Keďže ľudia vo všeobecnosti milujú dramatické, ba až hororom zaváňajúce príbehy, povesť o krvavej grófke obletela celý svet. Prečo? „Alžbeta Báthoryová vraj vkladala niektorým dievčatám do genitálií rozžeravené železo, od čoho potom zomierali v hrozných mukách. Jej kočiš menom Peter, keď prichádzali z Ečedu, umučil na jej rozkaz dcéru vysokopostavenej osoby, ktorú pochovali pri ceste. Keď sa vracali z poslednej korunovácie, utýrala jedno dievča bodaním nožmi a pálením rozžeraveným železom“ – takto znie úryvok z knihy Jozefa Kočiša, kde zachytáva slová jedného z vyše tristo svedkov, ktorí vypovedali v roku 1610 pri vyšetrovaní zločinov Alžbety Báthoryovej, známej aj ako Krvavá grófka alebo Čachtická pani.
Moderná historiografia však už podobné fámy spochybňuje a je veľmi pravdepodobné, že v skutočnosti sa tieto ohavné činy nikdy nestali. Túto skutočnosť však už verejnosť pravdepodobne nikdy neuzná a Alžbeta Báthoryová tak zrejme navždy zostane známa ako krvilačná beštia. Na druhej strane je fakt, že bez vánku sa ani lístok nepohne. V obilnej jame na čachtickom panstve sa našlo osem dievčenských tiel. Podľa niektorých historikov môže byť dôvodom ich smrti mor, ktorý v tom období sužoval krajinu. Telá boli možno zahrabané preto, aby sa nešírila nákaza.
Ponúka sa aj ďalší zaujímavý názor. Na majetkoch Báthoryovej mohli vraj praktizovať jej služobníčky potraty. Či už s vedomím grófky, alebo za jej chrbtom. Tento úkon je riskantný ešte aj dnes, nieto ešte pred štyristo rokmi. Takže nejaké tie krvavé historky sa pravdepodobne skutočne odohrali.
Výhľad À la Hollywood
Z grófkinho sídla sa dnes zachovali už iba zrúcaniny. No v nádhernom prírodnom prostredí! Čachtický hrad je tak vďaka povestiam, ktorými je opradený a krásnemu výhľadu na okolie obľúbeným miestom výletov. Dnes tvoria zrúcaniny Čachtického hradu pozostatky horného, stredného a dolného hradu, pričom tam možno ešte aj dnes dobre rozoznať jednotlivé budovy.
Samotná zrúcanina je na výhodnom strategickom mieste, odkiaľ je nádherný výhľad na kilometre ďaleko. Konkrétne Malé Karpaty, kopanice Myjavskej pahorkatiny a Považský Inovec. Krásny výhľad z hradných múrov a špecifická silueta zrúcaniny zabezpečili tomuto hradu spolu s hradom Strečno a Spišským hradom úlohu v hollywoodskom filme Dračie srdce, ktorý už bol viac ráz uvedený aj v rôznych slovenských televíziách.
Čachtická zrúcanina je určite jednou z najkrajších na celom Slovensku. Na druhej strane treba pripomenúť, že hrad je vo vlastníctve obce Čachtice. Pravdepodobne aj preto chýbajú financie na jeho údržbu. A tak treba, žiaľ, povedať - hrad sa postupne rozpadá. Napriek tomu, že na rôznych miestach vidno snahu o konzerváciu muriva, súčasný stav je alarmujúci. To je až nepochopiteľné. Ak by mali podobnú pamiatku v ktoromkoľvek okolitom štáte, pravdepodobne by jej silueta trónila na titulných stránkach reklamných brožúr propagujúcich krásy a kultúru krajiny. V prípade Čachtického hradu nám však nezostáva nič iné, iba konštatovať: dávajte si pri obdivovaní toho, čo ešte úplne neschátralo, pozor pred úrazom! Hrad je totiž miestami na riadne strmom brale, kde medzi murivom a priepasťou nie sú ochranné bariéry.
História a príroda
Čachtický hrad vznikol už v prvej polovici 13. storočia a patril medzi vôbec prvé hrady, ktoré chránili západnú hranicu Uhorska. Medzi pánov hradu patrili aj Peter a Pongrác zo známeho rodu Hunt-Poznanovcov, istý čas patril aj Matúšovi Čákovi. Ide o typický hrad – pevnosť, ktorá pravdepodobne nikdy nebola prepychovým sídlom.
Dedina Čachtice
Na námestí, ktoré slúži ako východiskový bod pri ceste na hrad, sa nachádza pôvodne gotický kostol z rokov 1373 - 1390. Ten bol neskôr prestavaný do barokového štýlu. Podľa niektorých údajov je práve v tomto kostole pochovaná aj samotná Alžbeta Báthoryová, ktorá zomrela práve na Čachtickom hrade. Gotická je aj kaplnka zo začiatku 14. storočia na nádvorí kostola. V susedstve kostola v renovovanom Draškovičovom kaštieli z roku 1668 sa nachádza Mestské múzeum. Je otvorené od utorka do nedele od 9.30 do 16.30 hod.
Podľa svedectiev viacerých návštevníkov tam podávajú veľmi kvalitný výklad o dejinách hradu a obce. Na druhej strane v celých Čachticiach prakticky nedostať žiadne darčekové predmety alebo knihy, ktoré by bolo možné považovať za suvenír alebo pamiatku. Občerstviť sa môžete vo viacerých reštauráciách, ktoré sú priamo na námestí. Okrem histórie región ponúka aj zopár prírodných zaujímavostí. Za zmienku stojí napríklad Čachtická lesostep a Čachtická tiesňava a z dvanástich jaskýň v Čachtickom krase je najznámejšia Čachtická jaskyňa v Čachtickej doline.
Film o Bátoryčke
Film Juraja Jakubiska o Alžbete Báthoryovej sa natáčal na 13. hradoch a zámkoch v Česku a na Slovensku, z toho aj na samotnom Čachtickom hrade. Pretieklo v ňom až 150 litrov filmovej krvi a bude mať premiéru v júli.
Ako sa tam dostaneme
Najlepšie sa sem možno dostať z Nového Mesta nad Váhom, odkiaľ je to do dediny Čachtice iba pár kilometrov. Keďže do Nového Mesta vedie diaľnica, hrad je veľmi dobre prístupný zo širokého okolia, ba aj z neďalekej Moravy. Z námestia v Čachticiach môžete pokračovať na hrad pešo, čo je asi tri kilometre, alebo sa vyviezť autom na parkovisko, ktoré nájdete na lúke pod hradom. Odtiaľ je to už iba päť minút peši. Na slovenské pomery je príjemným prekvapením, že na parkovisku nikto nevyberá vstupné. Ak máte chuť na menšiu túru, na hrad sa dostanete aj prechádzkou do kopca z dediny Višňové, čo trvá asi 30 minút.
Autor: Jozef Terem, smeŽeny 16/2008, zdroj: www.dobrodruh.sk, www.wikipedia.org