plávanie. Dnes už slečna sa snaží zladiť čas medzi školou, brigádou, aerobikom a najmä tréningom hip-hopu, ktorý navštevuje už tri roky. „Tamarke sme synchronizované plávanie vybrali po odporučení lekárky, keďže práve tento šport je najlepší pre alergikov, čo sa aj potvrdilo. Hip-hop si našla sama,“ objasňuje mama dvoch dcér, ktorá tvrdí, že s manželom sa zhodnú v tom, že deti by mali dostať šancu a skúsiť to, čo ich baví.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Určite nám nejde o to, mať z našich detí profesionálov, skôr chceme, aby sa realizovali, aby si našli miesto v kolektíve a najmä, aby boli spokojné samy so sebou. Obaja aktívne športujeme a vedieme k tomu aj dcéry. Nielen pre zdravie, ale aj pre zdravé sebavedomie,“ vysvetľuje Zuzana. A hoci je jej rodina nadmerne agilná, zladiť celý chod aktivít im pomáhajú aj starí rodičia. „Bez ich pomoci by sme to asi ťažšie zvládli. Presúvanie z jedného tréningu na druhý je často úlohou dvoch dospelých,“ priznáva Zaťková.

Celá rodina sa prispôsobuje
Ivana Mandáková (36), redaktorka, mama trinásťročnej Natálky a sedemročnej Tamarky
Natálka sa akvabelám venuje od prvého ročníka základnej školy. Už ako škôlkarka chodila na detskú gymnastiku, ale chcela aj plávať. „Spojili sme gymnastiku s plávaním a vymysleli akvabely. Dcéra mala od detstva alergiu, a tak ma celkom potešilo, keď mi lekárka povedala, že práve plávanie je veľmi dobré na posilnenie imunity,“ vysvetľuje Ivana.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najskôr bývali tréningy dvakrát týždenne po dve hodiny - hodina gymnastika, druhá plávanie. „Na plavárni som ju vždy čakala. Situácia sa skomplikovala, keď sa nám narodila druhá dcérka Tamarka. Musela som ju brávať so sebou a doslova sa s ňou hrávať na plavárni,“ spomína Mandáková. Po dvoch rokoch tréningy pribudli na štyrikrát týždenne. „S mužom sme si stále hovorili, že nie peniaze, ale čas, ktorý do toho dávame, je neskutočná obeta. Ale oplatilo sa. Natálka za celý čas nebola vôbec chorá a po troch rokoch jej vysadila alergiologička lieky.

Faktom je aj to, že naša prvorodená dcéra mala od malička sklon k anarchii. Poriadok, zodpovednosť, dochvíľnosť boli pre ňu cudzie slová. Pravidelné tréningy a šport ju zmenili. Dnes keď mešká na plávanie päť minút, je priam hysterická, veci má naukladané ukážkovo v skrini a podobne,“ pochvaľuje si Ivana. Zaujímavé je, že keď nemá Natka tréningy, prospech sa jej mierne zhorší. Nevie si zadeliť čas. Keď má tréning, vie, že keď príde zo školy, od tretej do piatej musí byť naučená a nefláka sa. „Pravda je aj tá, že najmä odvtedy, čo jej tréningy pribudli aj v sobotu ráno, celá rodina sa prispôsobuje a de facto nemôžeme nikam chodievať. Doplatila na to čiastočne aj Tamarka, pretože zatiaľ nechodí na nijaký krúžok. Desí ma totiž predstava, že celú túto tortúru mám zase absolvovať. Ale sľúbila som jej, že o rok začne. Našťastie, chce maľovať. Raz za týždeň.“

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Koľko nás stoja
Ceny jednotlivých krúžkov alebo škôl konkrétneho zamerania sa pohybujú v individuálnych reláciách. Závisia od toho, kde sa nachádzajú a čo všetko dieťaťu ponúkajú. Preto ponúkame iba približný prehľad cien niektorých krúžkov. Napríklad: plavecká škola nás stojí do 2000 Sk/mesiac. Tanečný krúžok – podľa druhu tanca od 800 do 1500 Sk/mesiac. Tenisový od 700 do 1000 Sk/mesiac. Dieťa, ktoré navštevuje niektorý z odborov v Škole umenia, zaplatí mesačne do 300 Sk. Bezplatne nás vychádzajú krúžky, ktoré sú súčasťou školy, ktorú dieťa navštevuje.

Autor: Lea Sobotová, smeŽeny, 21/2008

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 422
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 9 198
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 920
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 4 874
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 117
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 360
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 158
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 049
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vilu z roku 1912 rekonštruovali architekti z ateliéru Collegium. Podľa architekti Kataríny Lupták jej výnimočnosť tkvie aj v prístupe investora.

Dnes sa uchádza v Česku o ocenenie interiér roku.


Pistáciová bábovka.

Čo si uvariť na Zelený štvrtok? Inšpirujte sa výberom receptov.


redakcia SME ženy 8
Pre recept na tiramisu kliknite na obrázok.

Ako využiť mascarpone v dezertoch a koláčoch a čím ho nahradiť v receptoch.


redakcia SME ženy 2

Odborníci radia, na čo si dať pozor.


1
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 669
  2. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 22 961
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 393
  4. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 235
  5. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 16 929
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 278
  7. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 923
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 495
  1. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  2. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  3. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  4. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  5. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  6. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  7. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
  8. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme
reklama
SkryťZatvoriť reklamu