SME

Je EQ viac ako IQ?

Emocionálna inteligencia rozhoduje o tom, ako sa uplatníme v zamestnaní, či si založíme šťastnú rodinu a budeme v živote úspešní.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: FOTOLIA)

Dieťa, ktoré má v škole samé jednotky, ale nikto sa s ním cez prestávku nechce hrať, vyrastie pravdepodobne na experta, čo bude mať síce perfektné znalosti vo svojom odbore, nedokáže sa však s ľuďmi porozprávať o ich bežných každodenných starostiach. Tento fenomén si všimol koncom osemdesiatych rokov Peter Salovey z Yalskej univerzity a inšpiroval ho na vypracovanie takzvanej EQ teórie.

Podľa nej rozumové schopnosti, ako napríklad analytické a logické myslenie, ktoré spadajú pod klasické IQ, nezaručujú, že bude človek v živote úspešný a že ho bude okolie pozitívne prijímať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Na šťastný život potrebujete päť vlastností, tvrdí veda Čítajte 

Túto myšlienku o niečo neskôr rozvinul David Goleman vo svojej knihe EQ - emocionálna inteligencia, ktorá sa stala svetoznámym bestsellerom a zaujala riaditeľov a personálnych poradcov veľkých firiem na celom svete.

Od tejto chvíle sa už neposudzovali na prijímacích pohovoroch do zamestnania len odborné vedomosti a klasická inteligencia.

„Priemyselné a obchodné esá v Spojených štátoch a v západnej Európe prišli na to, že len vysoké IQ dobrého manažéra nerobí a že dokonca býva často opak pravdou, i keď, samozrejme, ideálna osobnosť má vyvážený pomer medzi IQ a EQ,“ tvrdí Eva Slobodobá z poradenskej spoločnosti Amrop Hever Slovakia.

„Niektoré prieskumy uvádzajú, že pri porovnaní hodnôt IQ s neskorším úspechom v kariére existuje závislosť len v 25 % prípadoch. Iné analýzy sa blížia až k takým extrémnym hodnotám ako 10 % či necelé 4 %.“

SkryťVypnúť reklamu

Vitajte na EQ testoch

Osoba s vysokým EQ má zdravé sebavedomie, dokáže zvládnuť svoje pocity a pocity iných ľudí, nájsť si pozitívnu motiváciu aj v situácii, ktorá nie je pre ňu na prvý pohľad priaznivá, a tak vyťažiť z minima maximum.

Okrem toho sa vie vcítiť do myslenia druhých a komunikovať s nimi aj o nepríjemných veciach tak, aby nikoho zbytočne nezraňovala. Inak povedané, má pozitívny vzťah nielen k sebe, ale aj k iným ľudom a cíti sa dobre v ich spoločnosti.

Dajú sa tieto osobnostné vlastnosti zmerať tak, ako sa meria klasické IQ? Psychológovia vyvinuli celý rad EQ testov, ktoré podobne ako klasické inteligenčné testy merajú výšku emocionálnej inteligencie. Využíva ich napríklad americké letectvo a vďaka tomu skvalitnilo výber kandidátov tak úspešne, že znížilo odpad počas výcviku a ušetrilo ročne viac ako tri milióny dolárov.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ivana Brutenič: Muža sa na pohovore nikto nespýta, či má deti Čítajte 

V niektorých iných odvetviach sa však meranie EQ ukázalo ako problematické. Najmä pri výbere vyšších manažérskych pozícií, do ktorých sa hlásia životom ostrieľaní kandidáti, sa často stáva, že ľudia zámerne o sebe zatajujú informácie, ktoré by mohli odhaliť ich skutočnú osobnosť. Na prijímacích pohovoroch hovoria o sebe to, čo predpokladajú, že by mali povedať, aby urobili dobrý dojem.

„Meranie EQ je oveľa nespoľahlivejšie ako meranie IQ,“ tvrdí psychologička Alexandra Putzová, ktorá sa vo svojej súkromnej praxi zaoberá personálnym poradenstvom. „Nikto napríklad nahlas nepovie, že sa hlási na vedúcu manažérsku pozíciu len preto, lebo si to želá jeho manželka, hoci v skutočnosti to môže byť tak.“

Personálni poradcovia už prišli na to, že kandidáti, ktorí chcú vyhrať konkurz na určitú pozíciu, často nehovoria pravdu. Preto sa niektorí viac ako na testy spoliehajú na vytváranie rôznych modelových situácií, aby ľudia nemali šancu blafovať. Napríklad budúcim manažérom na prijímacích pohovoroch odporujút až do chvíle, kým nenarazia na hranicu ich frustračnej tolerancie, čo je bod, keď už človek nedokáže zakrývať svoje city a prejaví svoje pravé ja.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako skrotiť city?

