Domáci jogurt s ovocím
na 4 porcie
1 l plnotučného alebo polotučného mlieka
2 - 4 lyžice bieleho tučnejšieho jogurtu
2 pomaranče (pokiaľ sú bio, nemusíme ich šúpať)
1 strapec červeného hrozna
1 vanilkový struk
V hrnčeku zahrejeme mlieko pod bod varu. Poznáme to tak, že sa v ňom robia malé bublinky a stúpa z neho para. Mlieko necháme vychladnúť asi na 50 stupňov Celzia (do mlieka môžeme na chvíľu strčiť prst). V miske zmiešame trochu zohriateho mlieka s jogurtom a za stáleho miešania vylejeme obsah misky do mlieka. Hrnček prikryjeme vrchnákom, zabalíme do silnejšej deky (babičky ho dávali pod perinu) a necháme ho 8 hodín v pokoji (najlepšie cez noc) v chlade. Ak chceme, aby bol jogurt hustejší, vyložíme sitko jemným plátnom, jogurt doň nalejeme a necháme ho nad misou vykvapkať. Vanilku pozdĺž rozrežeme, nožom vyškriabeme vnútrajšok a vmiešame ho do hotového jogurtu. Alebo použijeme kvapku vanilkovej esencie (predávajú ju v potravinách). Jogurt rozdelíme na porcie a ozdobíme ovocím (na kúsky pokrájaným pomarančom a guľôčkami hrozna).
Croissant so syrom cottage, krevetami a ľadovým šalátom
na 4 porcie
4 croissanty
12 tigrích kreviet (alebo viac menších)
2 škatuľky syra cottage
pažítka
Šalát:
1 ľadový šalát
1 strapec červeného hrozna
1 citrón (najlepšie bio, aby sa dala použiť i kôra)
1 pomaranč
1 lyžica olivového oleja
1 lyžica citrónovej šťavy
soľ
Šalát: Hrozno umyjeme, usušíme a oberieme. Citrón a pomaranč umyjeme a nakrájame na štvrtky. Šalát opláchneme, usušíme a nakrájame na rezance. V malom zaváracom pohári s viečkom pretrepeme 2 lyžice olivového oleja, 1 lyžicu citrónovej šťavy a štipku soli. Nakrájanú zeleninu a ovocie dáme do misy a premiešame so zálievkou. Croissanty rozrežeme, natrieme ich vrstvou syra, obložíme krevetami, umytou a na kúsky nasekanou pažítkou a trochou šalátu.
Avokádová pena s údeným lososom
na 4 porcie
200 g údeného lososa
125 ml šľahačky
2 avokáda
1 čierna reďkovka
1 citrón
čerstvý kôpor
korenie
soľ
Avokáda umyjeme, usušíme, pozdĺž narežeme až ku kôstke a otočíme polovicami plodov v protismere. Kôstky vyberieme malou lyžičkou a veľkou lyžicou obkrúžime polovice plodov tesne pod šupkami a vyberieme dužinu. Na doske ju nakrájame na kocky. Pokvapkáme šťavou z citrónu a osolíme. Polovicu kociek odložíme nabok a druhú polovicu roztlačíme vidličkou. Vyšľaháme tuhú šľahačku a ľahko ju premiešame s roztlačenou dužinou. Do misiek alebo pohárov navrstvíme na rezance alebo kocky nakrájaného lososa, šľahačku s avokádom, kocky avokáda a na rezance nakrájanú čiernu reďkovku. Všetko ozdobíme nahrubo posekaným kôprom a ihneď podávame.
Čo to je brunch?
Neskoré raňajky? Včasný obed? Brunch je spôsob stravovania, ktorý k nám prenikol zo západných krajín. Názov vznikol spojením anglických slov breakfast (raňajky) a lunch (obed). Začína sa okolo 11. a končí sa asi o 14. h. Môžete ho podávať cez víkend (osamote, vo dvojici, s deťmi či s návštevou alebo si ho môžete vziať so sebou na výlet) i v týždni, keď sa nestihnete naraňajkovať a do obeda nevydržíte. Podáva sa aj v niektorých reštauráciách. Sortiment podávaných jedál by mal byť veľmi pestrý - napríklad vajcia, údeniny, syry, omelety, plnené pečivo, polievky, rôzne upravené mäsá a dezerty, ovocie, zelenina. Na pitie by nemala chýbať káva, čaj, ovocné džúsy, ale ani pohár vína či iného alkoholu. Veľkou výhodou je, že nemusíte dvakrát umývať riad.
Autor: Chef Gurmán, Inka šafránková