Výletné lode v dolnorakúskej oblasti Wachau premávajú už od začiatku apríla medzi mestami Krems a Melk. Kto má chuť pocítiť prúd rieky na vlastnej koži a zaveslovať si, môže sa po krátkom zaškolení vydať po rieke v drevenom člne. Pre rekreačných športovcov je určite zaujímavá aj kombinácia lode s cyklistikou. Stačí nasadnúť na loď s bicyklom a po vylodení si môžeme užívať krásu okolitej krajiny na dvoch kolesách. Vo Wachau je rozhodne čo obdivovať. Táto oblasť je totiž prírodnou rezerváciou a zároveň súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Za slnkom a vínom
V okolí mesta Krems si prídu na svoje najmä milovníci kvalitných vín. Miestna vínna cesta je olemovaná kamennými terasami, na ktorých sa darí najušľachtilejším vínnym odrodám. Okrem hrozna sa v tejto oblasti vo veľkom pestujú aj marhule, ktoré miestni obyvatelia vo veľkom zavárajú, varia z nich marmelády a pridávajú do koláčov. K mladému vínu sa v hostincoch podáva Wachauer-Laberl, špecialita z pšeničnej múky, ktorú vyrába rodina Schmidlových v Dürnsteine od tridsiatych rokov minulého storočia a svoj originálny recept stále chráni ako oko v hlave.
Medzi ďalšie špeciality patria chutne pripravené sladkovodné ryby, ktoré kuchári z Wachau pripravujú asi na sto spôsobov. Adries, kde sa dá dobre najesť, je v tejto oblasti viac než dosť – od štýlových certifikovaných reštaurácií, z ktorých niektoré patria k najlepším v Rakúsku, cez útulné hostince s domáckou atmosférou až po vinárne s mladým vínom.
Inšpirácia pre maliarov
Malebné brehy Dunaja s vinohradmi a panenskými lužnými lesmi oddávna priťahovali romantické duše umelcov. Neznámy básnik tam zložil v trinástom storočí legendárnu pieseň o Niebelungoch, hrdinský epos, ktorý dodnes patrí medzi skvosty germánskej literatúry. Útržky originálneho, sedemsto rokov starého rukopisu, boli objavené v knižnici kláštora v Melku, kde sú dodnes vystavené.
V mestečku Krems-Stein žil a tvoril Martin Johann Schmidt, jeden z najvýznamnejších barokových maliarov Rakúska. Jeho diela si návštevníci môžu pozrieť v miestnom farskom kostole, v kostole piaristov v meste Krems a v kostoloch a kláštoroch miest Göttweig, Dürnstein a Melk. Jeden z najvýznamnejších rakúskych umelcov 20. storočia, maliar, básnik a grafik Oskar Kokoschka, žil v dolnorakúskom meste Pochlarn. V jeho rodnom dome dnes nájdeme dokumentačné centrum jeho prác.
Kultúra od praveku
Ľudia žili v tomto úrodnom kraji už pred viac ako 30-tisíc rokmi. V roku 1988 sa našla v Galgenbergu socha Venuše stará približne 32-tisíc rokov, čo je suverénne najstaršia umelecká podoba ženy na svete. Jej repliku môžeme obdivovať vo vinárskom múzeu v Kremse, originál je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni. Pre svoj živý pôvab dostala soška prezývku Fanny, ktorú zdedila po známej viedenskej tanečnici aj napriek tomu, že jej kypré tvary sú na hony vzdialené od tiel dnešných baletiek.
Pozostatky starej rímskej kultúry nájdeme v meste Mautern, kde Rimania založili 100 rokov pred Kristom osadu s názvom Favianis. Zo stredovekých pamiatok je asi najslávnejší hrad Dürnstein, na ktorom bol kedysi väznený anglický kráľ Richard Levie srdce. Podľa legendy chodieval v tom čase k hradbám jeho verný podaný, spevák Blondel, aby kráľovi uľahčil väzenie jeho obľúbenými piesňami. Richarda uväznil miestny šľachtický rod Kueringerovcov, ktorý za jeho prepustenie požadoval tučné výkupné. Za takto získané peniaze boli potom vybudované základy dnešného Wiener Neustadt. Okrem hradov a zámkov sa určite oplatí vidieť aj miestne kostoly a kláštory. Mníšske rády, ktoré sa v tejto oblasti usadili, mali výrazný vplyv na rozvoj obchodu a umožnili postupne rozvinúť krajinu do takej podoby, v akej ju poznáme dnes.
Podunajské vína
V pivniciach dolnorakúskych vinohradníkov dozrievajú rizlingy, ktoré si svojou kvalitou vyslúžili medzinárodné uznanie, zelené Veltlínske, Chardonnay a zlatý muškát. Oplatí sa ochutnať najmä zelené rizlingy so stopami ovocia, z ktorých je najznámejší takzvaný „Pfefferl“. Smerom na juh, pri kláštore Göttweig, sa zasa pestujú krásne sfarbené červené vína. Vinohradníctvo má v celom Wachau niekoľkotisícročnú tradíciu. Vína tam pestovali už starí Kelti a o niečo neskôr Rimania.
Wachau je blízko
Dolnorakúske povodie Dunaja je z Bratislavy len na skok. Začína sa hneď za rakúsko-slovenskou hranicou. Podrobné informácie o ubytovaní, zaujímavostiach a rekreačných aktivitách v tomto regióne nájdeme na www.donau.com.
Autor: smeŽeny 18/2008