SME

Aby zuby nevypadávali

Ochorenie, ktoré je druhou najčastejšou príčinou straty zubov, trápi viac ako dve tretiny dospelých. Dá sa vôbec bojovať s paradentózou?

Asi by sme iba nechápavo krútili hlavou, keby nám niekto z blízkych začal tvrdiť, že jediné, čo mu drží „zuby pokope“, je zubný kameň. V prípade, že by mu ho dentista odstránil, zuby by mu určite vypadali. Veď vie, že má paradentózu. Aj s takýmito prípadmi sa stretávajú zubári vo svojich ambulanciách. Pritom za vznik paradentózy vo väčšine prípadov môže zanedbaná ústna hygiena. „Príčinou tohto ochorenia bývajú aj niektoré iné diagnózy - cukrovka, nádory, poruchy metabolizmu, hormonálna nerovnováha, ale aj dedičná dispozícia. Tieto príčiny sa môžu navzájom rôzne kombinovať. Ak sa chceme vyhnúť paradentóze, najlepšie je myslieť na prevenciu. Pacient by mal pochopiť, že ochranou chrupu šetrí svoj čas aj peniaze, a že tak predíde bolesti a strachu,“ upozorňuje dentistka Ľubica Miklánková.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zápalové zmeny
Paradentóza predstavuje v súčasnosti ochorenie, ktoré je druhou najčastejšou príčinou predčasnej straty zubov. „V praxi sa denne stretávame s pacientmi, ktorí trpia krvácaním z ďasien, zápachom z ústnej dutiny, nánosmi zubného kameňa a povlakov, kývavosťou zubov - teda rôznymi stupňami paradentózy. Ide o chronické ochorenie, ktoré postihuje viac ako sedemdesiat percent dospelej populácie,“ vysvetľuje Miklánková.

Paradentóza, paradentitída či parodonpatia sú odvodené od slova parodont. Pod pojmom parodont sa rozumie zubný fixačný aparát, čiže systém zakotvenia zuba v kosti. Parodonty sú vlastne zápalové ochorenia ďasna - vyvolané plakovými baktériami, ktoré ležia nad a pod okrajom ďasna. Postihujú a rozkladajú alveolárnu kosť a závesný aparát zuba. Prvotnými znakmi zápalovej zmeny ďasna, predchodcu tvorenia vačkov a odbúravania kosti, sú červené, opuchnuté a najmä ľahko krvácajúce oblasti sliznice. Častá je aj tvorba abscesov – hnisavých lôžok medzi zubom a ďasnom. Veľa pacientov pre ľahké krvácanie redukuje čistenie zubov. Práve tento strach z krvácania a následné nedodržiavanie pravidelnej ústnej hygieny je však živnou pôdou pre ďalší rozvoj paradentózy.

SkryťVypnúť reklamu

Ako na ňu
Sledovanie priestoru medzi ďasnom a zubami podáva údaje o hĺbke, lokalite a stupni zápalu. Pomocou röntgenových snímok je možné objasniť rozsah a druh kostnej atrofie – kostného úbytku. Ak lekár stanoví diagnózu, nasleduje liečba. V prvom rade sa musia odstrániť symptómy ochorenia, ako aj príčiny či všetky podporujúce faktory. Postihnutý sa musí aktívne zapájať do liečby aj dennou domácou starostlivosťou.

„Základom prevencie, ako aj liečby paradentózy je pravidelné odstraňovanie povlakov, ale najmä nánosov zubného kameňa. Stomatológovia a dentálne hygieničky na to používajú špeciálne nástroje alebo ultrazvukové, laserové prístroje. V nevyhnutných prípadoch lekár odstráni kyvácajúce zuby, pacient podstupuje uzdravenie chrupu s odstránením všetkých faktorov, ktoré by mohli poškodzovať parodont. V jednotlivých prípadoch sa musia odstrániť aj nevyhovujúce výplne, nevhodné fixné alebo snímacie náhrady.

SkryťVypnúť reklamu

Chirurgická liečba paradentózy spočíva v odstránení slizničných stien alebo anatomických defektov vytvorených paradentózou a vytvorením novej kosti a závesného aparátu zuba použitím aloplastických materiálov. Ide o nahradenie strateného tkaniva neživým umelým materiálom,“ vysvetľuje dentistka, ktorá dodáva, že chirurgické výkony môžu vykonávať iba stomatológovia so špecializáciou na paradentológiu.

