Pomaly si s partnerom zvykáte na nový, úplne iný spôsob života? Hoci po narodení bábätka máte pocit, že váš život je istým spôsobom narušený alebo doslova naruby – už tu nie ste sami dvaja a vaše potreby nie sú viac dôležité, pretože na prvom mieste je dieťa, ktoré si vyžaduje všetok voľný čas – partnerský vzťah sa zároveň v mnohom obohatí. Je plnší, hlboký. Odteraz ste navždy spojení najsilnejším putom. Začnite teda už dnes s vytváraním fungujúcej rodiny. Je najvyšší čas. Stačí veriť vlastným schopnostiam pri zakladaní rodiny ako miesta, kde vládne pokoj a istota. Začiatky môžu byť ťažké, tak si vysúkajte rukávy a smelo do toho!
S manželom sme si v prvom rade museli uvedomiť, že každý z nás je samostatnou bytosťou a máme svoje potreby, ktoré sú často odlišné. Treba sa teda naučiť zladiť ich tak, aby neobmedzovali potreby ostatných a nenarúšali chod rodiny. Vytýčte si ciele a priority, nám to pomohlo. Napríklad si určite, že nech už máte akékoľvek neodkladné povinnosti, horu plienok na žehlenie či dôležité stretnutie so šéfom, nič nemôže ovplyvniť čas venovaný batoľaťu.
Zaveďte presné intervaly a dôsledne ich dodržujte. Ak sa dohodnete, že každý z rodičov by mal stráviť minimálne hodinu denne hrou a rozvojom schopností batoľaťa, neporušujte to. Ak sa rozhodnete, že dieťa strávi denne minimálne dvakrát po dve hodiny vonku, zoberte ho von za každého počasia. Rodičia sa môžu striedať alebo plniť tieto radostné povinnosti spoločne. Upevňuje sa tak nielen vzťah s dieťatkom, ale aj medzi partnermi. Pobyt na čerstvom vzduchu, hry a detský smiech vám budú motiváciou a zároveň i odmenou.
Naučte sa vytvárať atmosféru bezpečia pre vaše dieťa už od skorého veku. Je to ten najlepší darček, aký mu môžete dať. Do života pôjde usmiate a sebavedomé, podporené fungujúcou rodinou, ktorá spĺňa svoj účel. Hádky vždy boli a sú bežnou súčasťou rodinného života. Avšak treba jasne stanoviť pravidlá hádania: nikdy nezvyšujte hlas, ak to dokážete, a nepoužívajte vulgárne výrazy. Nesprávajte sa deštruktívne a nevynášajte nič z domácich sporov na verejnosť, ani rodine či priateľom. Pretože rodinou ste teraz vy a vaše dieťa, a len hlúpy vták špiní do vlastného hniezda...
Snažte sa riešiť veci s chladnou hlavou, pomôže, ak si napríklad vopred stanovíte maximálne trvanie hádky, dajme tomu dvadsať minút. Tento limit nesmiete prekračovať. Zakaždým si uvedomte, že zem sa neprestane krútiť a vesmír fungovať, nech už vás nahnevá čokoľvek. Naučte sa zvládať krízy. Nesmiete dopustiť, aby hádkami trpelo vaše batoľa. Približne od jedného roka už veľmi dobre vníma, čo sa okolo neho deje. Atmosféra v rodine ho silne ovplyvňuje, pokiaľ nie je dobrá. Ak je všetko v poriadku, dieťa má svoj svet plný hier a nestará sa veľmi o pocity či vzťahy dospelých. To je ideálny model. Dieťa nesmie riešiť vaše problémy, netýkajú sa ho. Má vlastné.
Zabehnutý rytmus
Dôležitým faktorom je tiež rytmus rodiny. Musíte ho zaviesť, a to veľmi pravidelný. Neexistuje neposlušné batoľa, iba také, ktoré odmalička nepoznalo disciplínu. V dobrom slova zmysle, samozrejme. Ak je vaše dieťa nepokojné, nervózne, podráždené, zle papá a v noci sa budí, pravdepodobne nemalo od narodenia – a možno už počas tehotenstva - zavedený pravidelný rytmus. Dodržujte teda časy stolovania aj dobu ukladania k spánku. U nás sme to zaviedli, a funguje!
Známi, čo vždy pred zaspávaním čičíkajú svoje deti hodinku dve na rukách za revu a burácania, či čelia hlasným protestom pri kŕmení, nevedia pochopiť, ako je možné, že sa naša dcéra s chuťou naláduje špenátom a večer zaspáva úplne sama. Ak máte zlozvyky, ktoré by mohli rytmus rodiny ohroziť, eliminujte ich. Vychováte vyrovnané, spokojné dieťa. Nezabudnite na zachovávanie rituálov a tradícií. Rozprávajte rodinné príbehy, čítajte rozprávky, dovoľte batoľaťu zúčastňovať sa na každodenných činnostiach rodiny. My spolu perieme, žehlíme, varíme, vešiame prádlo...a baví nás to! Neustále sa dieťatku prihovárajte a vysvetľujte, čo práve robíte. Chápe viac, než si myslíte. Deti sú ako bankový účet. Čím viac tam vložíte, tým viac tam je. Ak nevložíte nič alebo len veľmi málo, zostane bolestivo prázdny.
Ak sú denne vystavované stresu, hádkam, zlosti, vždy sa to odzrkadlí na ich správaní v puberte i dospelosti. Udržujte preto podľa možností krásny a láskyplný vzťah aj ako muž a žena. Je to dôležité nielen pre vás, ale najmä pre vaše dieťa.
Autor: Martina Biela