Aké zloženie majú dnešné rúže?
Obsahujú látky, ktoré pery nielen skrášlia, ale aj vyživujú. „Väčšina rúžov má ochranný filter pred nepriaznivými vplyvmi. V bežných rúžoch sú zastúpené zložky hydratačné, zvláčňujúce a výživné, najmä vitamín A a E, kolagén alebo dnes veľmi obľúbené bambucké maslo,“ vysvetľuje vizážistka Jana Kučerová.
Ako má žena postupovať pri výbere správneho odtieňa rúžu?
„Rúž by mal zvýrazniť celkový typ ženy. Musí pôsobiť príjemne. Pri výbere si skúste niekoľko odtieňov na ruku a následne tie, ktoré vás najviac zaujali, na perách. Pozor, rúž vyzerá vždy inak na perách ako na ruke, či už ho skúšate na dlani, alebo na bruškách prstov,“ vysvetľuje Jana Kučerová.
Nosí sa ešte dnes kontúrovacia ceruzka?
Kontúrka stále plní svoju funkciu: zvýrazňuje kontúry pier a zabraňuje rozpíjaniu rúžu. Nesmie byť však výrazná. Najvhodnejší odtieň je rovnaký alebo mierne tmavší ako rúž. Ak máte pery pekne vytvarované, nepotrebujú korekciu, kontúrku môžete úplne vynechať.
Čo je pravdy na tom, že zrelým ženám nepristane lesk na pery a mali by nosiť matné rúže?
Záleží na type ženy. Naopak, jemná perleť v rúži môže celkovo rozžiariť a omladiť. Nevhodná pre zrelé ženy je trblietka, či už v rúži, alebo v lesku, pretože opticky zvýrazňuje vrásky.
Aký odtieň rúžu by nemal chýbať v kozmetickej taštičke každej ženy?
Vizážistka Jana Kučerová odporúča prirodzený rúž, ktorý zvýrazní prírodnú farbu pier v ružovohnedom alebo fialkovohnedom odtieni.
Z „rúžového“ sveta
Kúp si rúž a pomôž. Aj tak by sa dala nazvať kampaň kozmetickej značky MAC. Výťažok z predaja – do roku 2004 to bolo 40 miliónov dolárov – pomohol HIV infikovaným ľudom aj chorým na AIDS.
Pred štyrmi rokmi prišiel na trh rúž s obsahom zlata a hodvábu značky Kanebo.
Najpredávanejší rúž na pery je Red od Revlonu, ktorého sa od roku 1939 predalo viac ako 30 miliónov kusov.
V dvadsiatych rokoch sa nosil čierny rúž, v štyridsiatych rokoch silno fialový, v sedemdesiatych rokoch teplé odtiene, v 82. to bol silno ružový pink odtieň, v roku 2000 prišiel do módy takzvaný Nude Look s béžovými perami.
Kde bolo, tam bolo
Starí Egypťania, Gréci a Japonci si pery maľovali načerveno. Nepoužívali však rúž, ale zmes z vosku, rastlinnej farby a iných prísad.
Najstaršia masť na pery pochádza z roku 3500 p. n. l., našli ju pri vykopávkach v sumerskom meste Ur.
Kráľovná Nefertiti si prifarbovala pery vylúhovanou henou.
V období baroka nosili vládkyne v Európe silno červené pery, tak napríklad kráľovná Alžbeta I. sa ešte aj výrazne pudrovala a prifarbovala si líca.
Vtedajší rúž na pery sa vyrábal z roztlčeného alabastru a sadry, do ktorej sa primiešala farba. Vzniknutá pasta sa vytvarovala a nechala uschnúť na slnku, kým nestvrdla. Takýto rúž zo 17. storočia nebol veľmi praktický, a preto ženy viac uprednostňovali obyčajné pomády na pery.
Ruská cárovná Katarína Veľká používala v 18. storočí namiesto farby na pery jednoduchý trik: prikázala svojim slúžkam, aby sa jej na pery prisali a jemne ich pohryzkávali. Takto docielila, že boli pekne prekrvené a mali výraznú farbu.
Rok 1883 je dátumom narodenia rúžu na pery. Na svetovej výstave v Amsterdame predstavili 1. mája dvaja parížski parfumieristi červenú pomádu z jelenieho loja, ricínového oleja a včelieho vosku pod názvom Rhodopis-Serviteur.
Rúž však zďaleka nevyzeral ako to, čo používame dnes. Bol bez obalu a predával sa v hodvábnom papieri za hriešne drahé peniaze – v prepočte by dnes stál okolo 1600 korún. K červenému odtieňu neskôr pribudli farby ako čierna či zelená.
Vo svojich začiatkoch patril rúž iba do nižšej spoločnosti. Ženy z vyšších vrstiev takýto spôsob skrášľovania prenechali herečkám, prostitútkam a čarodejníčkam.
Kozmetická značka Guerlain začala vyrábať v roku 1910 rúže aj pre urodzenú skupinu ľudí.
V roku 1912 pomohli rozšíreniu rúžu medzi ženami sufražetky, ktoré mali počas pochodu cez New York namaľované pery načerveno ako symbol svojej sily.
O tri roky neskôr bol rúž – už v kovovom obale - vďaka firme Scovil Manufactoring Company of Connecticut dostupný aj pre obyčajné ženy.
Okolo roku 1920 sa rúž definitívne presadil na scéne. Bolo to pomocou herečiek z nemých filmov, ktoré udávali trend.
Časom pribúdali nové odtiene – Elsa Schiaparelli vynašla svetloružovú, ako aj fuksiovú, značka Revlon zase slávnu červenú. Helena Rubinstein priniesla prvý rúž s ochranným faktorom, neskôr vznikol vo Francúzsku prvý nestierateľný rúž.
V roku 1948 bola v Amerike vynájdená praktická vytáčacia mechanika obalu na rúž, akú používame dnes. V tom istom roku prišila na svet v Londýne prvá kontúrovacia ceruzka na pery.
O dva roky neskôr vyvinul Hazel Bishop moderný rúž, ktorý pozostával z lanolínovej bázy. Lanolín je vosk, ktorý sa získava z ovčej vlny.
Autor: smeŽeny 15/2008