Znie to neuveriteľne, no len pred desiatimi rokmi nemala väčšina z nás mobilný telefón, ani internet. Dnes si bez nich nevieme predstaviť život. Vďaka nim sme v kontakte s príbuznými, nachádzame si priateľov, zoznamujeme sa s budúcimi manželmi. Noví pomocníci sa stali súčasťou nášho každodenného sveta. Vieme ich aj správne používať?
Chatovanie (čítaj: četovanie – t. j. účasť na internetovom diskusnom fóre)
Anonymita oslobodzuje mnohých návštevníkov od sociálnych návykov, a teda aj slušného správania. Ak sa však obrníme voči vulgárnostiam a ponukám na sex, môžeme si tu nájsť veľa dobrých priateľov. Základom je originálna prezývka (nick). Veľa od nej závisí, najmä vtedy, ak sme na chate nováčikom. S nickom “Petra” zrejme veľa vody nenamútime, ak sa nazveme “lady_leopard”, pravdepodobne nás zahrnú prosby o vyplieskanie po zadku. Po zvolení vhodného mena si treba vybrať správnu diskusnú miestnosť (chat room). Zvyčajná ponuka vyzerá takto: sex, flirt, kaviareň, skôr narodení, cestovanie, GLBT, S/M. Rozhodujeme sa podľa svojich záľub, veku a očakávaní. Pri vstupe do miestnosti sa oplatí chvíľu sledovať okolie, aby sme pochytili niečo zo špecifického spôsobu komunikácie a lepšie zapadli. Ak máme chuť a odvahu ozvať sa vyhliadnutému „supermanovi“, skúsme to. Otázka: „Koľko máš rokov, superman?“ však nie je príliš originálna, radšej vymyslime niečo duchaplnejšie. Netreba zabúdať ani na to, že náš „superman“ môže byť v skutočnosti plešatý starý dedo. Aj keď nám poslal fotku modrookého svalnatého fešáka.
Posielanie e-mailov
Zásady slušného správania existujú aj vo virtuálnom priestore. Majú aj svoj názov - netiketa. V podstate sú rovnaké ako tie, čo platia v reálnom svete. Čoho sa treba vystríhať?
E-mailový analfabet:
Deň čo deň obšťastňuje svojich blízkych e-mailami so „zábavnými“ obrázkami a vtipmi. Najčastejšie takými, ktoré sú aspoň päť rokov staré a majú veľkosť minimálne 5 MB.
Kolegom posiela desiatky fotiek svojho malého potomka, na ktorých papá, ležká, sedí na nočníčku a opäť papá. Na oplátku očakáva odpoveď v duchu, že dieťa je zlatučké.
Snaží sa zachrániť osamelé mačiatka, priniesť sebe a kamarátom šťastie a lásku, vyhrať v pochybných súťažiach. Takéto e-maily poctivo vyplní svojimi osobnými údajmi a ak je to pre dobro veci, prepošle ich ďalším desiatim známym.
Adresátov hromadných e-mailov zásadne neuvádza ako skryté adresy. Veľké množstvo známych treba vystaviť na obdiv. Zároveň im takto zabezpečí prijímanie zaujímavých ponúk, napríklad na kúpu lacnej viagry z Portorika.
Je vtipný a vtipná je aj jeho e-mailová adresa. Napríklad v podobe: sexikost@gmail.com, pripadne terminator78@yahoo.com, alebo morskepiggy@post.sk
Telefonovanie
Ovládali ho už naše staré mamy, tie však volali v súkromí. Ak im to náhodou príliš nešlo, zmiatli iba človeka na druhej strane linky. Dnes môžu byť trpiacimi obeťami desiatky ďalších ľudí v okolí telefonujúceho.
Mobilový analfabet:
Rieši svoje osobné záležitosti zásadne na preplnených miestach, ako je autobus či čakáreň u lekára. Telefonuje nahlas, aby nebol nikto ukrátený o žiaden pikantný detail. Množstvom obvolaných známych zároveň nenápadne dokazuje, že je obľúbený v kolektíve.
Obľubuje zvonenia typu splachovanie záchoda, chrápanie či grganie. Prípadne iné telesné zvuky.
Na blahoželanie k narodeninám alebo vyjadrenie sústrasti k úmrtiu používa zásadne funkciu “šablóna”.
Predplatí si paušál na 500 alebo 1000 esemesiek. Využíva ho v nekonečných SMS debatách s nešťastníkmi, ktorí majú iba limitovaný kredit.
Ak sa náhodu dostane do finančnej tiesne, zásadne nevolá, iba prezváňa.
Pozýva nás na rande zo záchoda a myslí si, že akustika ho neprezradí.
Esemeskovanie
Čaro komunikácie prostredníctvom textových správ vyplýva najmä z obmedzeného počtu 160 znakov. V snahe ušetriť drahocenný priestor vznikajú rozličné novotvary, používajú sa skratky, anglické výrazy, nahrádzanie písmena „CH“ písmenom „X“ alebo spájanie slov do jedného súvislého celku.
Príklady SMS správ:
StretaNaMierkuO8hodKedDazdTakUSlimakaPeto – Stretneme sa na Mierovom námestí o ôsmej hodine. Ak bude pršať, tak v podniku U Slimáka. Peťo
Xixi, btw si fcelku ftipny xlapec, som preqapena:-) - Chichi, mimochodom – si celkom vtipný chlapec, som prekvapená (úsmev)...
SeeU zjtr v skol, bru noc – Uvidíme sa zajtra v škole, dobrú noc
Ťahák pre nováčikov
Význam niektorých skratiek, používaných v diskusných fórach alebo v esemeskách
lol - lot of laugh, laughing out loud - veľa smiechu
4U - for you - pre teba
THX - thanks - ďakujem
OMG - Oh my god - ó, môj bože
PLS - please - prosím
BTW - By the way - mimochodom
WTH - what the hell -čo sa do pekla deje
d - ďakujem
nzc - nie je za čo
Obľúbené sú i tzv. smajlíky - symboly, ktoré vyjadrujú náladu alebo postoj pisateľa. Keď nakloníme hlavu o 90 stupňov doľava, môžeme z nich dešifrovať schematické tváričky, zložené z očí, nosa a úst. Používajú sa nielen v esemeskách, ale aj v internetovej komunikácii.
Autor: Silvia Peťková, smeŽeny, 19/2008