Prevod vlastníctva
Minulý rok sme predali pozemok. Po podpise kúpno-predajnej zmluvy podal kupujúci návrh na vklad do listu vlastníctva, bez urýchleného konania. Prevod vlastníctva trval katastrálnemu úradu pol roka. Nedávno nám prišla poštou výzva na zaplatenie dane z nehnuteľností za obdobie, keď pozemok podľa zmluvy nepatril nám, no prevod na katastrálnom úrade ešte nebol realizovaný. Podľa môjho názoru by mali daň zaplatiť noví majitelia, pretože v tom čase pozemok užívali oni. Ako máme postupovať?
Viera Marcinkechová, Zvolen
Na správne posúdenie situácie je potrebné si uvedomiť, kedy prešlo vlastnícke právo z pôvodného vlastníka na nového vlastníka. V zmysle § 133 Občianskeho zákonníka sa vlastnícke právo k nehnuteľnej veci nadobúda vkladom do katastra nehnuteľností. Samotné podpísanie kúpno-predajnej zmluvy teda neznamená ešte prevod vlastníckeho práva. Na samotné posúdenie, kto je povinný daň zaplatiť, je podstatný moment vzniku daňovej povinnosti. V zmysle § 18 zákona o miestnych daniach daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom nehnuteľnosti, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo používanie nehnuteľnosti. Jednoducho povedané, ak ste boli vlastníkom nehnuteľnosti k 1. januáru 2008, ste povinná zaplatiť daň za rok 2008.
Zodpovednosť za škodu
Manželovi ukradli v práci bicykel. Odložil si ho na vyhradené miesto v areáli firmy. Jeho zamestnávateľ odmieta uhradiť škodu a argumentuje tým, že za odložené veci si každý zodpovedá sám. Je zamestnávateľ povinný uhradiť stratené veci? Ak áno, do akej výšky?
Elena Forgácsová, Nové Zámky
Zamestnávateľ zodpovedá za celú škodu na veciach, ktoré si u neho zamestnanec odložil pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s nimi na mieste na to určenom, a ak nie je také miesto určené, potom na mieste, kde sa zvyčajne odkladajú. Za veci, ktoré sa do zamestnania zvyčajne nenosia, zamestnávateľ zodpovedá v celej výške, len ak ich prevzal do úschovy. Ak ich do úschovy neprevzal, zodpovedá najviac do sumy 5000 Sk. Zamestnávateľ je povinný zaistiť bezpečnú úschovu predmetov, ktoré zamestnanci zvyčajne nosia do zamestnania, ako aj obvyklých dopravných prostriedkov (bicykel, motocykel), ktoré používajú na cestu do zamestnania a späť s výnimkou motorových vozidiel. Nárok zamestnanca na náhradu škody zanikne, ak o nej zamestnanec písomne neupovedomil zamestnávateľa najneskôr v lehote 15 dní odo dňa, keď sa o škode dozvedel. Ak zamestnanec v uvedenej lehote upovedomil zamestnávateľa o škode, právo na náhradu škody si môže uplatniť v premlčacej lehote na súde žalobou o zaplatenie náhrady škody na odložených veciach.
Autor: odpovedaa advokátka JUDr. Katarína Chalková