SME

Nie je kašeľ ako kašeľ

Aj keď nás nepríjemne obmedzuje v bežnom živote, má pre naše telo pozitívny význam. Chráni dýchacie cesty pred škodlivými látkami, upozorňuje nás, že sa do organizmu dostalo niečo, čo mu škodí. Naučme sa rozpoznávať jeho signály.

Kašeľ je obranná reakcia organizmu na podráždenie sliznice dýchacích ciest. Asi najčastejší je takzvaný infekčný kašeľ. Vyvolávajú ho choroboplodné zárodky, vírusy a baktérie, ktoré sa uhniezdili v hrtane, priedušnici alebo na pľúcach. Telo sa ich potom snaží vypudiť kašľaním. U alergikov sa podobná reakcia objavuje aj pri vdýchnutí alergénu – prachu, roztočov alebo rastlinného peľu. Kašeľ však môže mať aj inú, vážnejšiu príčinu. Niekedy signalizuje choroby, ktoré poškodili tkanivo dýchacích orgánov. „Každý z týchto kašľov sa inak prejavuje a vyžaduje si iný typ liečby,“ upozorňuje doktorka Alexandra Halčáková z Centra prevencie a liečby Asante.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vírusy a baktérie
Infekčný kašeľ je sprievodným znakom infekčného, väčšinou vírusového ochorenia. Sprevádzajú ho klasické príznaky nachladnutia – zvýšené teploty, malátnosť, únava. „Vírusové infekcie sa dajú pomerne ľahko liečiť,“ tvrdí doktorka Halčáková. „Antibiotiká na ne nezaberajú, preto je zbytočné žiadať lekára, aby vám ich predpísal.“

Ak sa vírus usadí v dýchacom systéme, môže sa stať, že kašeľ pretrvá dlhšie ako ostatné príznaky choroby. Ustúpia horúčky, bolesti kĺbov, malátnosť, my však aj ďalej kašleme. V takom prípade je dobré navštíviť lekára, aby zistil, či sa nám náhodou vírusová infekcia nezvrhla na bakteriálnu. Keď je imunitný systém oslabený vírusom, rozmnožia sa v hrdle baktérie, ktoré tam bežne žijú ako úplne neškodné mikroorganizmy. Ich premnoženie potom spôsobí zápal. Na jeho vyliečenie už treba predpísať antibiotiká. Kašeľ v tomto štádiu vyzerá tak, že pacient vykašliava hlieny sfarbené do žltozelena. Presnú diagnózu, s určením o aký typ baktérie alebo vírusu ide, dokáže zistiť lekár výterom z hrdla.

SkryťVypnúť reklamu

Nákazy z klimatizácie
Okrem klasických vírusových a bakteriál-nych infekcií sa objavujú čoraz častejšie aj chlamýdiové a mykoplazmové nákazy. Ich nevýhodou je, že na ne nezaberajú bežné antibiotiká a nedajú sa diagnostikovať výterom z hrdla, len rozborom krvi. „Pri nakazení treba rátať s dvojtýždennou liečbou, pri ktorej sa užíva špeciálny typ antibiotík,“ vysvetľuje doktorka Halčáková. Kašeľ sa v týchto prípadoch prejavuje podobne ako pri bežných infekciách, takže bez lekárskeho vyšetrenia ťažko zistíme, čím sme sa vlastne nakazili. Podľa doktorky Halčákovej patria medzi najčastejších pacientov s touto diagnózou ľudia, ktorí pracujú vo veľkých otvorených kanceláriách, kde sa chlamýdie a mykoplazmy šíria klimatizáciou.

Keď kašlú alergici
Alergický kašeľ je na prvý pohľad iný ako infekčný. Nesprevádzajú ho nijaké chrípkové príznaky, pacient pri ňom zvyčajne nič nevykašliava, a keď z dýchacích ciest predsa len niečo vyjde, zvyčajne je to len číry hlien bez akéhokoľvek sfarbenia.

