Až keď vám to opakovane povie manžel, mladšia sestra i mama, začnete zvažovať, že asi niečo nie je s vami v poriadku. Na poruchy sluchu sme sa opýtali otorinolaryngológa Petra Mazúra.
Čo vás čaká u lekára
Keď prídete do ambulancie otorinolaryngológa, pripravte sa, že sa vás spýta, aké sú u vás prejavy poruchy sluchu, ako dlho pretrvávajú a aké iné sprievodné ochorenia boli pri ich vzniku. Potom nasleduje kompletné otorinolaryngologické vyšetrenie. Pozostáva z vyšetrenia uší najlepšie pod mikroskopom alebo otoskopom (medické zariadenie určené na pozeranie do uší). Už pri tomto vyšetrení sa môže stanoviť diagnóza. Potom nasledujú vyšetrenia funkcie ucha. Základným vyšetrením je dodnes audiometrické vyšetrenie. Pacientovi sa nasadia na uši slúchadlá a ponúkajú sa mu tóny rôznych frekvencií. Ak sa na základe týchto postupov nestanoví diagnóza, nasledujú zložitejšie vyšetrenia.
Choroby a sluch
„Sluch, ako i iné zmyslové orgány, napríklad zrak, podliehajú vekovým zmenám,“ uvádza doktor Peter Mazúr
z Privátnej ambulancie pre choroby ušné, krčné a nosové v Žiline. „Zhoršovanie sluchu môžu zaviniť aj kardiovaskulárne choroby, skleróza, ale aj metabolické choroby ako cukrovka.“ V detskom veku sú poruchy sluchu podmienené geneticky. Na problémy so sluchom vplývajú aj poruchy vzniknuté počas vnútromaternicového vývoja. Po narodení sú dané celým radom infekčných chorôb alebo rozvojom chronického zápalu stredného ucha (vtedy vznikne prevodová porucha sluchu).
V akom veku hluchneme
Sluch sa začína zhoršovať už okolo tridsiatky. Spočiatku sú zmeny nenápadné a vyvíjajú sa pomaly. K zvýrazneniu týchto zmien dochádza až vo vyššom veku u päťdesiat- až šesťdesiatročných ľudí. Muži sú rovnako postihnutí ako ženy. Vo všeobecnosti možno povedať, že porucha sluchu sa prejavuje skôr u starších ľudí hromadením škodlivín počas života, ale stretneme sa s ňou u ktorejkoľvek skupiny pacientov.
Sluch je...
Prvý ľudský zmysel, funkčný ešte pred narodením, ktorý pracuje bez prestania, cez deň i noc, až do smrti. Na rozdiel od očí, ktoré zatvárame aspoň počas spánku, uši nemôžeme len tak „vypnúť“. Vďaka sluchu dokážeme vzájomne komunikovať a začleniť sa do spoločnosti. Napriek tomu väčšina z nás nevenuje jeho kvalite dostatočnú pozornosť.
Je u dnešného človeka vyššie riziko, že stratí sluch než u predchádzajúcich generácií?
„Áno,“ dozvedáme sa od doktora Mazúra. „Vo všeobecnosti môžeme do určitej miery povedať, že porucha sluchu percepčného typu je civilizačná choroba.“ Okolo nás je množstvo hluku, ktorý si ani neuvedomujeme, čo pred niekoľkými desiatkami rokov nebolo. Na druhej strane postihnutí majú dnes viac možností vyšetrenia a liečby, ako mali pacienti napríklad pred päťdesiatimi rokmi.
Detské choroby a ich vplyv na problémy so sluchom
„Niektoré detské choroby, najmä vírusové, poškodzujú vnútorné ucho alebo sluchový nerv,“ vysvetľuje doktor Mazúr. „Keďže poškodenie vnútorného ucha je trvalé, pacienti majú ťažkosti po celý život.“ Iná situácia je pri prevodových poruchách sluchu, spôsobených zápalom alebo nefunkčnou sluchovou trubicou. Pri správnej liečbe sa porucha sluchu odstráni a väčšinou nezanechá významnejšie zmeny do dospelosti.
Čo dokáže strojček do uší
Strojček do uší je protetická pomôcka, ktorá zosilňuje zvuky prichádzajúce z okolia. Predpisuje sa pacientom so strednou a s ťažkou poruchou sluchu, obyčajne na lepšie počujúce ucho. „U malých detí sa stretneme i s používaním strojčekov v oboch ušiach, pretože porucha sluchu môže mať negatívny dosah na vývoj reči. Pri úplnej hluchote pri fungujúcom sluchovom nerve implantujeme takzvané kochleárne implantáty,“ hovorí doktor Mazúr.
