Letecké múzeum v Košiciach
Prvé letecké múzeum na Slovensku dokumentuje vývoj letectva od jeho začiatkov do roku 1943. Keďže s Košicami sú spojené začiatky balónového lietania, postavili tu v roku 1924 po Bratislave druhé letisko. Pôsobí v ňom aj Vojenská letecká akadémia, ktorá poskytla pre múzeum hangáre. Preto na veľkej ploche exteriéru a interiéru si môžeme pozrieť vyše tridsať historických strojov a prístrojov, letecké motory, meracie a navigačné systémy používané v lietadlách. Originálnu a najzaujímavejšiu skupinu tvoria zbierky lietadiel. Návštevníci si môžu pozrieť okolo päťdesiat leteckých modelov a historických makiet.
Otváracie hodiny:
Utorok až nedeľa od 10.00 do 17.00
Vstupné: deti, študenti, dôchodcovia – 40 Sk
Dospelí – 100 Sk
Rodinná vstupenka – 200 Sk
Slovenské technické múzeum v Košiciach
Nájdeme tu bohaté zbierky vybraných technických a prírodných oblastí v ich historickom vývoji. Mapuje podiel Slovenska a jeho osobnosti, čo prispeli k rozvoju vedy a techniky. Nechýbajú tu záznamy o práci Aurela Stodolu a Jozefa Maxima Petzvalda. Múzeum sa formovalo od roku 1948, v tomto roku ho sprístupnili aj verejnosti. V zbierkovom fonde je zastúpené baníctvo, ktoré je prezentované v podzemí múzea s inštalovanou banskou technikou, ktoré ponúka pohľad na prácu baníkov. Hutníctvo dokumentuje vývin tohto odboru vo svetovom meradle. Umelecké kováčstvo nájdeme na prízemí múzea. Na realizačné výstupy strojárskych fakúlt a technických univerzít na Slovensku sa zameriava expozícia strojárstva. Stretneme sa tu však aj s výstavami elektrotechniky, fyziky, chémie, fotografických a kinematografických prístrojov, geodézie a kartografie, hodinárstva a astronómie.
Otváracie hodiny:
Utorok až piatok od 8.00 do 17.00
Sobota a nedeľa od 12.00 do 17.00
Vstupné: deti, študentky, dôchodcovia – 40 Sk
Dospelí – 70 Sk
Rodinná vstupenka – 140 Sk
Jozef Maximilián Petzvald v Spišskej Belej
V neskororenesančnej budove školy nájdeme múzeum matematika, fyzika, vynálezcu a zakladateľa modernej techniky J. M. Petzvalda. Patrí medzi najvýznamnejšie európske vedecké osobnosti 19. storočia. Prvý presne vypočítal konštrukciu portrétneho a krajinkárskeho fotografického objektívu. Stal sa objaviteľom zákonitostí, ktorými sa optika riadi dodnes. Expozícia chronologicky sprístupňuje návštevníkovi prístroje a pomôcky najrozmanitejších typov z Petzvalových čias až po najnovšie ukážky fototechniky. Nájdeme tu aj modernú techniku pre najrozličnejšie premietacie prístroje. Pozornosť si zaslúžia aj takzvané detektívne drevené komory s mechanizmom na výmenu platní. Unikátna je Krügerová detektívna komora v podobe knihy. Vidieť môžeme aj ukážky prvých reportérskych a cestopisných prístrojov či aparáty na prvú stereografiu.
Otváracie hodiny:
Utorok až sobota od 10.00 do 16.30
Vstupné: deti, študenti, dôchodcovia – 20 Sk
Dospelí – 40 Sk
Dopravné múzeum v Bratislave
V tesnej blízkosti Hlavnej stanice v Bratislave nájdeme Dopravné múzeum. Rozsiahlou zbierkou sleduje vývoj cestnej dopravy od kočov a prvých motorových samohybov cez motocykle, osobné a nákladné autá medzivojnového obdobia až po vozidlá zo sedemdesiatych rokov. Vystavená je aj zbierka vozidiel BMW a unikátne motocykle Böhmerland. Zaujímavá je aj dioráma automobilovej dielne s ručným benzínovým čerpadlom. Železničnú dopravu zastupujú nákladné vozne z prelomu 19. a 20. storočia - akumulačný parný rušeň či parný žeriav vystavený na koľajach pred skladmi s expozíciami. V priestoroch múzea si môžeme prezrieť aj kópiu dopravnej kancelárie z minulého storočia.
Otváracie hodiny:
Utorok až nedeľa od 10.00 do 17.00
Vstupné: deti, študenti,
dôchodcovia – 40 Sk
Dospelí 100 Sk
Rodinná vstupenka 200 Sk
Kaštieľ Budimír
Iba 12 kilometrov od Košíc nájdeme klasický tereziánsky kaštieľ Budimír. Pre záujemcov astronómie poskytuje pohľad na hviezdnu oblohu, planéty, Slnko a Mesiac, ukazuje pohyby nebeských telies. Dvojpodlažná trojtraktová budova pôvodne slúžila ako panské sídlo vetvy Ujházyovcov, je osadená do francúzskeho parku, ohradená oplotením v klasickom slohu. Práve v tomto parku objavíme tri plastiky známeho slovenského sochára Ladislava Gajdoša. Vo výstavných priestoroch sú v menších či vo väčších priestoroch inštalované komorné výstavy. Stálu expozíciu tvorí prehliadka historických hodín, ktorá prezentuje históriu merania času, nástenné hodinové stroje, vežové, ale aj vreckové hodiny.
Otváracie hodiny:
Utorok až sobota od 9.00 do 17.00
Vstupné: deti, študenti, dôchodcovia – 20Sk
Dospelí - 40 Sk
Autor: Lea Sobotová, smeŽeny, 19/2008