Platí nejaké pravidlo pri zariaďovaní interiéru, aby sme ho zbytočne neprepchali?
„Sadnime si do priestoru a pozrime sa naň nezúčastneným okom. S akým úspechom sme dokázali zladiť štýl, farebnosť jednotlivých zložiek v interiéri? Ak vidíme chybu, odstráňme ju,“ odporúča odborníčka. Niekedy stačí:
odstrániť nevhodné „pamiatky“ z vitrín,
nepodľahnúť túžbe všetko prezentovať,
zredukovať alebo naopak nahromadiť drobné predmety do tematických skupín,
nesnažiť sa zaplniť každé voľné miesto „niečím“,
prehodnotiť usporiadanie nábytku.
Zásadné zmeny vyžadujú zmenu maľovky, podlahoviny, pripadne nábytku. Vždy si musíme zvoliť cestu od jednoduchších zmien k zložitejším a lacnejších k finančne náročnejším.
Mnoho ľudí túži po trendových dizajnérskych interiéroch. Ako sa má človek dať nimi ovplyvniť?
„Pokiaľ niekto úprimne túži po dizajnérskom interiéri, musí v tomto prostredí aj vedieť žiť. Položiť použitý pohár od mlieka na stôl je tu neprípustné - to je ako nevhodne domaľovať umelecké dielo. V snahe stačiť módnym trendom však môžeme zabudnúť skutočne žiť a budeme sa zaoberať iba udržaním kroku s dobou. Vymeniť zariadenie bytu totiž nie je také jednoduché ako výmena šatníka - na toto by sme mali myslieť.
Ako zistíme, k akému štýlu inklinujeme?
Odvážnejší majú svoj názor vyhranený. Často sa však stáva, že na chyby prídu až pri užívaní bytu. Váhaví ľudia sa snažia vstrebať veľké množstvo názorov a nie vždy sa podarí zladiť ich do vlastných potrieb. Treba sa dopredu zamyslieť nad svojimi prioritami života, aktivitami, budúcnosťou. Ide o prvý krok. Už pri projektovaní priestorov sa treba zamýšľať nad využitím aj toho najnepodstatnejšieho kútika.
Odborníci často používajú výraz „vtlačiť pečať svojmu príbytku“ - čo tým myslia?
Ide o pravdivé vyjadrenie a veľmi dôležité pri tvorení vlastného domova. Hlavne v dnešnej, takej uniformnej dobe, kde sa chorobne kopíruje „susedova kuchyňa, alebo jeho plot“, a prenášajú sa, nevedomky, chyby len preto, že jeho názor sa zdá byť mienkotvorný. „Tu platí, že osobitá atmosféra interiéru je príjemnejšia a aj menšie chyby sú prijateľnejšie ako neosobný odkukaný gýč,“ vysvetľuje Preissová a upozorňuje, že zariadenie bytu prezradí nielen, či má majiteľ vkus, ale vypovedá o sile jeho osobnosti, o vzťahu k životu, či žije cez „kopirák“, zaradený v pelotóne, alebo vytvára originálne prvenstvá.
Musí byť celý byt zariadený v jednom štýle alebo môžu byť jednotlivé miestnosti rôzne?
Mix štýlov je odvážna vec a potrebuje odborné znalosti, ale keď sa podarí, výsledok je čarovný. Preissová odporúča menej skúseným držať sa podobnosti v exteriéri. Prispôsobiť farby a materiály, aby použitie nábytku z iných miestností, napríklad často používané stoličky a kreslá pri návštevách, pôsobilo prirodzene a harmonicky. To platí aj pre drobnosti, tie výrazne ovplyvňujú pocit z interiéru.
Ako pri zariaďovaní dosiahneme s malým rozpočtom veľké výsledky?
Najviac ušetríme, keď si dokonale rozmyslíme, čo chceme dosiahnuť. Nekonečné naprávanie chýb totiž stoji najviac. Netreba podľahnúť ponukám, bezhlavo nakupovať veci, ktoré sa nám nehodia. V novo zariaďovanom priestore pracujeme na zelenej lúke, zaujímavé sú práve minimalistické riešenia, ktoré dávajú možnosť na postupné dopĺňanie interiéru podľa potreby. Hlavnou zárukou skvelého výsledku s menším rozpočtom je vlastná invencia kreativity.
Môžeme pri zariaďovaní použiť zlaté módne pravidlá typu menej je viac, v jednoduchosti je krása, klasika nestarne, zlatá stredná cesta?
„Tieto pravidlá sa dajú preniesť aj do bytovej architektúry, pri ich dodržaní určite nič nepokazíme. Každá žena pozná z módy, že nie všetko jej pristane a nie vo všetkom sa cíti ako ryba vo vode. Tento poznatok musí použiť aj pri zariaďovaní - myslieť na priestor - čo znesie,“ vysvetľuje interiérová dizajnérka.
Existujú všeobecné chyby pri zariaďovaní, ktorým sa treba vyhnúť?
Hlavnou chybou, na ktorú sa nabaľujú samovoľne ďalšie, je živelnosť v rozhodovaní, neucelený názor na to, čo chcete dosiahnuť, nepremyslené detaily kolobehu dennodenného života. Preissová prezrádza jednoduchý recept: stačí privrieť oči a predstaviť si napríklad, kde a z čoho chceme piť čaj, kávu. Vtedy by mal byť výsledok dokonalý.