SME
Sobota, 19. jún, 2021 | Meniny má AlfrédKrížovkyKrížovky
TESTOVALI SME

LG SolarCUBE – varenie so stopkami v ruke

Chcete variť rýchlo a s minimálnou spotrebou energie? Potom by ste sa mali zoznámiť s rýchlorúrami, ktoré sa pomaly pretláčajú na pulty našich predajní. Kombinujú viac tepelných zdrojov na to, aby urýchlili prípravu pokrmov bez ujmy na kvalite. My sme v r

+ úspora času a energie
+ všestrannosť umiestnenia
+ automatika varenia
- problematické čistenie

edakcii otestovali rúru z dielní LG, aby sme vám povedali viac.

Gril, teplovzdušná rúra, alebo mikrovlnka? LG SolarCUBE plní všetky tri funkcie. Môžete ich využiť samostatne, ale aj kombinovane. Znamená to, že kým pečiete voňavé kurča, roštenku alebo zemiaky, vnútro sa tepelne upravuje mikrovlnami. Aký je výsledok? Štvornásobne rýchlejšia tepelná úprava bez toho, aby niekto spoznal, že ste si uľahčili život. Výhodou je, že môžete pripravať súčasne hlavný chod i prílohu. A ak sa rozhodnete pre klasiku, mikrovlny môžete jednoducho vypnúť.

V kuchyni neprekáža
LG SolarCUBE je odľahčenou verziou profesionálneho modelu SolarDom. Výrobca ju navrhol tak, aby zapadla do tradičných i moderných interiérov. Možno ju položiť na pracovnú dosku stola, alebo pomocou voliteľného rámu zabudovať priamo do kuchynskej linky. Keďže čelné dvierka sa otvárajú smerom nadol, nemusíte sa trápiť tým či ste praváci alebo ľaváci a či bude vedľa rúry dostatok voľného miesta. Moderné a účelné vyhotovenie jednoducho nezaprie.

I keď pôsobí rúra navonok ľahkým a jemným dojmom, nenechajte sa v predajni uniesť svojou netrpezlivosťou a zvoľte radšej dodávku priamo k dverám bytu. 26 kilogramov čistej váhy je predsa len príliš mnoho na to, aby ste podľahli pokušeniu odkráčať s rúrou v ruke domov. To isté platí pre zabudovanie pomocou rámika do linky. Bez šikovného pomocníka sa nezaobídete. Výrobca si dal na vyhotovení záležať, o čom svedčí robustná konštrukcia, ktorá túto rúru predurčuje pre intenzívne, každodenné používanie.

Bezpečnosť na prvom mieste
Spotrebič je možné zaradiť do zoznamu modelov, ktoré sú navrhnuté s prihliadnutím na bezpečnosť v rodinách s deťmi. Ovládací panel je možné uzamknúť, aby nemohlo dôjsť k náhodnému spusteniu ohrevu, plášť je tepelne izolovaný tak, aby dieťa nepopálil. Výrobca nezabudol ani poistku proti prehriatiu, ktorá sa aktivuje v prípade, ak na pokrm zabudnete a začnete ho premieňať na uhlík. Jediné, čo vám možno bude chýbať je možnosť uzamknutia dvierok. Výrobca tento prvok vynechal preto, že počíta s umiestnením spotrebiča do pracovnej výšky.

Údržba by mohla byť jednoduchšia
Vnútorný priestor rúry so štedrým 32 litrovým objemom vyhovie bez bariér i 5 člennej rodine, zamrzí však skutočnosť, že jeho údržba nie je najjdenoduchšia. I napriek tomu, že je vnútro zaoblené a vyhotovené z nerezu, odstraňovanie pripálených zvyškov jedál je komplikovanejšie, ako by sa mohlo zdať. Ak použijete pri rýchlej úprave mäsových pokrmov mikrovlny, praskaniu a prskaniu sa jednoducho nevyhnete. Zamrzí aj to, že špirála grilu nie je výklopná, takže sa pod ňu dostanete iba s ťažkosťami. Para síce jemnejšie nečistoty uvoľní, s tými odolnejšími si však poradí iba pri opakovanom čistení. Katalytické plechy vnútorného obloženia by boli v tomto prípade na nezaplatenie.

Špecialitkou tejto rúry je režim na odstránenie zápachov z vnútorného priestoru. Ak ste zapekali syr či pripálili mäso, funkcia EZ Clean sa postará o to, aby všetky arómy pred pečením jemných múčnikov zmizli. Funguje bez bariér, pri varení môžete byť skutočne kreatívni.

Digitálne s nadhľadom
Čím je ovládanie spotrebičov jednoduchšie, tým viac sú obľúbené. Nie je preto prekvapením, že výrobca siahol po digitálnom variante s dobre čitateľným displejom, na ktorom sú zobrazované prevádzkové parametre. Rotačným voličom je možné zvoliť režim tepelnej úpravy, rovnakým spôsobom navolíte pracovnú teplotu, výkon a čas prípravy. Dostupné je aj tlačidlo časovača a osvetlenia.

