Keď sa ráno budíte celí „dolámaní“, s boľavým chrbtom, na vine môže byť nevhodný matrac. Keď je príliš malý alebo mäkký, neposkytne vašej chrbtici takú oporu, akú by potrebovala. „Najmä ľudia s deformáciami stavcov a platničiek by si mali dať pozor na kvalitu lôžka,“ upozorňuje ortopéd Michal Šteňo. „Žiaľ, tieto príznaky sa objavujú u väčšiny dospelej populácie. Rozhodne nejde len o problém starších ľudí. Prvé ťažkosti sa často vyskytujú už medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života.“ Ak sa chcete k vašej chrbtici správať čo najšetrnejšie, mali by ste jej dopriať počas spánku kvalitnú oporu. To znamená spať na tvrdšom, pevnejšom matraci, na ktorom sa chrbát neprehýba, takže počas spánku ostáva vo vodorovnej polohe. Nemali by na ňom byť priehlbiny, ktoré rokmi vznikajú preležaním. Špeciálne upravené ortopedické lôžko odporúča docent Šteňo len pacientom s ťažšími diagnózami, väčšinou vo vyššom veku.
Ako si vybrať?
V prípade, že ste sa rozhodli dopriať si nové matrace, možno sa vám bude ťažko orientovať v pretlaku ponuky, ktorá je momentálne na trhu. Medzi najnovšie hity patria výrobky z takzvanej lenivej peny. Tento materiál mäkne pri kontakte s telesným teplom, a tak sa prispôsobuje krivkám ľudského tela. Vďaka tomu, že sa len pomaly vracia do pôvodnej polohy, obmedzuje protitlak a zabraňuje preležaninám. Takýto typ matracov môže napríklad priniesť určitú úľavu, ak trpíme bolesťami krížov. Proti deformáciám sú odolné aj latexové matrace, ktoré sa vďaka takzvanej bodovej elasticite tiež výborne prispôsobujú ležiacemu telu. Sú vhodné aj pre alergikov. Vďaka tomu, že sú dostatočne priedušné, sú aj menej náchylné na plesne a baktérie. Donedávna patrili medzi najobľúbenejšie pružinové matrace, nové materiály a konštrukcie roštov im však postupne vyhradzujú skôr miesto na príležitostné spanie.
Pozor na vankúš
Ľudia, ktorí majú problémy s krčnou chrbticou, by si mali dávať pozor aj na správny výber vankúša. „Mal by byť nízky, ale pevný,“ radí docent Šteňo. „Dôležité je, aby mal krk dobrú oporu, krčná chrbtica by mala byť pri spánku vo vodorovnej polohe.“ Ideálne sú anatomicky tvarované vankúše, ktoré automaticky držia hlavu pri spaní v tej správnej výške. Ak sme krčnú chrbticu počas spánku nevhodne namáhali, môže sa stať, že po prebudení budeme v tejto oblasti nepríjemne stuhnutí. „Ako prvá pomoc pomáha pri takýchto stavoch suchý teplý vzduch, ktorý si môžeme fúkať na postihnuté miesto z fénu,“ radí Šteňo. „V nijakom prípade neodporúčam chrbticu násilne rozcvičovať alebo masírovať.“ Ak sa stav nezlepší, treba zájsť na odborné vyšetrenie k ortopédovi, ktorý naordinuje odbornú terapiu.
Ako rozoznáte ideálny matrac?
má šírku okolo 90 centimetrov
jeho dĺžka zodpovedá vašej výške + ďalších 20 centimetrov
je umiestnený približne 45 až 50 centimetrov nad zemou, z nižšieho lôžka by sa vám mohlo zle vstávať
poskytuje chrbtici dostatočne pevnú oporu, tak aby bol chrbát počas spánku vo vodorovnej polohe
nemali by byť na ňom preležaniny
nemal by byť starší ako desať rokov, taká je totiž priemerná životnosť bežných matracov
Autor: smeŽeny, 14/2008