Starostlivosť celý život
V ťažkých prípadoch sa na zníženie či zneškodnenie bakteriálneho pôvodcu v ústnej dutine môžu okrem nasadenia roztokov na vyplachovanie podávať aj antibiotiká. Ľahším formám sú nápomocné aj kvalitné zubné pasty, ktoré náš trh ponúka. Tieto formy zápalových ochorení, žiaľ, sprevádzajú postihnutých celý život. Nedajú sa jednorazovo odstrániť, dá sa však obmedziť ich rozsah. Na rozdiel od zubného kazu sa vracajúce alebo chronické ochorenie či pokračujúce odbúravanie tkaniva končí predčasnou stratou zuba.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Liečba je úspešná iba v prípade, ak sa dostatočne včas stanoví diagnóza s následnou terapiou. Pacient jednoducho musí podstúpiť už spomínané odstránenie mikroorganizmov spúšťajúcich zápal, obnovenie čistého, čo najhladšieho zuba, v jednotlivých prípadoch vylúčením chorého, napadnutého tkaniva. No najmä dostatočnou domácou starostlivosťou o ústnu hygienu. Aj preto paradentózu a rôzne druhy paradontov radíme k diagnózam, na úspešnej liečbe ktorých sa do veľkej miery podieľame samy. Tak prečo by sme mali podceňovať starostlivosť o naše zuby?

Čo prepláca poisťovňa
Každý pacient by mal absolvovať odbornú ústnu hygienu minimálne dvakrát za rok. Niektorí ľudia ju nutne musia podstúpiť častejšie. Zdravotné poisťovne čiastočne so spoluúčasťou poistenca preplácajú odstránenie zubného kameňa dvakrát za rok. Spoluúčasť poistenca, čiže to, čo hradíme priamo v ambulancii, je u každého stomatológa rôzna. Môže sa pohybovať od dvesto korún vyššie. Odstránenie zubného kameňa a povlakov vylučuje alebo výrazne znižuje opuch, začervenanie a krvácanie ďasna, čo sa klinicky prejavuje vytvorením pevnejšieho tkaniva a znížením kývavosti zubov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aká je správna ústna hygiena?
Zuby by sme si mali čistiť po každom jedle, prinajmenšom ráno po raňajkách a večer pred spaním. Čas čistenia by nemal byť kratší ako tri minúty. Po požití kyslých jedál a nápojov by sa malo s čistením zubov chvíľu počkať, pretože inak sa kyselinou napadnutý zub poškodí. Pred čistením sa najprv ústa raz silne vypláchnu vodou, aby sa odstránili čerstvé zvyšky jedla a zostatky z kyslých nápojov. Kefka sa nesmie pritláčať na zuby príliš silno, pretože inak sa môže poškodiť ďasno a zubné krčky. Ohnuté zubné kefky po týždni či dvojtýždennom používaní sú spoľahlivým znakom príliš vysokého tlaku. Najprv sa čistia všetky vonkajšie plochy zubov, začíname na hornej čeľusti vpravo vzadu, potom vpredu a vľavo vzadu. Následne sa rovnako postupuje pri spodnej čeľusti. Tak isto sa čistia aj vnútorné plochy zubov, ako posledné sa čistia žuvacie plochy. Zubné kefky s krátkou hlavou a malým, rovným štetinovým poľom sa najviac hodia na to, aby dosiahli ťažko dostupné miesta.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kefka by mala byť vyrobená zo štetín z umelej hmoty so zaoblenými koncami. Umelé štetiny sa dajú dobre zaoblovať a rýchlo schnú, čím sa zabraňuje osídleniu baktériami. Tvrdosť štetín by v žiadnom prípade nemala byť príliš veľká. Na mäkkom dentíne voľne ležiacich krčkov koreňov môže ľahko spôsobiť škody. Ďalšie „zlepšováky“ na zubných kefkách sa ako účinné zatiaľ neosvedčili. Naopak, pri čistení na ťažko dostupných miestach niekedy pôsobia skôr rušivo. Len tri percentá obyvateľstva pravidelne používa zubnú niť. Pritom je nenahraditeľnou pomôckou pri čistení medzizubných priestorov, ktoré nie sú pre zubnú kefku dostupné, a tvoria tridsať percent zubného povrchu. Preto by sa jej používanie malo stať pevnou súčasťou pravidelnej ústnej hygieny.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: Lea Sobotová, smeŽeny, 12/2008

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 969
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 898
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 712
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 833
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 789
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 648
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 011
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


20
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 767
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 406
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 224
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 299
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 15 274
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 359
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 064
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 842
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Tupou Ceruzou: Medvede
  3. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
reklama
SkryťZatvoriť reklamu