Aj keď máme pubertu už dávno za sebou, objavujeme na tvári pupienky a akné.
Akné, nech to znie akokoľvek neuveriteľne, trápi aj dospelých. Dokonca s pribúdajúcim vekom nám dáva poriadne zabrať. Zatiaľ čo v puberte, teda zhruba vo veku od dvanástich do dvadsaťjeden rokov je bežné, vo vyššom veku ho nečakáme, a preto dokáže skomplikovať život. Prečo nás sprevádza aj v dospelosti? Nie je totiž akné ako akné. „Akné je najčastejším kožným ochorením. Zvyčajne začína ustupovať okolo 20. roku života. Skutočná príčina u dospelých nie je vždy presne známa, dôležité je posudzovať každý prípad jednotlivo. Ak patríte medzi tých, čo v puberte akné nemali, a teraz vo vyššom veku sa náhle objavilo, mali by ste rozhodne vyhľadať špecialistu, za problémom totiž môže byť aj iná vnútorná choroba,“ hovorí dermatologička Mária Petrášová.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Ženy sú viac postihnuté
Akné sa v dospelosti prejavuje u päť percent žien a to bez ohľadu na výskyt prejavov v období dospievania. U dospelých žien nemusí byť tvorba zápalových prejavov sprevádzaná zvýšenou tvorbou mazu alebo väčším množstvom komedónov (uhrov). „Prejavy sú skôr v podobe tuhších zápalových uzlíkov uložených hlbšie v pokožke. Väčšinou sa akné zhoršuje v predmenštruačnom období. Výsledky hormonálnych vyšetrení sú vo väčšine prípadov v norme, ale asi u polovice postihnutých žien vykazujú drobné odlišnosti hladiny mužských pohlavných hormónov - testosterónu. Obézne ženy majú častejšie prejavy akné spolu s vypadávaním vlasov a zvýšeným ochlpením,“ vysvetľuje Petrášová.
Ako zasiahnuť
Likvidovať zápalové prejavy na pokožke by sme určite nemali doma. Táto pleť potrebuje odbornú pomoc. Kozmetička dokáže vyčistiť pórovitú pleť pomocou jemného peelingu (maximálne 20-percentného). Vyššie peelingové koncentrácie aplikuje dermatológ. Odborníčka varuje pred nesprávnym ošetrovaním, ktoré môže viesť ku komplikáciám, ako sú jazvičky, pigmenty, fľaky, rozšírené cievky. Takéto nedokonalosti môžu pretrvávať na pleti roky, aj keď zápalové prejavy už dávno odzneli.
Domáca starostlivosť
Pri pokožke s akné je nevyhnutné čistenie pleti dvakrát do dňa – ráno a večer s pH neutrálnou kozmetikou určenou pre nečistú pokožku. Častejšie čistenie môže pleť vysušiť. Bežná starostlivosť v domácom prostredí pozostáva z pleťovej vody, pleťového mlieka alebo peny či gélu. Ak to stav pleti dovolí, môžeme doma použiť jemný peeling a potom si naniesť antiaknózny krém, alebo antiaknóznu vodičku (na začiatku liečby to môže byť aj antibakteriálny roztok, ten ale nie je potrebné používať dlhšie ako 10 dní, pretože vznikne rezistencia – odolnosť mikróbov na tento preparát).
Odborná pomoc
Stáva sa, že akné dospelých žien nedostatočne reaguje na vonkajšiu liečbu. Ak sú zápalové prejavy výrazné, lokálnu starostlivosť je potrebné podporiť celkovou antibiotickou liečbou aspoň na 14 dní. Po ustúpení zápalových prejavov je možné v zimných mesiacoch podstúpiť u dermatologičky peeling alebo laserové ošetrenie pokožky, ktoré pomôže zlikvidovať vedľajšie zmeny po akné, ako sú jazvy, pozápalové pigmentácie, rozšírené cievky po agresívnych vysušovacích kúrach. Po vyliečení zápalu na pokožke môžeme začať postupne tvár premasťovať– zo začiatku iba na bokoch s vynechaním stredu tváre a brady. Postupne môžeme pridávať krém na celú tvár. Petrášová upozorňuje, že v prípade neúspešnej liečby akné pomocou antibiotík je možné akné liečiť špeciálnymi liekmi, ktoré sú však silné a majú viacero nežiaducich účinkov. Najúčinnejšou kombináciou v boji proti akné je skĺbenie vhodnej stravy, kozmetických prípravkov, lokálnej antiaknóznej liečby a v prípade potreby aj celkovej antiaknóznej liečby.
V akom štádiu akné je vaša pleť?
Prvý stupeň - acne comedonica – na pokožke sa objavujú len uhry bez zápalových prejavov. Takýto stav môžete zvládnuť domácou starostlivosťou, alebo za pomoci kozmetičky a s vhodným výberom antiaknóznej kozmetiky v kombinácii s jemným čistením pleti.
Druhý stupeň - acne papulopustulosa - ide o zápalové prejavy (zapálené pupienky), keď je už vhodná odborná starostlivosť.
Tretí stupeň - acne conglobata - je výrazné akné, ktoré sa často hojí jazvami a taktiež si vyžaduje návšteva u dermatológa.
Zvláštna forma - acne excoriata - vzniká opakovaným vytláčaním vyrážok, ktoré sa pomaly hoja a ostávajú po nich jazvy.
Čoho sa vyvarovať
Používaním niektorých kozmetických prípravkov, ako sú pleťové mlieka, krémy, prípravky proti opaľovaniu, mejkapy či mydlá, ktoré nie sú určené pre pleť postihnutú s akné, môžu pupienky zhoršovať, poprípade vyvolať takzvané kozmetické akné, čo je reakcia na prípravky. Príčinou vzniku akné v strednom veku môžu byť aj regeneračné, liftingové nočné krémy, ktoré sú väčšinou mastnejšie. Kakao, čokoláda, keksíky, cukríky a oriešky menia konzistenciu tukov v pokožke v prospech mikróbov, ktoré sú zodpovedné za zápalové prejavy na pokožke. Preto sa odporúča obmedziť ich alebo úplne vylúčiť. Väčšina kozmetických prípravkov v Európe nie je testovaná na komedogenitu, teda schopnosť niektorých zložiek kozmetických prípravkov podporiť tvorbu uhrov a akné. Preto je nevyhnutné používať na aknóznu pokožku výhradne kozmetiku určenú pre takýto typ pleti alebo výrobky, na ktorých je napísané nekomedogénne.
Autor: smeŽeny 10/2008