Začnime Herlianskym gejzírom. Ten patrí k turisticky najvyhľadávanejším cieľom v okolí Košíc a nachádza sa v objekte bývalých kúpeľov v
Herľanoch. Čo je na tomto mieste zvláštne? Voda tu vytryskuje zhruba 20 až 30 minút do výšky približne 15 až 20 metrov. Na toto jedinečné divadlo si však treba počkať a mať aj šťastie, lebo voda zo zeme vyráža približne každý druhý deň. Aktuálnu informáciu o časovom termíne vodnej erupcie vraj poskytnú telefonicky na herlianskej pošte.
Dobročský prales a ropný prameň
O tom, že sa môžeme popýšiť aj skutočným pralesom, sa možno presvedčiť pri návšteve národnej prírodnej pamiatky – Dobročského pralesa. Táto lokalita neďaleko Čierneho Balogu je jednou z našich najstarších lesných rezervácií. Možno tu na vlastné oči vidieť jedľu starú 450 rokov, smrek sa tu dožíva 350 a buk 250 rokov. V okolitých horách premávalo v minulosti viacero lesných železničiek, ktoré dopravovali drevo. Dodnes sa tu zachovala už iba jedna a výlet do pralesa si tak máte možnosť spestriť jazdou na Čiernohorskej železničke. Nastúpiť môžete na stanici Chvatimech, na trase medzi Banskou Bystricou a Breznom. Dobročský prales je pre verejnosť síce zatvorený, ale dá sa navštíviť so sprievodcom z lesnej správy v Čiernom Balogu, pričom prehliadka trvá asi dve hodiny. Pokračujme s ďalším prírodným unikátom.
Ak by si niekto myslel, že ropné pramene sú iba na Arabskom polostrove, je na omyle. Jeden, hoci malý, sa nachádza v kysuckej dedinke Korňa. Ide o malý povrchový prameň ropy, ktorý už v minulosti miestni obyvatelia používali na mazanie vozov alebo svietenie. K prameňu nás zavedie z obce žltá turistická značka a toto miesto stojí určite za návštevu ako príjemné spestrenie výletu. Turisticky vyhľadávanou prírodnou atrakciou je aj najužší kaňon na Slovensku - Manínska tiesňava, ktorá je lemovaná skalnými stenami vysokými miestami až niekoľko sto metrov. Pritom šírka tiesňavy je v tých najužších miestach len niekoľko metrov, čo ledva stačí na prechod osobného auta. Manínska tiesňava sa nachádza niekoľko kilometrov za Považskou Bystricou smerom na Žilinu na odbočke doprava.
Lúčanský vodopád, Kriváň a Veľký Choč
Obec Lúčky je pomerne známa kúpeľná dedinka neďaleko Ružomberka. Miestnou raritou je Lúčanský vodopád. Leží priamo v dedine a je vysoký približne 12 metrov. Konkrétne je to kaskádovitý vodopád padajúci do malých jazierok z okraja travertínovej terasy, kde sa v lete môžeme aj okúpať. Keď sme už v Lúčkach, tak pripomeňme, že táto obec je jedným z východiskových bodov na výstup na vrch Veľký Choč. Tento dominantný kopec celého okolia má akoby tvar pyramídy a na Slovensku je len málo končiarov, z ktorých možno vidieť takú peknú panorámu. Konkrétne je z neho prekrásny výhľad na celú Oravu a Liptov... Ak teda máme čas na celodenný výlet a dobrú kondičku, výstup na Veľký Choč je výborným tipom.
Ak sme už pri kopcoch, tak turisticky veľmi atraktívny je výstup na Kriváň (2494 metrov), ktorý je podľa mnohých najkrajší vrch Slovenska. Pri pohľade z Liptova ho možno ľahko rozpoznať podľa nápadného zakrivenia vrcholu. Vrchol Kriváňa možno pravdepodobne najľahšie a najrýchlejšie dosiahnuť z lokality Troch studničiek. Výstup na Kriváň touto trasou trvá priemerne tri a pol hodiny, aj s cestou späť teda rátajte s celodennou túrou. Počítajme aj s veľkým výškovým rozdielom, zhruba 1300 metrov.
Ak bude naším cieľom Slovenský raj, nezabudnime na Prielom Hornádu, kaňon, ktorý tvorí rieka Hornád. Je dlhý približne 12 kilometrov a miestami hlboký okolo 150 metrov. Najatraktívnejšie a vyslovene dobrodružné sú úseky, na ktorých turisti kráčajú po mostíkoch zapustených do skaly priamo nad rýchlo tečúcou hladinou. Vyraziť môžeme po modrej značke z turistického strediska Čingov. Postupne pôjdeme popod Tomášovský výhľad, minieme chatovú osadu Letanovský mlyn. Chodník ide ďalej po modrej značke a naskytne sa nám možnosť odbočiť do Kláštorskej rokliny, kde sa ďalej nachádza známe Kláštorisko. Ak by sme však pokračovali po modrej značke, dôjdeme k Hrdlu Hornádu a odtiaľ do strediska Podlesok. V zime býva Hornád zamrznutý a trasu tak možno zdolať po zamrznutej hladine. Dbajme však na bezpečnosť turistov.
Najčírejšia voda
Tatranské plesá učarili zrejme každému, kto mal možnosť na vlastné oči vidieť ich priezračnú vodu. Ich vznik spôsobila činnosť ľadovcov, čo sa podpísalo pod ich tvar a aj farbu. Pripomeňme, že vo Vysokých Tatrách sa nachádza vyše sto plies. To najväčšie a najhlbšie je Veľké Hincovo pleso v najsevernejšej časti Mengusovskej doliny a najvyššie položené je Modré pleso (2192 m).
V súvislosti s plesami je pravdepodobne jednou z najkrajších túr Malou Studenou dolinou až k Téryho chate. Ďalej možno pokračovať k Piatim Spišským plesám alebo až k Modrému plesu pod Malým ľadovým štítom. Táto túra je vhodná len pre zdatných.
Autor: Jozef Terem, SMEženy, 5/2008, zdroj www.slovakia.travel