SkryťVypnúť reklamu

Väščinou nejde o prudké záchvaty kašľa, len o mierne pokašliavanie. Spôsobuje ho podráždenie dýchacích ciest pri vdýchnutí alergénu – látky, na ktorú organizmus reaguje precitliveno. Pacient sa rozkašle vždy, keď s ním príde do styku. Ak je alergický na peľ, bude kašľať v období, keď kvitnú stromy a kvety. Keď reaguje alergicky na prach a roztoče, kašeľ príde v zaprášenej miestnosti a zmizne, hneď ako postihnutý alergik vyjde von.

Niektoré typy alergií sú sezónne, iné pretrvávajú po celý rok. Tak či tak je dôležité zistiť, na čo konktrétne je pacient alergický. Treba absolvovať odborné vyšetrenie u imunológa, ktorý potom predpíše najvhodnejšie lieky. Alergický kašeľ môže niekedy vzniknúť aj ako následok infekčného kašľa. To sa stáva najmä po ťažších zápaloch, pri ktorých sa oslabí imunitný systém.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kašeľ ako varovanie
Najťažší priebeh má kašeľ, ktorý vzniká pri poškodení tkaniva dýchacích ciest. Ak signalizuje rakovinu, poškodenie chemikáliami alebo obštrukčnú chorobu pľúc, pacient vykašliava hlieny s prímesou krvi. Aj keď tento príznak nemusí vždy signalizovať práve túto diagnózu, rozhodne mu treba venovať pozornosť. Ak sú poškodené dýchacie cesty, nedokážu preventilovať toľko vzduchu, koľko telo potrebuje, aby mohlo plnohodnotne fungovať. Diagnostika a liečba týchto chorôb spadá do kompetencie pľúcneho lekára. Praktický lekár ju zvyčajne odporučí potom, keď vylúči ako pôvod kašľa infekciu aj alergiu.

„Poškodené tkanivo sa niekedy dá zregenerovať vhodnou liečbou, niektoré poškodenia sú však také vážne, že obnoviť funkčnosť dýchacích orgánov je prakticky nemožné,“ varuje doktorka Halčáková. „Preto je vždy lepšie myslieť na prevenciu, ako odstraňovať následky. To znamená nefajčiť, vyhýbať sa škodlivým chemickým látkam a nepodceňovať zápaly dýchacích ciest, ktoré ak sa správne neliečia, môžu spôsobiť vážne škody.“ Každý kašeľ, ktorý trvá dlhšie ako tri týždne, by mal byť lekársky ošetrený. Len tak si môžeme byť istí, že v našom tele nezanechá nepríjemné následky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kašeľ a životný štýl
Ak sa chcete ubrániť chorobám, ktoré sa prejavujú kašľom, mali by ste si posilniť svoj imunitný systém. Aby bol organizmus dostatočne odolný, stačí si osvojiť zopár užitočných zásad.

Ak máme nadváhu, snažme sa schudnúť. Nadbytočné kilogramy totiž odvádzajú z tela energiu nesprávnym smerom. Organizmus sa musí sústrediť na metabolické procesy, a tak mu nezostáva dosť síl na boj s chorobami.

Jedzme veľa čerstvého ovocia a zeleniny, aby sme mali dostatočný prísun vitamínov. Pri prevencii prechladnutia zohráva dôležitú úlohu vitamín C, ktorý nájdeme v citrusových plodoch, šípkach, paprike, kapuste a paradajkách.

Pravidelne športujme. Fyzická aktivita stimuluje regeneračné procesy v organizme.

Doprajme si dostatok spánku, aby bolo naše telo primerane oddýchnuté.

Nefajčime a vyhýbajme sa zafajčeným priestorom.

Dbajme na to, aby sme v miestnosti, kde spíme, mali dostatočne vlhký vzduch. Kúpme si zvlhčovač vzduchu, ktorý za noc odparí niekoľko litrov vody.

