Urobte z postieľky príjemné, útulné miesto, kde sa bude dieťatko dobre cítiť. Keď ho ukladáte k spánku, mali by ste mať pred sebou jediný cieľ – dosiahnuť, aby sa cítilo dobre. Ak sa vám to podarí, predídete aktivácii stresových hormónov v mozgu a dieťatko bude zaspávať s pocitom, že je milované a nič ho neohrozuje. Existujú spôsoby, ktoré vám pomôžu dosiahnuť tento cieľ, či sa už rozhodnete spať s dieťatkom, alebo ho uložíte do vlastnej postieľky.
Najlepší spôsob, ako to dosiahnuť, je upokojujúci, so železnou pravidelnosťou sa opakujúci rituál. Ľahnite si k nemu a vytvorte pokojnú atmosféru (vyvetraná izba, tlmené svetlá, obrázkové perinky), prečítajte mu rozprávku, zapnite upokojujúcu hudbu a podajte macka na spanie. Ak má dieťa pravidelný režim a všetku potrebnú starostlivosť a pozornosť počas dňa – vrátane čerstvého vzduchu, bláznenia, hier a spoločného učenia – malo by byť dostatočne unavené a do pol hodiny bez problémov zaspať.
Ak musíte svoje dieťa každý večer celé hodiny donekonečna ukladať a budí sa viackrát za noc, musíte si položiť zopár otázok. Kde robíte chybu? Ste vnútorne spokojná? Trápi ho niečo? Bojí sa nechať vás odísť? Nechávate ho často samé? Hrešíte ho neustále? Znervózňuje vás jeho prítomnosť? Neviete si poradiť s jeho výchovou? Kričí na vás alebo vám nadáva? Jedáva čokoládu a šumivé nápoje? Milá mamička, to sa musí zmeniť! Vo vašom záujme a predovšetkým v záujme dieťatka si prečítajte nasledujúce riadky.
Kvalitný, neprerušovaný hlboký spánok má obrovský vplyv na telesné a duševné zdravie vášho bábätka. Hodiny úzkeho telesného kontaktu, ktoré spolu počas dňa strávite, upevnia pocit medzi vami a napomôžu pocitu pripútania. Úzky telesný kontakt s mamičkou reguluje pozitívnym spôsobom systémy v tele bábätka. Tesná blízkosť matkinho tela je naprogramované prirodzené prostredie pre ľudské mláďa.
Napríklad keď malé dieťa priviniete na hruď, stane sa čosi úžasné. Ak je studené, teplota matkinho tela okamžite stúpne, aby ho ohriala. Ak je naopak prehriate, matkina teplota klesne a ochladí ho! Tento jav sa nazýva termálne synchrónia a dieťaťu ho nenahradí žiadna iná osoba. A je to len jeden z mnohých zázračných javov prírody.
Vaša prítomnosť ďalej reguluje: stupeň jeho vzrušenia (v pozitívnom smere), potrebnú telesnú teplotu, správnu rýchlosť metabolizmu, optimálnu hladinu hormónov a produkciu enzýmov v detskom organizme – tieto posilňujú pôsobenie protilátok a schopnosť brániť sa chorobám. Ovplyvňujete tiež pravidelný tep jeho srdca, správne dýchanie a vytvárajúci sa imunitný systém.
No nie je to zázrak? Opäť si pripomeňme dôležitú skutočnosť: existuje množstvo vedeckých dôkazov, ktoré potvrdzujú, že čím viac času a priameho telesného kontaktu matka svojmu dieťatku v detstve venuje, tým bude v dospelosti pokojnejšie, vyrovnanejšie, láskavejšie a samostatnejšie. Tento prírodou a stáročiami overený prístup zaručene zaberie a celkom určite nespôsobí v dospelosti nenapraviteľné škody.
Spracované podľa Margot Sunderland - Rodičovstvo je veda
Autor: Martina Biela