Viete, ktoré potraviny sú považované za 100 najdôležitejších potravín? Prinášame výber len malej časti zoznamu najlepších potravín, ktoré nájdete spolu s radami pre zdravý životný štýl, v knihe 100 najdôležitejších potravín od Dr. Siegfrieda Schletta.
Ananás
Toto tropické ovocie sa vám, okrem iných vynikajúcich vlastností, ktoré prospievajú vášmu zdraviu, dokáže postarať o dobrú náladu.
Účinné látky
Ananás má vysoký obsah vody a cukru, nevykazuje takmer žiadne bielkoviny a tuky a v porovnaní s inými druhmi ovocia má priemerný podiel vlákniny. Obsahuje množstvo vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov ako napr. železo, meď, zinok a jód.
Ananás je rýchlym dodávateľom veľkého množstva energie kvôli svojmu vysokému obsahu cukru. Vitamín C, obsiahnutý v ananáse spolu so zinkom podporuje imunitný systém.
StručneČerstvý ananás pred obedom alebo večerou jemne a prirodzenou cestou uvoľňuje zápchu a zmierňuje plynatosť.
Ananásová šťava chladí a zriedená s vodou je ideálnm nápojom pri horúčke – šťavu však odporúčame iba vtedy, ak vami nelomcuje zimnica.
Nie celkom vyzretý ananás obsahuje veľa ovocných štiav, ktoré môžu spôsobiť pálenie v ústnych kútikoch, napadnúť zuby a u citlivých ľudí podráždiť sliznicu žalúdka.
Broskyňa
Toto šťavnaté ovocie podporuje chuť do jedla, vylučuje vodu s organizmu, a týmodbremeňujú srdce, krvný obeh a obličky.
Účinné látky
Majú veľmi nízky obsah sacharidov a tým aj menej joulov. Z radu kôstkovín obsahujú najviac železa.
Veľmi priaznivý pomer sodíka a draslíka povzbudzuje prácu obličiek. Zinok obsiahnutý v broskyniach (ale aj v nektárinkách) sa zúčastňuje na najrôznejších procesoch látkovej premeny v organizme, jeho nedostatok spôsobuje napríklad neúplné odbúravanie alkoholu z krvi.
Ak náhodou máte broskyňu, alebo nektárinku na niektorom mieste nahnitú, mali by ste ju celú vyhodiť. V takomto prípade je broskyňa zväčša napadnutá plesňou, ktorej jedovatá látka patulín môže byť prítomná v celom plode.
Baklažán
Baklažán by sa nemal skladovať na veľmi studenom mieste. Pred pečením alebo grilovaním odporúčame plody narezané na plátky osoliť, nechať niekoľko minút odležať, potom papierovou utierkou osušiť.
Sú ideálnou diabetickou stravou, pretože neobsahujú takmer nijaké sacharidy, no o to majú viac vlákniny – to je ideálna kombinácia, aby sa udržala v norme hladina cukru v krvi
Rada
V indickej prírodnej medicíne sa považuje baklažán za krvotvorný, odvodňujúci a protizápalový prostriedok, najmä v črevách. Údajne pomáha aj pri chronických ochoreniach dýchacích ciest a pri reume.
Cícer
Cicer je hodnotným dodávateľom živín, mimoriadne bohatým na bielkoviny. Môžeme ho nájsť hlavne v orientálnej kuchyni, ale čoraz viac si aj v našich zemepisných šírkach získava svojich priaznivcov.
Cícer je strukovina, ktorá najmenej vyvoláva plynatosť, preto je vhodná pre všetkých, ktorých trápi citlivý žalúdok. Dokonca aj pre ľudí, ktorí sú alergický na sójové bielkoviny je cícer hodnotným alternatívnym zdrojom rastlinných bielkovín.
Keď sa rozhodnete pripraviť si niečo s cíceru, musíte ho namočiť na 12 až 24 hodín. Vodu by ste však mali niekoľkokrát vymeniť, pretože surový cícer obsahuje jedovaté látky.
Zelený čaj
Čaj stojí popri vode na čele nápojov a v obľúbenosti dokonca prekonáva aj kávu. O zelenom čaji je známe, že ma neuveriteľné množstvo liečivých a zdraviu prospešných účinkov.
Zelený čaj je zdravý koktail z mnohých vitamínov (A, B1, B2,B12, C a E), minerálnych látok (vápnik, draslík, horčík a fluorid) a stopových prvkov (meď, nikel a zinok). Zelený čaj má oveľa viac antioxidačne pôsobiacich rastliných látok ako čierny čaj. Účinok čajovníka podporujúci zdravie sa pripisuje skupine polyfenolov, tieto sekundárne rastlinné látky dokážu zneškodniť voľné radikály v organizme, a tým predchádzať rakovine, aktivovať imunitný systém a pribrzdiť zápalové procesy.
Prehľad
Zelený čaj musíte uchovávať v dobre uzatvárateľnej nádobe. Kyslíkom zo vzduchu čaj rýchlejšie starne a stráca arómu.
Zelený čaj vybranej kvality sa na jar opatrne ručne zberá a ručne aj ďalej spracúva. Jeho chuť je jemná, a predsa intenzívna.
Väčšina zelených čajov sa pripravuje s varom prejdenou vodou, ochladnutou na 70-80 oC . Pri druhu Oolong môže mať voda okolo 90 oC
Foto: www.kniznyweb.sk