Prírodné recepty proti kašľu
Uvarme si bylinkový čaj a ochuťme ho citrónom, ktorý obsahuje antioxidant vitamín C, a medom, ktorý má liečivé protizápalové účinky. Vhodná je napríklad materina dúška, skorocel, lipa, sladké drievko a tymian.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokrájajme cibuľu a povarme. Cibuľový vývar sa pije teplý, ochutený medom.

Dajme si kúsok kvalitnej horkej čokolády. Obsahuje theobromín, látku, ktorá pôsobí utišujúco na kašeľ.

Kúpme si v lekárni výťažok z hlivy ustricovej. Tento prírodný liek obsahuje imunoglukán, látku, ktorá stimuluje imunitný systém. Predáva sa v tobolkách. Dokáže zmierniť akútne príznaky kašľa, zároveň je vhodný aj ako prevencia.

Čo nájdeme v liekoch na kašeľ
Expertoranciá: Pod týmto názvom nájdeme látky, ktoré uľahčujú vykašliavanie. Často sa používajú pri prechladnutí. Existujú dve skupiny expertorancií. Jednou z nich sú mukolytiká, ktoré menia molekulovú štruktúru hlienu, ale nezväčšujú jeho objem. Do tej druhej patria takzvané sekretomotoriá. Tie dokážu hlien zriediť a tak zväčšiť jeho objem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Antitusiká: Tieto látky dokážu potlačiť kašeľ. Používajú sa najmä v prípadoch, keď kašľanie príliš vyčerpáva organizmus. Tiež sa delia do dvoch skupín. Prvou sú antitusiká kodeínového typu, ktoré znižujú pocity dráždivosti a tlmia bolesť. Druhou skupinou sú antitusiká nekodeínového typu. Dokážu tlmiť podnety, ktoré stimulujú centrum pre kašeľ v mozgu, nepôsobia však proti bolesti.

TIP: Expektoranciá nie je vhodné kombinovať s antitusikami. Ak pomocou antitusík potlačíme vykašliavanie hlienu, môže sa nahromadiť v dýchacích cestách a spôsobiť komplikácie. Poslednú dennú dávku liekov na vykašliavanie užime dve hodiny pred spaním, aby nám silný kašeľ nenarušil spánok.

Autor: smeŽeny 7/2008

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Žena

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 633
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 198
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 652
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 703
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 976
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 788
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 511
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 348
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Katarína Del Rio a Bianka Urbanovská zo ZA SEBA, o.z.

Agresora najviac prekvapí, keď obeť neostane ticho.


21
Nepečený cheesecake s ovocím.

Rýchly cheesecake bez pečenia je lahodný a osviežujúci. V tomto článku nájdete recepty aj tipy na cheesecake bez zapínania rúry.


redakcia SME ženy
Tradičné políchnianske kraslice.

Tipy, ako zdobiť veľkonočné vajíčka.


Šibačka a oblievačka na Veľkonočný pondelok.

Veľkonočné sviatky sú od 18. do 21. apríla.


  1. Tomáš Mikloško: Ako (ne)cítiť svoje emócie
  2. Zuzana Pelaez: O plakaní, čakaní a platení alias o slovenskom, britskom a kolumbijskom zdravotníctve.
  3. Zdravotní Klauni: Posledná klauniáda pre Lenku
  4. Ján Karas: Keď moc nemá tvár: Prebudenie tých, ktorí mlčia na hrane autority a toxického riadenia
  5. Gabriela Sabolová: Ako Aničke takmer zakázali riadiť auto
  6. Liga za ľudské práva: Adriana Mesochoritisová: Dobre mienené rady môžu byť pre ženy v násilných vzťahoch nebezpečné
  7. Matúš Radusovsky: Rôzne druhy medu a ich benefity
  8. Michaela Witters: Čo za ľudí vychováva deti, ktoré dokážu niekomu takto ublížiť?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 400
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 886
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 247
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 369
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 692
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 270
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 904
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 563
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
reklama
SkryťZatvoriť reklamu