Malé batoľa je uchvátené chôdzou a novými schopnosťami, ako sú štípanie, hryzenie či kvákanie. Trochu hovorí, viac rozumie a komunikuje najčastejšie gestami. Roztomilé, šťastné, zvedavé a neposedné, žije prítomným okamihom. Pochoduje celý deň sem a tam a myslí si „ja to dokážem! to je príma! si tu blízko, mami?“. Naučme sa hovoriť s ním tak, aby nám rozumelo. Môže to byť solídny začiatok na dlhej ceste výchovy.
Najlepší spôsob, ako hovoriť s rozrušeným človekom, je tento: skôr, než poviete, čo si myslíte vy, zopakujte láskavým tónom, čo povedal on. Pokiaľ preskočíte tento dôležitý úvod, váš maličký priateľ v zlosti možno ani nebude schopný vás počúvať. Veď ani dospelý v hneve často „nevidí a nepočuje“. Navyše je pre dieťa do troch rokov v podstate nemožné rozumne uvažovať – ľavá hemisféra mozgu zodpovedná za organizovanú činnosť ešte nie je vyvinutá. Viete si predstaviť, že by vám rozzúrené batoľa odpovedalo „No áno, vlastne máš pravdu!“? Neočakávajte, že bude rozumné a prístupné kompromisom – to v zlosti nedokáže často ani dospelý.
Nám sa doma osvedčilo chytiť za obe rúčky, pozrieť do očí a keď zachytíte pohľad, verne opakovať zvuk, čo vydáva vaše dieťa. Krátkymi vetami, viackrát za sebou, dôrazne a s jeho gestikuláciou. Toto pravidlo porušujem jedine vtedy, ak sa moje dieťa chystá ublížiť sebe alebo iným. Tam platí dôrazný tón a krátko, prísne „Nie! Biť sa nesmieš!“ plus zamračená tvár a zdvihnutý ukazovák. Niečo ako zavrčanie starého tigra na neposlušné mláďa. Pochopí okamžite, uvidíte sami. No musíte byť dôslední. Nikdy za žiadnu cenu nedovoľte dieťaťu, aby niekoho udrelo či urážalo, ničilo cudzie hračky alebo nábytok, vbehlo bezradným vodičom do cesty atď. Jednak to je vaša vizitka, jednak sa to nakoniec aj tak obráti proti vám. Opodstatnené hranice stanovte pevne a naučte svoje dieťa, že je prísne zakázané ich prekračovať. Je to vaša povinnosť. Vy, ako dospelý, ste totiž za jeho činy zodpovedný.
Základných nástrojov láskyplného vzťahu je podľa H. Karpa šesť:
Neustále preukazovanie ÚCTY, ktorá je hneď po láske tým najdôležitejším, čo dieťa od vás potrebuje.
POCHVALOU jemne a nenápadne nasmerujete dieťa vždy tam, kde ho chcete mať, a síce k lepšiemu správaniu
Podporujte TRPEZLIVOSŤ, jeho aj svoju
ODMENA je najlepším mazadlom na kolesá spolupráce – tým sa ale nemyslia sladkosti ani hračky, stačí malá papierová hviezdička na chladničke či vetičky typu „krásne si tie hračky uložila do krabice“
BOČNÉ VRÁTKA sa stanú vaším najmilším pomocníkom – predstierajte rozhovor s mackom alebo imaginárnou rozprávkovou postavičkou cez telefón, hovorte vždy stíšeným hlasom a nedívajte sa pritom na dieťa: „Počúvaj zajko, Jožko dnes prvý raz odniesol plienku do koša!“ alebo „Taká som pyšná na Marienku, Macko Pú, predstav si, že už papká úplne sama!“
Častými rozmanitými hrami s vaším batoliatkom, vhodnými pre jeho vek (skrývačka, naháňačka, hojdačka, lopta, piesok, voda, masáže, riekanky, knižky, kreslenie, divadielko, hudba atď.) neustále posilňujete jeho DÔVERU v seba a v okolitý svet, čas venovaný vášmu dieťaťu sa vám bohato vráti.
Autor: Martina Biela