Väčšina anjelikov a princezien v rozprávkach a mýtoch má svetlé vlasy. Evokujú dobrotu, nevinnosť. Možno je to farba zlata alebo slnka, ktorá robí svetlé vlasy také príťažlivé, pretože v antickom Grécku predstavovali slávu nesmrteľných a symbol bohatstva a blahobytu. „K blond vlasom väčšinou patrí jemný a nežný vzhľad.
Svetlé vlasy ženu odlíšia od ostatných žien a sú veľmi atraktívne pre mužov,“ hovorí prieskum firmy Beiersdorf. Nielen dnes, ale aj v čase vzniku filmu sa herečky jedna po druhej ukazovali na plátne s blond vlasmi – Marilyn Monroe, Grace Kelly, Marlene Dietrich, Brigitte Bardot, ale aj česká Nataša Gollová. Jednoducho, Hollywood vždy miloval blond.
Došlo to tak ďaleko, že v dvadsiatych rokoch vyrazili do ulíc ryšavé a tmavovlasé herečky s transparentmi: „Aj my máme všetko, čo majú blondínky!“ Onedlho na to, sa svet začal zabávať na vtipoch o hlúpych blondínkach. Len ťažko uveriť, že ich šírili muži. Pred pár rokmi nastal zvrat, film Pravá blondína s Reese Whiterspoon vrátil blondínkam ich česť aj neotrasiteľnú pozíciu.
Ideálny odtieň a správna starostlivosť
Podľa prieskumu Europanel 2004 iba 10 % žien má svetlé vlasy od narodenia. Zvyšných 30 % si vlasy odfarbuje. Najkrajšie blond vlasy žiaria a majú strieborný alebo zlatistý nádych. Problém blond vlasov tkvie v ich vzhľade – aby nevyzerali ako slama alebo cukrová vata, je potrebná dôkladná a pravidelná starostlivosť. Svetlé vlasy sú v porovnaní s inými jemnejšie, a preto oveľa viac náchylnejšie na poškodenie vplyvom slnečného žiarenia, morskej a chlórovanej vody, chladného a horúceho vzduchu.
Svetlé farbené alebo odfarbené vlasy sú ešte viac ohrozené UV žiarením, chemický zásah narušuje vnútornú aj vonkajšiu štruktúru vlasu. V minulosti naše mamy používali na lesk a jemné zosvetlenie blond vlasov odvar z harmančeka. Dnes býva práve harmanček najčastejšou zložkou výrobkov určených na starostlivosť o svetlé vlasy, ale aj výťažky zo slnečnicových semienok, grapefruitu, citrónu a veľmi dôležité výživné látky a UV filtre, ktoré vlasy posilnia, spevnia, hydratujú, zosvetlia a rozžiaria.
Blond vlasy v číslach 1867 – na svetovej výstave v Paríži predstavil v tomto roku britský lekárnik a francúzsky kaderník peroxid vodíka – H²O² ako prvý zosvetľovač vlasov na trhu.
11-tisíc rokov – v porovnaní s ostatnými kontinentmi má Európa najvyšší prirodzený výskyt blond vlasov. Najnovšie genetické výskumy tvrdia, že genetická mutácia blond vlasov sa v Európe datuje až 11-tisíc rokov dozadu, do doby ľadovej.
Dve percentá z celkovej populácie sveta predstavujú blondiaci. Najviac ľudí so svetlými vlasmi a modrými očami nájdeme na Islande.
2006 – kanadský antropológ Peter Frost publikoval v tomto roku vo svojej štúdií tézu, že blond vlasy sa na konci doby ľadovej vyvinuli vďaka sexuálnej selekcii. Severský vzhľad zabezpečoval žene so svetlými vlasmi a modrými očami výsostné postavenie medzi rivalkami v silnom boji o mužov, ktorých bolo podstatne menej ako žien.
Tridsať percent žien v Európe si farbí vlasy na blond a iba 10 % žien má svetlé vlasy od narodenia.
Autor: smeŽeny 13/2008