Na ceste k dospelosti
Máme 12-ročnú dcérku. V žiadnom prípade sa nemôžem na ňu sťažovať, je poslušná, má dobré známky. Trápi ma však, že za posledného pol roka sa veľmi uzatvorila do seba. Všetko, o čo ju požiadam, vykoná akoby s určitou apatiou. Snažila som sa s ňou už viackrát rozprávať, ale nepomohlo to.
Margita Slaná, Bratislava
Vek, v ktorom sa nachádza vaša dcéra, je obdobím nástupu puberty. Mladí ľudia v tomto komplikovanom období prežívajú krízu, sami v sebe sa nevyznajú. Nastupuje u nich kritické myslenie a „ neuznávanie“ až pohŕdanie autoritami – rodičmi, učiteľmi. Cítia sa osamelo vo svete dospelých, ktorý považujú za nezodpovedný a nudný. Dospievajúci trpia často extrémnym pocitom samoty, uzatvárajú sa do seba. Zdá sa, že život v rodine im je ľahostajný, bývajú ľahko zraniteľní. Dievčatá často osamote uvažujú o svojej meniacej sa postave, váhe a celkovej zmene, zatvárajú sa samy do izby. Je dôležité, aby ste dcére nechali priestor na samostatnosť, ale na druhej strane jej poskytujte pocit istoty a bezpečia. Aspoň raz denne sa pokúste nadviazať s ňou rozhovor o veciach, ktoré ju zaujímajú – knihách, hudbe, televíznych programoch... Ak neprejaví záujem o dlhší rozhovor, nenúťte ju nasilu, ani jej nič nevyčítajte a citovo ju nevydierajte. Dospievajúci, aj keď sú uzavretí, alebo drzí, potrebujú mať doma istotu že sú milovaní, akceptovaní aj napriek svojmu správaniu.
Uvedomuje si svoje ego
Náš rozkošný dvaapolročný syn sa zrazu začal prejavovať veľmi agresívne. Bije deti, hryzie ich, ťahá za vlasy. Nechce im požičať hračky, zato ich hračky si berie suverénne. Tento stav trvá približne druhý mesiac. Čo máme robiť?
Ingrid Machová, Prievidza
Váš syn je v období, keď si začína uvedomovať svoje ego, buduje si sebavedomie. Často vyvádza dospelých z miery, keď okolo seba kope a hryzie. Je dôležité povedať mu, že „má právo sa hnevať“, ale jeho výbuchy hnevu nesmiete potláčať prudkými reakciami – krikom, bitkou. Agresivita je súčasťou ľudskej prirodzenosti. Vnútorná prudkosť dodáva dieťaťu energiu a motiváciu, ktoré sú dôležité na prekonávanie prekážok v živote. Podporuje úspech, ak zostáva v medziach, ktoré dieťa kontroluje. Úlohou výchovy nie je agresivitu úplne odstrániť, ale usmerniť ju.
Nereagujte nikdy násilím na násilie, údermi na údery, nekričte. Ak to budete robiť, dieťa to bude považovať za normálny spôsob komunikácie.
Nehovorte dieťaťu že je zlé, neposlušné. Predkladáte mu zlý obraz o sebe, a presvedčíte ho o skutočnosti, že ho za také považujete.
Keď sa začne správať agresívne, odveďte jeho pozornosť.
Ak dieťa aj naďalej vzdoruje, pošlite ho do jeho izbičky alebo do postieľky a vy si čítajte alebo sa venujte sebe. Robte to pokojne, bez emócií a kriku.
Hrajte sa spolu s dieťaťom, učíte ho tak zameriavať pozornosť, sústrediť sa a upokojiť. Tento stav môže trvať až do 5 rokov, keď dieťa psychicky dozrie.
Autor: pre smeŽeny odpovedala detská psychologička Gabriela Herényiová