Sluch verzus stres
Stres určite nepriaznivo vplýva na sluch, únava taktiež znižuje sluchový prah. Niečo podobné sa deje i s očami. Napríklad pracujúci v rizikových hlučných prevádzkach majú po pracovnej záťaži takzvanú sluchovú únavu. Po oddychu po niekoľkých hodinách sa však porucha sluchu stratí a sluch sa upraví. Avšak po dlhých rokoch v hluku sa napokon kompenzačné mechanizmy vyčerpajú a prechodná porucha sluchu sa stáva trvalou.
Najčastejšie diagnózy pri poruche sluchu
U detí: nehnisavý zápal stredného ucha.
V tridsiatke: zriedkavá zvláštna choroba nazývaná otoskleróza, ušná choroba prejavujúca sa zmenou skladby vnútorného ucha a postupne sa zväčšujúcou nedoslýchavosťou.
U starších ľudí: percepčná porucha sluchu, ktorá vzniká, keď nefunguje vnútorné ucho. Problém je najčastejšie s kochleou (slimákom) alebo sluchovým nervom. Je často sprevádzaná ušným šelestom. Ide o zvuky, väčšinou vo forme pískania, ktoré vníma jedinec v uchu.
Čo možno neviete o zvuku
Zvuk vzniká chvením telies.
Zvuk sa šíri vzduchom ako vzduchová vlna rýchlosťou 340 m/sek.
Sila tónov sa vyjadruje v decibeloch (dB).
Normálna ľudská reč má hodnotu okolo 60 dB.
Intenzita holiaceho strojčeka pri uchu je až 90 dB.
U ľudí so zvýšenou citlivosťou na hluk je prah nepríjemného hluku už 65 dB.
Pri práci v hluku sa majú robiť oddychové prestávky, aby sa bunky mohli spamätať z únavy.
Ucho môže poškodiť tlaková vlna pri výbuchu, tresku, pri silvestrovských oslavách a ohňostrojoch, pri čistení zvukovodu, skoku do vody, pri údere alebo facke.
Šumenie v ušiach – šelest, syčanie, hvízdanie a rachot, ktoré počuje iba postihnutý, nemožno označiť za psychickú poruchu. Ak pretrváva viac ako šesť mesiacov, ide o chronické ochorenie.
Doterajšie štúdie jednoznačne nepotvrdili, že mobilné telefóny poškodzujú sluch.
Pozor na hluk
Dávajte si pozor aj na decibely na diskotéke a na silvestrovské petardy! Prílišný hluk môže mať na kvalitu sluchu trvalé následky. Najviac ohrození sú ľudia, ktorí dlhodobo pracujú v príliš hlučnom prostredí.
Aké sú metódy liečby sluchu?
Záleží na tom, o akú poruchu sluchu ide. V podstate rozoznávame dva druhy poruchy sluchu. Prevodová porucha sluchu je zapríčinená chorobným procesom v strednom uchu alebo v nose a nosohltane. Preto je potrebné liečiť nos, nosohltan aj sluchovú trubicu. „Ak sú už zmeny v strednom uchu, tie tiež už dnes vieme veľmi dobre liečiť i operovať. Vieme napríklad zrekonštruovať blanku bubienka. Alebo i celú reťaz stredoušných kostičiek a nahradiť nefungujúci strmienok,“ vysvetľuje doktor Mazúr. Druhý typ poruchy sluchu nazývame percepčná porucha. Chyba je vo vnútornom uchu alebo v sluchovom nerve či vo vyšších sluchových dráhach. K týmto štruktúram sa dá dostať len pomocou krvi. Pacientovi sa podávajú vhodné lieky, liečba je však zvyčajne zdĺhavá. Mnohokrát sa poškodené časti vnútorného ucha už nedajú zrekonštruovať. Hlavný zmysel liečby je zastaviť proces poškodzovania štruktúr vnútorného ucha.
Zaujímavosti o chorých ušiach Medzi slávnymi ľuďmi, ktorých trápili poruchy sluchu, bol Martin Luther, Jean-Jacques Rousseau, Ludwig van Beethoven, Bedřich Smetana a v súčasnosti Barbra Streisandová.
Najstaršie písomné správy o poškodenom sluchu pochádzajú zo starého Egypta spred 3500 rokov.
Poznáme liečebné metódy hluchoty z Babylonu, Perzie, Grécka i Ríma.
Paracelzus už okolo roku 1500 potvrdil, že poškodiť sluch môže extrémny hluk – rachot z pušiek.
Zaujímavý je názor, podporený viacerými štúdiami, že ľudia dosiaľ žijúci v prírodných rezerváciách netrpia problémami ubúdajúceho sluchu.
Menšie ťažkosti so sluchom pociťuje každý dvadsiaty obyvateľ Slovenska.
Podľa štúdií z roku 2004 každý štvrtý Európan má problémy so sluchom.
Závažnými ťažkosťami a hluchotou trpí každý stý človek.
Každé tisíce dieťa sa narodí s hluchotou.
Muži väčšinou znesú väčší hluk ako ženy.
Autor: Simona Kubíková, smeŽeny, 20/2008