Áno? Závidíme vám, pretože väčšina z nás patrí do 90-percentnej skupiny Slovákov, ktorá nevie správne poskytnúť prvú pomoc. Náš včasný a rýchly zásah môže pritom zachrániť 45 % ľudí v akútnom ohrození života. V takýchto vypätých situáciách však najčastejšie len zavoláme záchranku a zúfalo si obhrýzame nechty, či príde včas. A čo ak sa dostaneme do situácie, keď bude treba bojovať o prežitie blízkeho človeka? Budeme sa len nečinne prizerať, alebo sa naučíme, ako efektívne zakročiť?
Situácia 1: Zasiahol ju elektrický prúd
Dej: Z kúpeľne, kde si kamarátka fúka vlasy, počuť výkrik. Leží na zemi s fénom v ruke.
Čo radí lekár?
V prvom rade dajte pozor, aby prúd nezasiahol aj vás. Stúpnite si na nevodivú podložku, napríklad na plastový schodík, a pomocou drevenej násady od metly alebo pomocou uteráka opatrne vytiahnite fén zo zásuvky. V nijakom prípade sa pritom nedotýkajte mokrého tela vašej kamarátky alebo mokrých predmetov v kúpeľni. Ak si nie ste istá, či to zvládnete, vypnite elektrický prúd v celom byte.
Fén je von zo zásuvky? Postarajte sa o kamarátku. Ak je pri vedomí a komunikuje, všetko bude v poriadku. Pokiaľ nereaguje na meno ani na bolesť, ale dýcha, uložte ju do stabilizovanej polohy a dávajte na ňu pozor. Pokiaľ nedýcha, začnite s oživovaním - s masážou srdca a umelým dýchaním. V oboch prípadoch privolajte záchranku.
Situácia 2: Topí sa!
Dej: Malý syn, ktorý nevie plávať, nečakane spadne do bazéna. Kým sa ho podarí vytiahnuť, je v bezvedomí.
Čo radí lekár?
Ak ste dobrá plavkyňa, skočte za synom a čo najrýchlejšie sa ho snažte dostať z vody von. V opačnom prípade zavolajte niekoho, kto to urobí za vás.
Syn je v bezvedomí a nereaguje? Zistite, či dýcha, alebo nie. Ak dýcha, dajte ho do stabilizovanej polohy, ak nie, začnite s oživovaním. V oboch prípadoch privolajte záchranku.
Situácia 3: Porezala sa
Dej: Deti pri divokej naháňačke buchli dverami tak silno, že vysypané sklo prerezalo dcére zápästie a rana silno krváca.
Čo radí lekár?
Snažte sa krvácanie zastaviť. Ideálne je, ak máte doma lekárničku alebo autolekárničku. Vtedy ranu previažte sterilným obväzom. V opačnom prípade zaimprovizujte a krvácanie zastavte čistou vreckovkou, utierkou alebo inou tkaninou.
Intenzívne krvácanie, alebo poranené cievy v slabinách, či na krku, stlačte pomocou prstov priamo v rane, a takto vydržte až do príchodu záchranky.
Situácia 4: Predávkovalo sa liekmi
Dej: Batoľa ostalo chvíľu bez dozoru a zjedlo všetky lieky, ktoré ostali omylom ležať na kuchynskej linke.
Čo radí lekár?
U dieťaťa, ktoré zjedlo lieky, nezáleží na tom, či stratilo vedomie, alebo reaguje. Ihneď ho odvezte do nemocnice alebo zavolajte záchranku. Nikdy ho nenúťte, aby vracalo! Nie je vylúčené, že má utlmené obranné reflexy a mohlo by sa zadusiť. Do nemocnice zoberte aj zvyšky liekov alebo ich obaly.
Situácia 5: Dusí sa
Dej: Pri obede uviazol kolegyni kúsok jedla v krku, nemôže sa nadýchnuť, kašle a modrie.
Čo radí lekár?
Núťte kolegyňu do kašľa. Keď sa jej stav naďalej zhoršuje, ťažšie dýcha, má vystrašenú tvár a drží sa za krk, postavte sa za ňu, jednou rukou jej spredu podopierajte hrudník a druhou uloženou medzi lopatkami ju zároveň tlačte do predklonu. Celou silou ju udierajte plochou dlane medzi lopatky. Po každom piatom údere skontrolujte, či kúsok potravy „nevyskočil“.
Nič nepomáha a kolegyňa sa cíti čoraz horšie? Použite Heimlichov manéver. Objímte ju zozadu a zopnutými rukami, päsť jednej ruky vložte do dlane druhej, pritlačte spredu na brucho v oblasti tesne pod rebrami. Stláčajte opakovane a razantne smerom dozadu a hore. Ak dôjde k zastaveniu dýchania a kolegyňa upadne do bezvedomia, začnite s masážou srdca, umelým dýchaním a privolajte záchranku.
Čo sa musíme naučiť
stabilizovanú polohu
dýchanie z úst do úst
nepriamu masáž srdca
Tieto najdôležitejšie oživovacie techniky podrobne vysvetľuje každá seriózna kniha o prvej pomoci, napríklad kniha V ohrození života od Javiera Vedrella Covisa. Oveľa účinnejšie si ich však natrénujete na kurzoch prvej pomoci, ktoré ponúka všetkých 38 územných spolkov Slovenského Červeného kríža (www.cervenykriz.sk) a prevádzkovatelia záchranných zdravotných služieb, napríklad www.falck-zachranna.sk.
Dôležité telefónne čísla
Integrovaný záchranný systém: 112
Záchranná služba: 155, 16 155
Linka záchrany nadácie
Reťaz života: 0850 11 13 13
NTIC – Národné toxikologické informačné centrum: 02/ 54 77 41 66
Hasičská a záchranná služba: 150
Polícia: 158
K téme sa vyjadruoval: odborný zástupca Falck Záchranná, a.s., Jozef KarašAutor: Dana Haščáková, smeŽeny, 16/2008