Keďže rúra je vybavená niekoľkými režimmi pre automatické operácie, nechýba ani vizuálna nápoveda, ktorá vám naznačí, do ktorej z troch pozícií máte vložiť plech a či je nutné použiť pri príprave rošt. Po receptári plnom inšpirácií pre rýchle varenie však budete musieť siahnuť v papierovej forme.

Gril rýchly ako blesk
Gril s 1900 wattovým výkonom sa prekvapivo rýchlo nahreje a osvedčil sa nám, ako praktický partner pri príprave teplých raňajok a večerí. Príprava obložených toustov, údenín či grilovanej zelniny je hračkou a môže hravo súperiť s ostatnými spotrebičmi v kuchyni. Obľúbili sme si praktický rošt osadený do plechu a skutočnosť, že všetok nadbytočný tuk jednoducho odkvapká. Grilovanie bez dymu a prihárajúcej panvice má skutočne svoje čaro.

Gril je skvelým pomocníkom i pri zapekaných pokrmoch či príprave mäsa, kde je potrebné dosiahnuť pred servírovaním voňavú a krehkú kôrku. Rovnomerná distribúcia tepla je jednoducho na nezaplatenie. Prax ukázala, že špirála grilu si za pomoci mikrovĺn hravo poradí i s bravčovými rebierkami a kuracími krídelkami. Pri rýchlej úprave si zachovajú šťavnatosť a vaša rodina si na nich pochutná rovnako slastne, ako pri záhradnej grilovačke.

Teplozvzdušný ohrev nesklamal
I keď SolarCUBE pripomína viac rozmernejšiu mikrovlnku ako rúru, pri používaní teplovzdušného ohrevu sme nenarazili na žiadne obmedzenia, ktoré by nás boli nemilo prekvapili. Plynulá regulácia teploty, režim predohrevu a podpora „mikrovlnného urýchľovača“ si nás jednoducho získali.

Spodnou teplotnou hranicou je 40 °C, čo je ideálna teplota pre kysnutie cesta a fermentáciu jogurtov. Obiehajúci vzduch má síce tendenciu zverené suroviny vysúšať, nie je však problémom pomôcť si ich prikrytím. Kuchynský riad vhodný do umývačky riadu bez problémov takúto teplotu zvláda. Cesto odpočinuté v teplom prostredí je živšie, jemnejšie a po upečení krehkejšie.

Pri pečení ponúka ovládací panel teplotný rozsah od 100 do 230 °C s 10 stupňovým krokovaním. Ide o štandardný rozsah, ktorý umožňuje nielen tepelnú úpravu jemného jahňacieho a teľacieho mäsa, ale i dokonalé pečenie múčnikov, zapekanie cestovín, či tepelnú úpravu príloh. Cirkulujúci vzduch odoberá z pokrmov nadbytočnú vlhkosť, hravo sme zvládli i pečenie mäsa na kovovom rošte bez podlievania. SolarCUBE je špecialistom na pečené kurčatá, ktoré sa hravo vyrovnajú tým, ktoré si môžete hotové zakúpiť v špecializovanom grile.

Čo nám však trochu chýbalo je možnosť ohrevu na 65 °C teplotu, ktorá je ideálna pre zachovanie servírovacej teploty pokrmov. Pre ohrev pred servírovaním je možné využiť mikrovlny, nie všetky receptúry však takúto koncovku bez ujmy znesú. V tomto majú plnoformátové rúry jednoducho navrch.

Dbať je nutné aj na správny výber nádob na pečenie. Ak chcete dosiahnuť rovnako intenzívne pečenie zo spodu i zvrchu, nutné je voliť matné čierne nádoby. Biela keramika a nerez spôsobia pri pečení výsledok s tmavším povrchom a svetlejšou spodnou časťou.

Mikrovlnný urýchľovač na každý deň
Práve v kombinovaní mikrovĺn s výhrevnými telesami spočíva energetická a časová úspora, ktorú dokáže SolarCUBE v uponáhľadnej domácnosti ponúknuť. Ako naše testy ukázali, ušetriť je možné približne polovicu elektrickej energie s tým, že čas prípravy je možné skrátiť približne na tretinu až štvrtinu bez toho, aby museli byť použité suroviny tepelne predupravené.

Kým teplovzdušný ohrev z povrchových častí pokrmu odčerpáva vodu, „mikrovlnné turbo“ pracuje intenzívne pod povrchom, aby si pokrmy zachovali svoju prirodzenú šťavnatosť. Pri príprave rýb sa nám to síce neosvedčilo, ostatné pokrmy však boli na nerozoznanie od tých, ktoré sme pripravili tradičnou cestou.

