Aj vy patríte ku skupine ľudí, ktorej diagnostikovali alergiu na prach? V prvom rade budete musieť poopraviť svoje vnímanie o poruche vášho imunitného systému. Problém totiž nespočíva v prachu, ale malých, okom neviditeľných článkonožcoch, ktoré sú súčasťou prachu – roztočoch. „Ak sfúkneme usadený prach zo skrinky, vidíme ho v ovzduší. Tieto veľké čiastočky prachu však nie sú nebezpečné, nebývajú zdrojom alergie. Skôr iba dráždia na kašeľ.
Pravé nebezpečenstvo predstavujú najmenšie prachové častice, ktoré sa vznášajú v povetrí dlho potom, ako sa prach usadil. Sú nebezpečné aj preto, že ľahko prenikajú veľmi hlboko do pľúc,“ vysvetľuje alergiológ a imunológ Boris Hruškovič. Domáci či bytový prach obsahuje rozpadnuté telá roztočov a ich výkaly. Ak máme domácich miláčikov, súčasťou prachu môžu byť aj alergény mačiek, psov, škrečkov, perie vtákov. Jednoducho naši kamaráti produkujú čiastočky, ktoré sa stávajú súčasťou nášho ovzdušia a my ho následne vdychujeme, čo poniektorým z nás spôsobuje nemalé starosti. „Ak ste alergický na zviera, domáci prach bude pre vás zdrojom ťažkostí aj po tom, čo zvieratká dáte preč z bytu. Niekedy aj rok po ich odchode,“ objasňuje imunológ a alergiológ.
Treba s ňou zápasiť
Roztoče majú na svedomí viaceré alergické prejavy. Od bežnejšej nádchy, upchatého nosa až po zápal spojiviek, opuch očí, ekzémy a pri neliečení rýchlo prechádzajú do astmy. Tým, že sa roztoče nachádzajú v našich obydliach, alergiu môžeme pozorovať celý rok. „Zhoršiť sa môže vo vlhkejšom období a vo vykurovacej sezóne,“ upozorňuje alergiológ.
Naopak, roztoče nevyhľadávajú sucho a chlad. „Preto je vhodné spálňu ráno dôkladne vyvetrať, posteľ nechať odokrytú, aby sa vysušila od potu a vlhkosti, prípadne dať perinu vymrznúť, keďže mráz zabíja roztoče,“ ponúka príklad na uľahčenie života alergikom Hruškovič. Dodáva, že roztoče sa nevyskytujú v nadmorskej výške 1200 metrov nad morom. Čiže ten, kto je alergický na roztoče a presťahuje sa do hôr, zbaví sa ťažkostí.
V prípade, že sa v dohľadnom období nechystáte sťahovať do hôr, neostáva vám nič iné, ako s roztočmi bojovať. „Vetrajte tak často, ako je to možné. Za zváženie môže stáť použitie práčky vzduchu. Vhodné je kúpiť si špeciálne obliečky na posteľ, ktoré neprepustia roztoče. Pravidelne a často perte posteľnú bielizeň. Dbajte, aby vaša spálňa bola suchá. V žiadnom prípade v nej neskladujte zdroje vlhkosti, ako sú kvetiny, akvárium, sušiak na bielizeň.
Matrace, periny aj vankúše kupujte len zo špeciálnych syntetických materiálov. Ideálne je, ak sa perú najmenej na 60 stupňov Celzia a minimálne raz mesačne. Obliečky zo špeciálnych materiálov sú síce drahé, ale ak trpíte alergiami, na tomto vybavení nešetrite. Matrace raz za týždeň treba dôkladne povysávať. V byte alergika nemajú byť žiadne koberce, závesy. Na podlahy u alergika patrí linoleum, parkety alebo iná, vodou umývateľná podlahovina,“ vymenúva základné opatrenia vhodné pre alergikov.
Dôležitá liečba
Po základných opatreniach sa liečba začína antihistaminikami. Tie neliečia alergiu ani jej príčinu. Zamedzujú len bezprostrednému vzniku ťažkostí. Antihistaminiká majú pri pravidelnom a dlhodobom užívaní aj špeciálny protizápalový účinok. To, čo môže pacienta vyliečiť, ak sa liečba začne včas, je alergénová imunoterapia. Pacientovi sa podáva v presne stanovených dávkach alergén roztočov v injekčnej alebo v kvapkovej forme v priebehu viacerých rokov. Zabezpečí, že imunitný systém prestane reagovať na roztoče alergickým zápalom. S touto liečbou treba začať maximálne do troch rokov od začatia ťažkostí. Najlepšie výsledky sú, ak sa liečba začne už po roku problémov.
Autor: Lea Sobotová, smeŽeny, 14/2008