Ovládnuť city rozumom je v momente, keď vzniknú, skoro nemožné. Aj preto, že emočné centrá v našom mozgu vznikli skôr než centrá racionality. V krízových momentoch automaticky uprednostňujeme city pred rozumom. Napríklad v stave ohrozenia reagujeme útokom alebo útekom. V modernom svete, kde vzťahy fungujú podstatne zložitejšie ako v praveku, je to však často viac nevýhoda ako výhoda.

Podľa psychologičky Alexandry Putzovej sa nám môžu city vo chvíli, keď nám prerastú cez rozum, vypomstiť dvojakým spôsobom. „Buď vybuchneme, a tým poškodíme ľudí vo svojom okolí, alebo potlačíme svoje pocity dovnútra a poškodíme seba,“ varuje.

Prečítajte si tiež: Päť krokov k životu vo väčšej pohode Čítajte 

Potlačené emócie nám môžu podlomiť zdravie, často totiž spôsobujú rôzne psychosomatické ochorenia. Nekontrolované výbuchy zlosti nám zase škodia v medziľudských vzťahoch. Človek s vysokým EQ sa dokáže vyhnúť jednému aj druhému extrému.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vie totiž bleskovo spracovať situáciu tak, aby neškodil sebe ani druhým. Ak túto vlastnosť nemáte vrodenú, nie je to žiadna katastrofa. Našťastie, na rozdiel od výšky IQ, ktorá sa v priebehu života veľmi nemení, EQ sa dá rozvíjať bez ohľadu na vek prakticky stále.

Spoznaj sám seba

Základom zvyšovania EQ je sebapoznanie. „Skúste sa sama seba opýtať v momente, keď vás niečo vyvedie z rovnováhy: Prečo som naštvaná? Mám z niečoho strach?“ radí Alexandra Putzová a dodáva, že nie vždy je dobré uspokojiť sa s prvou, najjednoduchšou odpoveďou.

„Napríklad si poviete: Som naštvaná, lebo kolega urobil niečo zlé. V pátraní po pravej príčine by ste však mali ísť ďalej. Pýtať sa: Urobil niečo zlé. Fajn. Ale ako to súvisí so mnou? Prečo ma tak hnevá, že niečo pokazil? Namýšľam si, že to spravil naschvál, lebo nerešpektuje moje príkazy, alebo mi chce ublížiť?“

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Prečítajte si tiež: Chcete vedieť, čo si o vás ľudia myslia? Tu je návod, ako prijímať aj dávať kritiku Čítajte 

Najčastejšou príčinou konfliktov je fakt, že druhým ľudom pripisujeme motívy správania, ktoré v skutočnosti nemajú. Psychológovia radia nebrať reakcie druhých príliš osobne.

V skutočnosti má každý čo robiť sám so sebou, málokto má čas uvažovať o tom, ako nám môže úkladne ublížiť. Namiesto hľadania nepriateľských motívov by sme mali hľadať to, čo nás s druhými ľuďmi spája, nie to, čo nás rozdeľuje. Okrem toho je veľmi praktické nájsť si v živote spôsob, ako si vyventilovať negatívne emócie a nájsť stratenú rovnováhu.

„U niekoho zaberajú relaxačné techniky, iný sa lepšie vyventiluje pri športe. Niekto si púšťa na upokojenie hudbu alebo zájde do divadla. Neexistuje univerzálny spôsob, každý by mal hľadať to, čo vyhovuje práve jemu,“ vraví Alexandra Putzová.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokiaľ ide o pozitívnu motiváciu, a tá je tiež súčasťou EQ, dôležité je hľadať ju v činnostiach, ktoré nám prinášajú radosť. Každý človek sa hodí na niečo iné. V niektorej práci je dôležitá dynamika, v inej naopak stabilita, v ďalšej koncepčné myslenie alebo zmysel pre detail. Keď sa človek nájde v tom, čo mu sedí, dokáže zdolať aj tie najťažšie prekážky a posúvať pritom stále ďalej hranice svojich možností.

Svet inteligentných idiotov?

Napriek tomu, že sa dnes pripisuje čoraz väčší význam emocionálnej inteligencii, jej všeobecná úroveň paradoxne klesá.

