Práve tu sa nachádza legendárny Tábor, mestečko Prachatice, pohorie Šumava, vodná nádrž Lipno alebo dedinka Hoštice u Volyně, kde bola nakrútená populárna česká trilógia Slunce, seno...
Pod patronátom UNESCO
Jednou z dominánt južných Čiech je Český Krumlov. Približne pätnásťtisícové mestečko, rozlohou nie veľké, o to však krajšie.
Český Krumlov leží v malebnej doline na brehoch rieky Vltavy, približne 170 kilometrov južne od Prahy a len 22 kilometrov od metropoly južných Čiech – Českých Budějovíc. Ide o staré historické mesto, názov Český Krumlov sa prvýkrát objavil už v roku 1253 a historická kontinuita tam vydržala dodnes. Najmä v podobe veľmi cennej historickej architektúry.
Nejde o zveličovanie, keďže Český Krumlov je súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Prečo? Medzi dominanty mesta patrí viacero historických pamiatok. Spomeňme hlavne gotický Kostol sv. Víta alebo Českomoravský zámok, areál ktorého patrí k najrozsiahlejším v celej strednej Európe. Na skalnatom výčnelku tu bolo počas šiestich storočí vybudovaných približne štyridsať budov, ktoré sú sústredené v okolí piatich nádvorí a zámockej záhrady. Možno tu na vlastné oči vidieť príklady stavebného umenia z čias pánov z Rožmberka, ktorí vládli širokému okoliu v 14. až 15. storočí.
Pochopiteľne, veľkým lákadlom je rázovitá atmosféra samotného starého mesta. Domy z čias gotiky a renesancie, renesančná radnica s prevýšeným námestím, odkiaľ sa všetkými smermi rozbiehajú stredoveké úzke uličky... Na historický vzhľad si tu skutočne potrpia, takže nevidno žiadne neónové reklamy ani pútače, ba dokonca ani moderné telefónne búdky... Atmosféru mesta dotvára kľukatý a v týchto miestach ešte úzky tok rieky Vltavy, ktorý vo viacerých zákrutách preteká priamo starým centrom. Keďže sme v Česku, všadeprítomné sú krčmičky v stredovekom štýle, predajne dobových suvenírov, remeselné dielne. Pri prechádzke mestom stojí za obhliadnutie aj letohrádok, jazdiareň, Budějovická brána či renesančný pivovar. Určite by ste mali navštíviť aj miestnu raritu, divadelné predstavenie na otáčavom pódiu v areáli zámku.
Rafting na Vltave
Dnes je Český Krumlov významným turistickým centrom, kde možno spoznať kus histórie, ochutnať české špeciality, ale možno tu zažiť aj kus dobrodružstva. Rieka Vltava je totiž veľmi obľúbeným cieľom vodákov a túto skúsenosť si môžu vychutnať na vlastnej koži aj turisti. V meste je množstvo cestovných kancelárií a požičovní člnov, vďaka čomu možno spoznať Český Krumlov aj z hladiny rieky Vltavy. V žiadnom prípade však nejde o člnkovanie na dedinskom rybníku. Vltava má v týchto miestach veľmi svižné tempo a jej tok pretína viacero väčších či menších kaskád. Preto sa turisti väčšinou plavia pod dozorom skúsených sprievodcov a ide o celkom vzrušujúce dobrodružstvo. Túto skúsenosť určite odporúčame.
Kam na výlet počas predĺženého víkendu
Ak sa do Českého Krumlova chystáte na viac dní, okolie je bohaté na historické alebo prírodné pamiatky. Spomeňme najmä hrad Rožmberk v Rožmberku nad Vltavou. Ide o jeden z najstarších hradov v južných Čechách, nachádza sa približne 20 kilometrov južne od Českého Krumlova na polostrove nad riekou Vltavou. Obhliadku tohto hradu možno celkom určite odporučiť.
V blízkosti Českého Krumlova je aj metropola celého regiónu – České Budějovice, nazývaná aj mestom piva. Lákadlom pre turistov je však najmä jedno z najkrajších námestí v celom Česku - štvorcové Námestie Přemysla Otakara II. Má rozlohu 1 hektár, zo všetkých strán je lemované barokovými domami mešťanov a v strede sa nachádza Samsonova fontána z 18. storočia. Len pre zaujímavosť, neďaleko fontány je do zeme vsadený tzv. bludný kámen, označujúci miesto, kde stávala v stredoveku šibenica. Spomedzi ďalších tipov na návštevu spomeňme aj zámok Hluboká nad Vltavou, kde bola kedysi nakrútená rozprávka Pyšná princezná, alebo kláštor vo Vyšším Brodě. A, samozrejme, pre milovníkov lesov je veľkou výzvou blízka Šumava so svojimi nádhernými prírodnými scenériami...
Autor: Jozef Terem, smeŽeny 8/2008