SME

Kraj nebezpečných útesov

Viete, ktorú oblasť si vybral za miesto svojho románu Pes baskervillský spisovateľ Arthur Conan Doyle? Alebo kde sa odohrávajú romantické filmové príbehy od Rosamundy Pilcherovej? Ide o anglický Cornwall...

V turistických sprievodcoch sa uvádza, ak chcete spoznať pôvodnú anglickú kultúru, vyberte sa na juhozápadný cíp Anglicka do Cornwallu. Do kraja útulných dediniek, kde sú ľudia oveľa „anglickejší“ ako vo veľkých multietnických metropolách. Juhozápadný výbežok Anglicka omývaný vlnami Atlantiku a teplým Golfským prúdom je považovaný za poslednú baštu keltskej kultúry na Britských ostrovoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Legenda o Artušovi
Keltský vplyv tu čiastočne pripomínajú zvláštne názvy, ktoré pôsobia v porovnaní so zvyškom krajiny akosi tajomne. Webburn, Widecombe, Moretonhampstead, Brent Tor, Tintagel... Za neraz krkolomnými slovami sa často skrývajú pôvabné rybárske dedinky, prístavy, pláže, rieky či skalnaté brehy. Navyše, práve tento kút Británie sa spája s legendárnym kráľom Artušom. Ten sa podľa povestí narodil práve na hrade Tintagel. Na strmých morských skalách sa tu dodnes zachovali zvyšky starého hradu a v ich blízkosti na turistov čaká rovnomenná rybárska dedinka.

SkryťVypnúť reklamu

Práve artušovská legenda sem láka tisíce turistov. Podľa povestí sa kráľ Uther Pendragon zamiloval do Yagraine, ženy cornwallského vojvodu Gorloisa. Čarodejník Merlin pričaroval zamilovanému Utherovi podobu samotného vojvodu. Takto zmenený kráľ sa vybral na hrad Tintagel, kde s Yagraine počali dieťa... Toto miesto je omývané vlnami Atlantiku a šľahané ostrými vetrami, kde na jar nad dedinou často visia oceľové mračná, cez ktoré občas presvitajú slnečné lúče. Zelená tráva býva v ostrom kontraste s hladinou oceánu. Pred malým kostolom zasväteným keltskému svätcovi sa naskytne veľmi pôsobivý pohľad na obrovskú skalu obklopenú morom, spojenú s pevninou iba úzkym strmým chodníkom. Všade vôkol sa popri strmých skalných útesoch ťahajú pozostatky starých múrov, ktoré vyvolávajú mystický pocit.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa archeológov bola skala osídlená už v 5. storočí a z čias, kam siaha legenda o Artušovi, sa zachovali kúsky keramiky, ktoré neboli objavené nikde inde na celých ostrovoch. Je tak skutočne možné, že tu v minulosti sídlil významný veľmož. Ruiny starého hradu však pochádzajú až z 13. storočia, keď sa brat kráľa Henricha III., Earl Richard z Cornwallu rozhodol na monumentálnej skale vybudovať pevnosť. Možno ho inšpirovali príbehy o Artušovi, keďže ide o strategicky bezvýznamné miesto.

Hradu nepriala ani matka príroda. Pevnosť nebola prakticky nikdy nepretržite obývaná a v dôsledku prudkých nárazových vetrov a soli sa čoskoro začala rozpadať. Zrúcanina na skale je nádherným miestom na výlet a tých približne päť libier, ktoré zaplatíte za vstupné, stojí celkom určite za zážitok. Pripomeňme, že pod skalou je slávna Merlinova jaskyňa, ktorá spája obidva zálivy skalného brala a pri odlive možno prejsť z jednej strany na druhú.

SkryťVypnúť reklamu

Národný park Dartmoor
Je najväčšou prírodnou rezerváciou v južnom Anglicku. Je typický roklinami, lesmi, močiarmi alebo rôznymi žulovými útvarmi z doby kamennej. Popri malých dedinkách sú typickými obyvateľmi tejto oblasti stáda oviec a koní. Čo sa týka samotných prírodných krás, návštevníkov zo Slovenska zvyknutých na úchvatnú prírodu Tatier, Oravy či Slovenského raja tu nemožno ničím prekvapiť. Aj najvyššie kopce dosahujú výšku približne 300 – 400 metrov nad morom.

Príťažlivosť Národného parku Dartmoor a vôbec celého Cornwallu je v atmosfére úzkych ciest, krčmičiek, malebných dedín s kamennými mostami a upravenými záhradami. Pravdepodobne najzachovalejší kamenný mostík si máte možnosť pozrieť pri dedinke Postbridge cez riečku East Dart. Srdcom Dartmooru je Dartmoor Forest, ktorý je centrom celej oblasti a práve tu je množstvo potokov a vrchov s roztrúsenými skalami ošľahaných vetrom a dažďom. Výhodou je aj skutočnosť, že na rozdiel od väčšiny Anglicka, okrem pozemkov v okolí domov a ciest je tu všade možné stanovať a pohybovať sa vo voľnej prírode. Pred dlhšou túrou však určite odporúčame podrobnú mapu, lebo v zvlnenej krajine bez dobrých záchytných bodov na obzore tu možno celkom ľahko zablúdiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obľúbeným miestom návštev je hrad Drogo, vypínajúci sa na kopci nad riekou Teigne. Táto trochu výstredná stavba bola dokončená v roku 1930 a jej objednávateľom bol potravinový magnát Julius Drewe. Ide vlastne o napodobeninu stredovekého hradu skríženú s vidieckym sídlom šľachticov. Hrad Drogo si môžete pozrieť aj zvnútra približne za 7,5 libry, pričom výstavná expozícia veľmi verne zachytáva dobové zariadenie interiéru od miestností pre sluhov až po súkromné spálne majiteľa.

Miesto z románu
Cornwall si za miesto deja svojho románu Hostinec Jamaica vybrala aj spisovateľka, Daphne du Maurier. Hostinec z 18. storočia dodnes funguje v chránenej oblasti zvanej Bodmin Moor. Dej sa odohráva v kraji plného nebezpečných útesov, roklín a zlosynov... Až na tých zlosynov nie sme ďaleko od reality. V skutočnosti práve miestni obyvatelia patria k tým srdečnejším v inak dosť odmeranom a chladnom Anglicku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Jozef Terem, smeŽeny 13/2008

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 451
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 590
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 365
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 296
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 567
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 253
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 510
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Kuskus je jednoduchý na prípravu.


a 1 ďalší 1
Hlivu môžete skombinovať s kyslou smotanou.

Trinásť nápadov na recepty z hlivy.


redakcia SME ženy

Nové číslo magazínu SME ženy je v predaji aj s darčekom.


redakcia SME ženy
Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


6
reklama
SkryťZatvoriť reklamu