SME

Z generácie na generáciu

Okrem výšky, farby vlasov či očí sme toho dostali do vienka od našich rodičov oveľa viac. Čo sa hovorí o dedičnosti a koľko je na týchto tvrdeniach pravdy?

Za anorexiu do istej miery môžu aj gény. Vedci v rámci výskumu pre americké ministerstvo zdravotníctva zistili, že šanca na ochorenie je dvanásťnásobne vyššia u ľudí, ktorí mali v rodine niekoho trpiaceho touto chorobou.

Anorexia je negatívnym fenoménom súčasnosti a mnohí pribúdajúce prípady pripisujú tlaku spoločnosti či médiám. S tým, že istú úlohu zohráva aj genetický fond, však možno súhlasiť. „Anorexiu možno zaradiť medzi ochorenia polygénneho typu, kde sa vplyv vrodených predpokladov pohybuje okolo desiatich percent. Nemožno to však vnímať tak, že anorexiu spôsobuje jeden gén, ale skôr súhrn rôznych rizikových genetických faktorov, ako aj vplyv prostredia či výchovy,“ objasňuje lekár Martin Genčík z Laboratória lekárskej genetiky Medgene.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obézni ľudia nemôžu za svoju nadváhu, predpokladá sa, že približne 40-percentný podiel majú na tom vrodené danosti.
Na obéznych ľudí sa často pozeráme ako na tých, ktorí si za svoju váhu môžu sami. Nie je to však celkom tak. Pri obezite zohrávajú úlohu nielen vonkajšie vplyvy, ale aj gény. „Obezita je témou sama osebe, pretože v podstate nikdy nebola problémom. No evolúcia prispôsobila genóm človeka tak, aby vedel čo najlepšie prežiť časy hladovania. Teraz, v časoch blahobytu, luxusu a plných obchodov, sa tento genotyp otáča proti nám a naše telo sa zariaďuje tak, ako keby malo zajtra prísť obdobie hladu. Preto je to čoraz väčší problém spoločnosti a pribúda nielen viac prípadov anorektických, ale aj obéznych detí,“ hovorí Genčík.

Ak chcem vedieť, aké ochorenie sa u mňa môže vyskytnúť, stačí zájsť na genetické vyšetrenie.
Môže to tak byť, genetickému vyšetreniu však zväčša predchádza takzvaná rodokmeňová analýza. „Je dobré poznať čo najviac svojich predkov, minimálne však dve alebo tri generácie. Práve táto analýza ukáže, o aký typ dedičnosti pri tom---ktorom ochorení ide, či z toho vyplýva nejaké riziko a či je potrebné a možné spraviť aj genetické vyšetrenie,“ vysvetľuje molekulárna genetička Martina Kukučková z Laboratória lekárskej genetiky Medgene. Ak sa nejaké ochorenie objavovalo v našej rodine už v niekoľkých generáciách, prirodzene, je aj u nás pravdepodobnosť výskytu vyššia. „Tieto ochorenia sa nazývajú aj dominantnými. Oproti nim existujú recesívne ochorenia, ktoré sa nevyskytujú pravidelne, ale rodič môže byť zdravým prenášačom mutácie,“ hovorí Martina Kukučková. Pri niektorých ochoreniach svoju úlohu zohráva aj pohlavie. Napríklad pri chorobách, ktoré sú viazané na X-chromozómy, je väčšie riziko pre chlapcov v porovnaní s dievčatami, ktoré môžu byť zdravými prenášačkami mutácie. Existujú aj takzvané mitochondriálne dedičné ochorenia, ktoré sa prenášajú výlučne od matky prostredníctvom mitochondriálnej DNA.

SkryťVypnúť reklamu

Na infarkte má podiel iba spôsob, akým žijem, zlá životospráva, stres.
Áno, všetky tieto faktory zohrávajú úlohu, no nie sú jedinými, ktoré môžu infarkt spôsobiť. Niekto sa môže po celý život ideálne stravovať, venovať sa športom, napriek tomu sa uňho infarkt dostaví, pretože na tom majú svoj podiel aj gény. „Samozrejme, ako vo väčšine prípadov, existujú aj čisto genetické formy týchto ochorení, ale tie sú zriedkavejšie. Väčšinou sú to multifaktoriálne ochorenia, pri ktorých platí, čím viac chorých v rodine, tým väčšie riziko aj pre deti, ale nedá sa to presne vyčísliť,“ hovorí genetička.

