Život je najväčší dar, aký môžeme dostať. Napriek tomu sa mnoho ľudí trápi, prežíva depresie, hnev či úzkosť, nikdy v sebe nenájdu vnútorný pokoj, veľkorysosť, súcit, láskavosť, nemajú silu ani odvahu dosahovať životné sny a ciele. Čo im v tom bráni?
Celé stáročia sa používali tradičné výchovné metódy bez toho, aby sa vedelo o ich dôsledkoch. Hoci nemôžeme deti ochrániť pred nepríjemnými skúsenosťami a zážitkami v dospelosti, je v našej moci pomôcť im tieto situácie zvládať. V mozgu, ktorý dostáva citlivú výchovu, vznikajú užitočné nervové spojenia. Ak rešpektujete city dieťaťa, vrátane výbuchov hnevu, zanecháte trvalé pozitívne stopy na obvodoch vyvíjajúceho sa mozgu.
Čo najviac času spoluPrvé tri roky sú pre budúcnosť každého dieťatka najdôležitejšie a ovplyvnia činnosť jeho mozgu na celý život. Dnes už vďaka snímkam mozgu bezpečne vieme, že matka má s dieťaťom tráviť čo najviac času do čo najvyššieho veku. Napríklad šimpanzie mláďa sa „vozí“ na starej opici do troch až ôsmich rokov, podľa toho, kedy ho vytlačí mladší súrodenec. V mnohých krajinách sveta matky dodnes nosia deti priviazané v uzlíku na chrbte po celý deň, čo sa prekvapivo ukázalo ako najprospešnejšie pre duševné i telesné zdravie a pokoj bábätka. Opäť nás napadne len jedno – príroda je múdra a vždy dobre vie, čo robí.
Vývoj mozgu a vnímanie sveta z pozície odvážnej, silnej osobnosti, ktorá sa v dospelosti vyhne závislostiam a spravidla dosahuje životné ciele, priamo závisí od vzácnych chvíľ strávených s matkou a najbližšími osobami. A tak dnes, keď už vieme, ako pomôcť svojim deťom stať sa priebojnými, inteligentnými a láskyplnými dospelými, môže nastať obrat k lepšiemu v rodine aj spoločnosti.
Rodičia nie sú kúzelníci. Nemôžu deťom zaručiť šťastný život ani ich ochrániť pred stratou či odmietnutím. Ale môžu ovplyvniť chemické reakcie v mozgu dieťaťa do tej miery, že jeho životný prístup a myšlienky budú zdravo sebavedomé a nie pokrivené deštruktívnou sebakritikou, zbytočným strachom či nízkym hodnotením seba samého.
Postarajte sa dieťatku o šťastnejší život
Systémy hnevu, strachu a stresu z odlúčenia od matky sa v mozgu bábätka nachádzajú už pri narodení, aby mu pomohli „kričať ako o život“, ak sa matka vzdiali, a tak prežiť. Racionálny mozog sa časom len dokončuje, preto do troch rokov veku dieťaťa riadi jeho správanie mozog emočný (citový). Správnou činnosťou mozgovej kôry – ktorú máte v moci aktivovať! – sa uvoľnia chemické látky proti úzkosti a dieťa sa opäť upokojí. Ak mu pomôžete správne zvládať silné city a výbuchy, množstvo buniek v jeho racionálnom mozgu začne vytvárať spojenia.
Stačí si uvedomiť, koľko mladých aj dospelých ľudí trpí depresiou, úzkostnými poruchami či agresivitou, aby sme pochopili, že ide o rozšírený problém. Ľudia, ktorí dobre zvládajú stres, si vedia vhodne zorganizovať prácu aj pod tlakom, zadeliť úlohy a rýchlo sa upokojiť po tom, čo sa situácia vyostrí, lebo majú rozvinuté účinné systémy regulácie. Sú to deti šťasteny, lebo ani bolestné životné skúsenosti ich nezlomia, vedia z nich časom načerpať múdrosť a nikdy nepodľahnú.
Uvedomte si, že máte úžasnú moc – môžete preventívne formovať mozog svojho dieťatka, aby kvalitne prežilo život a stalo sa silnou osobnosťou. Nemôžete ho ochrániť pred problémami, ktoré prinesie život, ale môžete ovplyvniť, ako na ne zareaguje.
Veľmi dobrým pomocníkom pri výchove vášho dieťaťa, ktorý vám poskytne rady ako zvládať rodičovstvo, môže byť aj kniha Rodičovstvo je veda od M. Sunderland, z ktorej budem čerpať. V blízkej budúcnosti sa môžete tešiť na pokračovanie tejto série.
Autor: Martina Biela