Existuje tu však drobnosť, na ktorú netreba zabúdať. Nepoužívajte do zálievok pri zapekaní vajíčka, ale siahnite radšej po vhodne dochutenej bešamelovej omáčke, ktorá spraví svoju prácu lepšie. Možno ste si všimli, že vajíčka sa s mikrovlnami príliš v láske nemajú a tepelná úprava trvá pridlho. Rovnaké je to aj pri zapekaní. Ak sa ponáhľate, zabudnite na ne.

Mikrovlnný ohrev s maximálnym výkonom 700 wattov je samozrejme možné použiť aj samostatne – či už na ohrev, alebo rýchloreceptúry. Ak máte v domácej výzbroji plastovú sadu na varenie v pare, smelo ju môžete v tejto rúre použiť. Presvedčili sme sa o tom sami.

Technické parametre:Kapacita: 32 litrov * Výkon: Gril 1900W, Mikrovlna 700W, Teplovzdušný ohrev 2200W * Vnútorná úprava: nehrdzavejúca oceľ * Funkcie: gril, konvenčná rúra, mikrovlny, kombinované rýchlovarné režimy, rozmrazovanie, kuchár-automat * Výbava: smaltovaný plech s roštom * Ovládanie: tlačidlá a rotačný volič s veľkým zobrazovacím panelom * Rozmery: 527 x 392 x 480 mm, Hmotnosť: 26kg * Možnosť zabudovania pomocou MK-3260SH

Dostupnosť: www.lgecz.cz
Orientačná cena: 21 990 Sk

Automatika hrá do kariet, rozmrazovanie zaostáva
SolarDOM ponúka okrem manuálneho ovládania aj 12 režimov pre automatické varenie pokrmov a niekoľko režimov pre rozmrazovanie. Kým rozmrazovanie nás kvôli nerovnomernému prenikaniu mikrovĺn do surovín príliš neoslovilo, automatický kuchár na základné prílohy a pokrmy ukázal, že dokáže ušetriť čas a rozmýšľanie. Či už ide o prípravu cestovín, ryže, zeleniny alebo zemiakov, výsledky boli skutočne skvelé. Zdá sa, že vývojárom sa podarilo predkonfigurovať jednotlivé režimy presne tak, ako domáci kuchár očakáva. A to je pri podobných produktoch na trhu skôr zriedkavosťou ako samozrejmosťou.

LG SolarCUBE je všestranná multifunkčná rýchlorúra do domácností, kde sa teplé pokrmy pripravujú pravidelne, avšak nikdy niet času nazvyš. Krátke spoznávanie s týmto modelom vám už po niekoľkých dňoch otvorí oči, aby ste však potenciál kombinovaného ohrevu využili naplno, vyžaduje to drobné úpravy v receptúrach a zmenu návykov pri práci so surovinami. Presvedčili sme sa o tom, že táto moderná rúra dokáže ušetriť energiu a čas, ak ste však príliš konzervatívni a zmeny v kuchyni vás nelákajú, zostaňte radšej pri klasike. Dobrou správou je aj to, že svoju starú mikrovlnku môžete pri kúpe tohto modelu poslať na odpočinok. Rúru si však kvôli väčším porciám mäsa radšej ponechajte.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Žena

Inzercia - Tlačové správy

 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 3. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 4. Crème de la crème po slovensky
 5. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 1. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 2. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 5. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 6. Driverama má strategické partnerstvo s nemeckým Stop + Go
 7. Správna strava po tréningu: Siahnite po 100 % smoothie a šťavách
 8. Zázračná škola so zelenou strechou
 9. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 10. Crème de la crème po slovensky
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 28 306
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 11 907
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 7 886
 4. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 7 709
 5. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 6 628
 6. Po Slovensku na motorke 6 400
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 302
 8. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 4 935
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 4 482
 10. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 4 447
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ľuboš Kosík po príchode do Mali (vľavo) a teraz.

Zastavenie vyšetrovania starej kauzy SIS bolo nezákonné.


14 h
Premiér Eduard Heger.

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


17. jún
Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 486 obetí.


a 3 ďalší 13 h
V kempoch na Slovensku privítali oveľa viac ľudí, ako boli zvyknutí.

Prišlo viac ľudí a Slováci boli prekvapení.


23 h

Neprehliadnite tiež

Mária Vargová a Andrej Poracký

Násilné deti sú neraz samy obeťami.


21 h

Sezóna jahôd je jedna z najchutnejších. Tu je niekoľko inšpirácií na víkendové pečenie.


17. jún
Čo sa deje s dieťaťom, keď má záchvat hnevu?

Intenzitu ovplyvňuje aj slovná zásoba.


17. jún
Podcast Medzi nami štartuje tretiu sériu.

Prvý diel vyjde v utorok 22. júna.


17. jún