iach, tak prečo by nemali byť pekné?
Technika a voľný čas
Prenosné hudobné prehrávače: farebné kamienky s displejmi
Volkmenový ošiaľ spôsobila japonská SONY v roku 1978. Ten, kto ho nemal za pásom, spoločensky neexistoval. Továrne ich chrlili v rozličných variáciách hranatej skrinky z kovu alebo plastu. V obehu boli aj exempláre všité do špeciálnej vesty s reproduktormi na pleciach.
V roku 1982 nahradili garážový šum magnetofónových kaziet kompaktné disky (CD) s čistým zvukom a praktickým tvarom. Vonkajší vzhľad diskmenov bol limitovaný veľkosťou samotného CD - mašinky boli pomerne veľké, no ploché a zaoblené.
Po diskmenoch a prehrávačoch minidiskov prišla éra MP3 – hudobného formátu v elektronickej podobe. Prvý masovo vyrábaný MP3 prehrávač z roku 1998 mal kapacitu 32 MB, do ktorej sa zmestilo asi osem hudobných skladieb. Stál vyše 200 dolárov. Súčasné MP3 prehrávače ponúkajú dizajnérom takmer neobmedzené možnosti. Vybrať si môžeme od tmavých, funkčne zameraných mašiniek, až po cukríkovo farebné zaoblené tabuľky s displejmi ako z ríše rozprávok.
Technika a komunikácia
Mobily: pudrenky alebo žiletky
Najskôr bola tehla. Motorola DynaTAC z roku 1980 vážila necelé kilo a stála štyritisíc dolárov. Neskôr prišli aj väčšie kusy, ktoré sa vláčili zavesené na pleciach, prípadne v aute. S nástupom druhej generácie mobilnej siete sa prístroje zmenšili a odľahčili.
V našich končinách bola klasikou čierna Nokia 5110 s anténkou, ktorú sme si nosili v koženom puzdre za pásom ako drahocennosť. Dnes si môžeme vybrať obyčajný, vysúvací alebo otvárací „véčkový“ mobilný prístroj. Všeobecným trendom sú ultratenké žiletkové mobily, tie najtenšie majú necelých osem milimetrov. Pre ženy sú určené najmä ľahké elegantné mobily, ktoré vyzerajú ako pudrenky, zaoblené vajíčka alebo prístroje jasnejších farieb. Nepriateľky puristického dizajnu si potrpia na ozdoby, ako napríklad syntetický zafír alebo ornament.
Technika a krása
Fén: návrat z kozmu
Prvé sušiče na vlasy vznikli na začiatku minulého storočia. Boli extrémne veľké a ťažké, vyrobené z poniklovanej alebo pozinkovanej ocele. Sušenie vlasov bolo tak trochu adrenalínovým športom, pretože fény sa často prehrievali a skratovali. S nástupom bakelitu sa hmotnosť sušičov radikálne znížila a vďaka pestrofarebným vyhotoveniam sa stali módnymi doplnkami kúpeľne.
Koncom päťdesiatych rokov boli v obľube kufríkové prenosné sušiče s kapucňou, artefakty v podobe „šuštiakových“ kozmonautických prilieb by sme našli v domácnostiach dodnes. Nečudo, veď majú svoje výhody - pri fénovaní vlasov si môžeme lakovať nechty a zároveň sa hrať na kozmonautky. Najmodernejšie sušiče vlasov sú ľahké, aerodynamické, tiché, s veľkým výkonom a rôznymi stupňami regulácie teploty. Rozličné nadstavce dodávajú fénu imidž nebezpečnej sečnej zbrane, slúžia však na to, aby dodali účesu vzdušnosť alebo formu. Z dnešnej širokej ponuky si vyberú milovníčky industriálneho high-tech dizajnu, ale aj romantické duše, obľubujúce nežné pastelové farby.
Zatiaľ bez minulosti
USB kľúče: šperk plný informácií
Zariadenia slúžiace na prenos dát boli verejnosti prvýkrát dostupné v roku 2000. Dnes sú vďačným priestorom pre hru dizajnérov, pretože sú malé, kompaktné a pomerne lacné. Základnou súčiastkou je pamäťový čip. Vonkajšia schránka je na fantázii výrobcov a na našich preferenciách, vkuse a zmysle pre humor. Fotky z dovolenky môžeme skladovať v plyšovom medvedíku s odnímateľnou hlavou, v plastových hamburgeroch, ale i v šperkoch. Archeológovia z ďalekej budúcnosti sa nebudú stačiť čudovať.
Autor: Silvia Peťková, smeŽeny, 19/2008