Vo svete počítačov, keď deti odmalička trávia viac času pred monitorom ako v spoločnosti iných ľudí, vyrastá čoraz viac „inteligentných idiotov“, ktorí sa správajú v bežnom živote ako slony v porceláne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Podľa niektorých zdrojov bude ľudí s vyššou mierou EQ čoraz menej,“ upozorňuje Eva Slobodová. O to viac vyniknú tí, ktorí sa vedome rozhodnú na svojej emočnej inteligencii trochu popracovať.

"Zákazník má vždy pravdu"

Antónia Píšová, riaditeľka pobočky Tatrabanky

Potrebu rozvíjať svoje EQ som si uvedomila na manažérskych kurzoch, intuitívne som sa o to však snažila už skôr. V mojej brandži je totiž osobnostný vklad často dôležitejší ako odbornosť. Sama mám technické vzdelanie, odborné vedomosti, ktoré som potrebovala na prácu v banke, som sa naučila takpovediac „za pochodu“. Keby som však nebola dostatočne dobrým psychológom, ťažko by som uspela.

Mojím heslom je, že nech sa deje čokoľvek, zákazník má vždy pravdu, aj keď ju v skutočnosti nemá. To znamená, že ak príde do banky niekto, kto reaguje neprimerane len preto, lebo nevie, ako to u nás beží, je dôležité pochopiť ho a vysvetliť mu, ako veci reálne fungujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za najväčší úspech pokladám moment, keď klient, ktorý pôvodne prišiel ako nepriateľ, odchádza odo mňa ako priateľ. Niekedy ma to stojí veľa psychických síl, preto som zistila, že je dôležité dobíjať si správnym spôsobom energiu. Pritom mi pomáha najmä šport. Cvičím tae-bo, lyžujem, korčuľujem sa, aby som mala po náročnom pracovnom dni úplne čistú hlavu a mohla z nej vypustiť všetky prebytočné myšlienky.

Okrem toho mi pomáha odborná literatúra. Našťastie, v súčasnosti je už na trhu dosť kníh o vnútornej sile, o sile vedomia a podvedomia. Je dobré ju spoznať a vedieť využiť vo svoj prospech.

"Dávam si bobríka mlčania"

Darina Abrahámová, šéfdramaturgička Činohry Slovenského národného divadla

V divadle bežne pracujeme s emóciami, lebo sú pre nás dôležitou inšpiráciou. Výsledky našej práce sa nedajú vtesnať do nejakých štatistík a tabuliek, preto aj presvedčenie ľudí, ktorí u nás pracujú, o tom, čo je a čo nie je dobré, je vždy relatívne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V takomto prostredí sa vám ľahko môže stať, že niekto spochybní váš názor na základe svojho subjektívneho názoru a momentálnej nálady. Keď sa dostanem do takejto konfliktnej situácie, tak sa väčšinou stiahnem do seba, „dám si bobríka mlčania“ a snažím sa situáciu neriešiť horúcou hlavou.

Okolie okamžite vycíti, že niečo nie je v poriadku, keďže som od prírody spoločenský človek a správať sa odmerane ma vždy stojí veľa námahy. Ak sa mi náhodou stane, že nekontrolovane vybuchnem, tak o svojich pocitoch otvorene hovorím, aby ich druhá strana dokázala pochopiť. Nemyslím si, že je správne sa za svoje expresívne prejavy ospravedlňovať. Ak to robíte často, ľudia vás potom neberú vážne. Povedia si: Dnes síce kričí, ale zajtra sa ospravedlní. Pre mňa je dôležité mať s kolegami otvorené vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Napokon, v divadle, kde mnohí ľudia spolu pracujú celé desaťročia, takže sa cítia v dobrom i v zlom ako jedna veľká rodina, to ani inak nejde. Na druhej strane si myslím, že v prvom rade u seba treba stále niečo zlepšovať a meniť. Uvedomujem si to najmä, ak idem služobne niekam na takzvaný „bývalý Západ“ a dostanem sa do názorového konfliktu s niekým zo zahraničia.

Vtedy žasnem nad tým, akým uvoľneným spôsobom dokážu niektorí ľudia prezentovať aj kontroverzné názory bez akýchkoľvek negatívnych emócií a hystérií. My Slováci a Slovenky sa často cítime hneď, keď s nami niekto nesúhlasí, ohrození. Asi je to mentálny pozostatok našej minulosti, ktorá je v nás stále zakorenená.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 627
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 679
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 315
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 069
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 531
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 829
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 583
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 322
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
reklama
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 820
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 64 565
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 47 692
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 488
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 967
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 872
  7. Rado Surovka: Raši dostal padáka 15 080
  8. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 14 214
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťZatvoriť reklamu