Alkoholizmus je dedičný.
Áno, do istej miery, keďže ide o multifaktoriálne ochorenie. Geneticky podmienené je to, akým spôsobom dokáže náš organizmus alkohol spracovať. „Napríklad Číňania a Eskimáci majú geneticky danú ochranu, keďže ich metabolický systém alkohol neodbúrava dobre, respektíve vôbec, a neznesú ho ani v malých množstvách,“ hovorí Martin Genčík.

SkryťVypnúť reklamu

Genetika ide dopredu míľovými krokmi a o niekoľko rokov klasickú medicínu nahradí medicína personalizovaná.
S veľkou pravdepodobnosťou sa to dá predpokladať. „Minulý rok vedci „prečítali“ kompletný genóm, teda súbor génov, ktorý tvorí dvojitú špirálu DNA, dvoch jednotlivcov. Už teraz majú túto komerčnú službu v ponuke rôzne firmy. V priebehu desaťročia sa pripravujeme na obdobie, keď budeme mať kompletné genetické informácie o jednotlivcoch a budeme s tým musieť vedieť narábať. Takisto bude vznikať takzvaná persona-lizovaná medicína, teda obrazne povedané ušitá každému na mieru, keď sa terapia bude prispôsobovať ochoreniu podľa nášho genotypu,“ uvádza Genčík.

Na testy otcovstva sú potrebné vzorky oboch rodičov a dieťaťa.
Nie je to celkom pravda. Nevyhnutné sú vzorky, ktorými sú stery ústnej sliznice, od otca a dieťaťa. „Hoci je pre štatistiku lepšie, ak je testovaná aj matka, nie je to nutné. Percentuálna spoľahlivosť pri potvrdení otcovstva je takmer stopercentná (respektíve 99,999 %), vylúčenie otcovstva je vždy úplne stopercentné,“ uvádza Martina Kukučková, ktorá potvrdzuje, že v posledných rokoch pribúdajú žiadosti o vykonanie testov. „Na testy otcovstva nie sú potrebné odporúčania lekára. No, samozrejme, je potrebné rozlišovať a zohľadňovať rôzne situácie, respektíve kto chce koho testovať a či má na to vôbec nárok. My však nie sme zodpovední za všetky dôsledky, ktoré z toho vyplynú. Zodpovednosť za ne si musia prevziať klienti.“ Výsledky sú štandardne k dispozícii za päť až sedem pracovných dní, na požiadavku je možné mať výsledok do dvadsiatich štyroch hodín. Všetky náklady si hradia klienti sami, keďže ide o privátnu záležitosť. Cena testu otcovstva pri testovaní otca a dieťaťa, respektíve otca, dieťaťa a matky sa pohybuje okolo osemtisíc korún.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak sa v našej rodine vyskytlo dedičné ochorenie, s najväčšou pravdepodobnosťou ho budem mať aj ja.
Svoje zdravie máme do veľkej miery vo vlastných rukách. Vplýva naň naša životospráva, typ zamestnania či čas, ktorý si vieme vyhradiť na šport či oddych. Ak je však reč o dedičných chorobách, tie ovplyvniť celkom nemôžeme, pretože tu zohrávajú úlohu gény našich predkov. Keď sa napríklad dozvieme, že v našej rodine sa vyskytla rakovina, vyplaší nás to celkom oprávnene. Mali by sme však vedieť, že to automaticky neznamená, že sa táto choroba prejaví aj u nás. „Väčšina typov rakoviny patrí medzi genetické ochorenia zo skupiny polygénnych, respektíve multifaktoriálnych, keď je za jedno ochorenie zodpovedných viacero génov, ale na ich vznik má vplyv takisto prostredie či iné faktory. Do tejto skupiny patrí napríklad aj cukrovka, reuma či srdcovocievne ochorenia. Druhou skupinou sú takzvané monogénne ochorenia, ktoré sú charakteristické tým, že ich spôsobuje mutácia iba v jednom géne,“ vysvetľuje. Monogénnych chorôb je približne štyritisíc a sú veľmi zriedkavé, ich výskyt sa ráta často len jedna ku stotisíc, pričom vonkajšie vplyvy alebo životný štýl do nich iba obmedzene zasahujú. Medzi najznámejšie monogénne choroby patria svalová dystrofia, dôležitá časť psychic-kých retardácií či cystická fybróza.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Autor: smeŽeny, 10/2008

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 017
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 852
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 233
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 439
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 057
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 639
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 224
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Simona Mištíková

Riaditeľka PR agentúry a lektorka soft skills.


Veľkonočné tradície majú mnoho podôb.


Pavol Juračka
Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


29
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 035
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 178
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 42 746
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 943
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 128
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 17 728
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 589
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
reklama
SkryťZatvoriť reklamu